Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Multumesc mult draga mea pt raspuns- le dau Colostrum cu probiotic de 2 sapt si vit C in fiecare zi. Siropul de brad nu stiu cum se dain functie de greutate/ varsta?
Ms de raspunsuri
Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Si eu le dau la ai mei vitamina C in fiecare seara, de 3 saptamani si vreau sa continuu inca vreo 3, cel putin. Am primit si eu de la cineva sirop de muguri de pin contra tusei, dar nu stiu cum sa-l administrez. Oricum, nici nu e nevoie la noi. Sper sa-l pastrez neatins . Dar mai intreb si eu in stanga-dreapta si daca aflu ceva, va informez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

anna_a te-ai gandit bine sa NU iei landouri. De la 5-6luni incolo incepi sa ii ridici putin si nu isi mai au rostu,te impiedici de ele pin casa. Cauta carut si pe la second hand, iesi mai ieftin. Recomand sa iei unu ca trenu.

Elena vazut pozele, sunt asa duulci! mi-a placut in special aia cu cel care dormea pe pernaaa!

mmammarutza zici tare bine despre scoici. Noi si acu le folosim desi fac un an imediat. Deh...inca suntem sub 13kile, ba chiar Ilinca Budinca cum e ea saptekilista..

cr_dum bine ai venit! hai ca mai ai ceva, sa tii bine bebii acolo. Ce o sa ai? la ce nume te gandesti?

Puficele s-au facut bineeee ura! in mai putin de o sapt am scapat de pneumonie, cu antibiotic si aerosoli de tri ori pe zi de credeam ca capiez.Da m-am obijnuit si cu asta. cand am termenat cu siropuri, picaturi, demucificare, aeorsoli viata mea a devenit subit MAI USOARA. E usor cu gemeni, da cu dinaia sanatosi.

Sunt asa cumintele, dorm ca boierii de la 21-21.30 pana la 9-10dimi de sar eu din pat (deh simtu datoriei) si ele tot dorm. Acus facem si anu..cand a trecut sa nu ma intrebati k nu stu. Ziua dupaia ne jucam si ne pufam (impreuna cu mine sau separat dc am de gatit) pana la vro 12-13 dupa le pun iar la patucinizare pt vro doo ore. Dupaia papam de pranz si pac iesim cu lesaaa!

Intamplari recente:Maruta e pofticioasa si furacioasa! sa va zic ce isprava a facut alaltaieri. Le dau cate-un biscuvite pe strada in carut. Ambele rod frumos acolo la el, la un moment dat Mara termena biscuitele-ca deh ii e mai pofta si e mai rapida. O vede pe sorusa cum rodea fericita inca la al ei. Se aude dodata "Aiaaaaaiaai!" si intinde mana sa ii juleasca biscuitele Ilincutei! Aia evident protesteaza, se uita inspre mine si incepe sa maraie!

Ii zic Marutei nu e voie sa furam biscuitele lu amaraciunea de ILinca, ca tu l-ai mancat las-o si pe ea. A stat fix 2sec linistita si probabil crezand ca nu o vad iar a dat sa ii ia biscuitele..Ilinca de frica si l-a indesat pe tot in gura, numa sa nu i-l fure sorsa!

Si asa ma distrez eu..


Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

SUGUBINA, esti absolut INEGALABILA in povestit!!!
Mi le si imaginez pe printzese .
Dar spune-mi tu cum faci? Cate mese au fetele pe zi? Tot 5, nu? Te intreb ptr. ca ai mei au 5 mese, se culca pe la 20,00-20,30 si dorm pana dimineata pe la 08,30-09,00. Dar ultima masa o primesc in somn pe la ora 23,00. As vrea ca in viitorul apropiat sa le dau masa aceea de la ora 23,00 un pic mai repede. Concret: daca se trezesc la 09,00, cum le "ighesui" 5 mese pe zi, in conditiile in care se culca la 21,00? Sau "prestezi" si tu mai tarziu, pe la 23,00 ca si mine ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

doamne sugubine de la 21.30 pana la 10 dimineata ???. cat de bine o fi????

Ai mei se culca pe la 21.00 si dorm pana la 7.30, iar in jur de 4 o noua masa de laptic :((((.

tot sper sa renunte la masa aia :D, dar pana acum nimic :D

Ai timp si de gatit in liniste :)! super!

Va pup,

Elena mami de Radu si Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

hehe...si eu salivez la somnul puficelor
noi mancam noaptea si de doo ori / bucata, asa ca..ba acu' doo seri cred ca am facut prea cald in casa, ca s-au trezit in miez de noapte cu chef de vorva. iar noi eram ruupte de somn. dar sper si eu , ce sa fac?
apropos de fetele ce intreabau ce produse folosim . ca scutece am luat mai mereu pampers ca la orasul nastal nu prea se gasesc altele, si in plus am langa mama un "angro" si le iau ietfin ( fro 0.7 lei/bucata). ca alifie pt popo numai de galbenele, din aia ieftina dar buna rau. n-am avut probl cu opareli nici asta vara pe calduri. sampon sanosan, iar ulei tot sanosan. da' am folosit si altele ce le-am primit de bogdaproste.
gata, atat am avut voie de la stapanire" sa stau la calc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

fetelor care va kinuiti cu mesele noaptea, la mine a mers asa:

fata e mai rezonabila, asa ca papa de pe la 6 luni la 9 seara cate 240 si apoi la 6 dimineatza tot atata, rareori se trezeste mai devreme.
in schimb baiatul e un mare moftangiu. bea seara LP (in jur de 300, cu cereale in el), iar la 4 jumate urla de foame. asa ca in fiecare saptamana i-am mutat masa mai tarziu cu cate 10-15 minute. i s-a format reflexul si acum papam la 6 dimineatza. eu pun ceasul sa sune la 6 fara 10, intai prepar LP pt el, i-l dau lui, chiar daca doarme, il iau din pat si i-l dau pt ca oricum in maxim 15 minute se va trezi urland de foame, apoi il culc la loc in pat, apoi fac LP pt ana si i-l dau si ei, o culc la loc si ma culc si eu. la 7 sunt fresh in picioare amandoi. la 9-9.30 le dau fructe: 3 pere, 3 prune, 1 mar, branza la amandoi. sau ce am prin casa, cam 200g fiecaruia. apoi la 13-14 le dau pranzul, la 6 iaurt/budinca de fucte cu br si lapte si biscuiti la cuptor/cereale/pandispan cu iaurt/lp si la 9.30-10 seara iar LP, cu cereale. de regula, eu nu le dau masa de cereale ziua pt ca le pun seara in LP.
in zilele bune papa si cate 200 de legume.

programul zilei suna cam asa: trezirea la 7, schimbat cacatoi imensi, stam 15-20 minute in patuturi. apoi facem minidisco pana pe la 9, cand vine bona si papam. in acest interval, 7.30-9, ori stau niotel in patutz, ori sta daddy 20 min cu ei, timp in care curat legumele, pun la fiert carnea scoasa la ora 6 din congelator, curat fructele si fac branzica.speedy mother.
dupa fructe iesim afara sau ne jucam. la 11.30 trecute fix, am n-am treaba, facem nani, cam 1 ora o ora jumate. la 5-6 iar nani tot atat. in intervalul 2-5 parc sau joaca in casa. 0rele 7-9 joaca/vizite.

joaca inseamna ca ne bagam in sufragerie, scoatem jucarii pe jos, ascultam muzica, mai stam in scaunele, in patutzul nr 3, dansam, facem intrecere cin ajunge primul la jucarie, calarim mama la dublu, ne tragem de par, urlam simultan pt aceeasi jucarie etc.

cam asa mai trece o zi.

sugubinozela, de unde se inkiriaza jucarii? ce mai face zvarlinca? ce mai faceti cu inimioara?purci purcescu is ok? pufescu mai rezista?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-si ai mei au 5 mese pe zi de acum 10-12 zile, adica de la 7 luni-dim. si seara lapte- cam 210 baiatul cu cereale-doar seara,240 fata fara cereale, alpte dim. la 8.30-9, somn- 10-10.30 cam 1 h. apoi fructe in jur de 12, legume la 3, iurt la 6/7 seara, si laptele de seara la 21/21,30.pe la 22 adorm.mai repede dc bag bezna
- baiatul manca 1 data sua 2 ori naoptea, dar cum am crescut portia legume la 200g plus carnita pui/ficatel si am bagat cereale la laptele de seara..nu se mai trezeste decat dc isi schimba pozitia si nu mai stie sa revina cum vrea el.il pun pe o parte, mangai un pic spatele, si fugalaltaieri m-a trezit la fiecare 1,5 ore ptr asta, ieri deloc
-le ies si dintii.el are unul iesit, al 2-lea in processi sora-sa unul in proces.isi tin papitoii in dinti, fara mainizici ca sunt motani cu vrabia in dinti iar sergiu sta in mijlocul jucariilor si le cearta, baga pe rand cate una la dinti, o scoate, baga alta, si vb. nonstop- probabil le cearta ca de ce lor nu le ies dintii, si mai sunt si asa nefolositoare..nici una nu-l alina suficientdc ii dau pufulete lui sergiu, molfaie si cand ramane un pic pe mana se enerveaza ca sta lipit si nu poate scapa de el, da din mana, da cu palma la masuta, sa plece odata pufuletele ala sorasa- linge tot din pufulete, nu ramane nimic in urma ei
-acum fac schimb onoranil de suzete- sergiu o ia pe a soniei, si ea pe a lu' frasu.si isi zambesc gales unul altuiafiecare e incantat ca i-a furat suzeta celuilalt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne_marie79 spune:

si eu vreau gemeni...

Cand iti ploua in inima ... fa-ti umbrela dintr- o speranta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

mmammarutza tenx te pup!

Mese avem cam tot 5 da am mai redus cantitatile la vro doua ca sa fie gustarele. Respectiv:
- lapte + ceriale la 9-10 la trezire adica 7masuri lapte adica 250
- in jur de 11-11.30 (indif de ora scularii) ceva piure fructe, da max 300 la ambele
- culcare la 12.30-13 pan la vreo 15. La 15. papa pranz mult cam 200-250 pers
- mers afara cu lesa si mai bagam acolo cativa biscuiti si cam 200 iaurt impreuna (deci putin adica nu o masa intreaga)
- papa seara cam la 21 la fel ca dimi

Incearca masa de la 20 sa o muti ceva mai devreme treptat pana ajungi la 18-19 cel tarziu pt ca ultima masa sa fie consistenta so fix inainte de culcare.

Elena asa e I have been blessed/multumesc Cerului mereu ca nu se despatucinizeaza nuaptea. Ele s-or scula mai devreme da stau in patuturi si se joaca, stau la gard, vorbesc intre ele in sorenie, adica pe scurt NU LATRA.

Adipapazi Purci Purcescu s-a dus la cei drepti pe 15 aug.. Ili o tinem sub control cu inima, mai mergem la dr din 6 in 6 luni.

Jucarii: bebegadget.wordpress.com


Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput