Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monas

buna,
viss: eu sunt cu ochii pe calc tot timpul, insa cu fabi in brate si nu ma lasa sa scriu:(. la noi e cam jale de cand cu vremea rea. incercam sa ne obisnuim si noi si ei cu statul in casa ma mult. e greu. ei vor divertisment nou ...se plictrisesc repede. chiar ma gandeam sa intreb cum va mai jucati voi. Eva isi mai face de lucru insa Fabian nu prea. Am impresia ca il chinuie gingiile ca musca si maraia cu jucariile in gura. Voi aveti vreun dintisor?
Astept sa se dea caldura la bloc si ne intoarcem si noi in Bucuresti.
luminita_clt: v-ati mutat la casa? nu ai mai scris pe aici. buburuzele tale ce fac? cand le-am vazut eu prima data, erau cam de varsta de acum ale alor mei. eu ream tare speriata si nu credeam sa ajungem si noi ca voi:).
Oria77: ce faci? cum merge treaba? te mai asteptam pe aici.
Sugubina: scrioai mai demult ca ai vazut o mamica cu un bebe urlator in momentul in care mama se indeparta putin de el. Cam asa e Fabian al meu. Ce fac frumoasele tale?
Va pupam si asteptam aici pana ne vom intoarce la casa noastra.

mama de Eva si Fabian din 8 Martie 2011




Ola,

aparem si noi intr-un final, suntem mai mult pe drumuri, o perioada n-am avut calculator si nici net, cand am avut ocazia v-am citit asa pe fuga. Mai des intru pe FB, ca imi e mai la indemana.

Monas, noi suntem bine multumim de intrebare. Ne-am mutat intr-un final la curte, dar ocazional mai poposim si la bloc, mai mult obligati de circumstante (ca acum).

Mandrele mele au crescut si sunt tare zapacite, sunt intr-o continua miscare, exploreaza tot ce le iese in cale, alearga, vorbesc, cana si danseaza. Sunt minunate.
E drept ca acum imi solicita atentia la maxim, dar reusesc sa ma inteleg cu ele, si sa mai ies si singura in parc cu ele.

La curte au spatiu de miscare la discretie, dorm in doua reprize si mananca cat de cat ok, nu stau sa cantaresc ce cum si in ce fel.

Sunt tot suple si mai minione, doar au cu cine sa semene.

Temperamental sunt foarte diferite, Maia e genul de copil care se da cu fundul de pamanat cand nu i se da ceva (am de lucrat la aspectul asta), e foarte posesiva si smecherita. Mara mai lasa de la ea, toate ca toate insa pana la mancare , este grijulie cu sor-sa si iubitoare.

Am admirat pozele prichindeilor, care mai de care mai scump. Ce trece timpul, parca mai ieri erau niste mogaldete.

Va pup, ma duc sa le pregatesc mancarea, mai au nitel sa se trezeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

SUGUBINA, multumesc mult ptr. raspuns!
Ai mei papa asa:
-mic dejun (ora 9) lapte, cam 120 ml
-somn I: 10-12
-masa legume: ora 12
-somn II: 14-16
-masa fructe: 16
-masa cereale: 19
-culcare: 20-20.30
-ultima masa in somn: 23, lapte, cam 240 ml

Dar de acum o sa incerc sa le dau la masa de ora 19.00 mai putin, ca sa le dau ultima masa la ora 22.00.
Cand o sa fie si ai mei asa marisori ca si Puficele tale, o sa avem si gustari, dar pana atunci...Oricum, in viitorul un pic mai indepartat, voi "aduce" si eu ultima masa pe la ora 21,00, cand va fi ora de culcare. Dar asta cred ca numai dupa ce o sa aiba si ai mei 3 mese principale si 2 gustari. A propos, fetele tale de la cate luni au doar 3 mese plus 2 gustari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Treptat s-a redus masa de fructe de la 11 pt ca se scoala tarziu; gustarea de iaurt mereu a fost asa, numa ca cand stateam cu orele in parc vara (de la 8-9luni) era mai consistenta, amestecam cu banana si iesea vreo 400gr. Acu dam repede cativa biscuvitei, putin corvig si un iaurt de 200 la ambele.

Nu e un model totu vine de la sine, isi mai fac si ele program pan la urma..

Acu cu frigu si ca se intuneca repede stam max 2h afara, cre ca tre sa mut iesirea imediat dupa laptele de dimi.

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza

SUGUBINA, multumesc mult ptr. raspuns!
Ai mei papa asa:
-mic dejun (ora 9) lapte, cam 120 ml
-somn I: 10-12
-masa legume: ora 12
-somn II: 14-16
-masa fructe: 16
-masa cereale: 19
-culcare: 20-20.30
-ultima masa in somn: 23, lapte, cam 240 ml

Dar de acum o sa incerc sa le dau la masa de ora 19.00 mai putin, ca sa le dau ultima masa la ora 22.00.
Cand o sa fie si ai mei asa marisori ca si Puficele tale, o sa avem si gustari, dar pana atunci...Oricum, in viitorul un pic mai indepartat, voi "aduce" si eu ultima masa pe la ora 21,00, cand va fi ora de culcare. Dar asta cred ca numai dupa ce o sa aiba si ai mei 3 mese principale si 2 gustari. A propos, fetele tale de la cate luni au doar 3 mese plus 2 gustari?

mami din 17.04.2011


Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Capitolul 61

Mergi la inceput