Prietene la bine si la greu -132

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Dankutza, interesant articolul, dar tot nu zice o varsta optima cand ar trebui dus la consult pt depistarea bolilor enumerate de ei. Adica, na, zice ca daca sunt depistate pana in 5 ani sunt ft mari sansele de recuperare in anumite boli, dar pana la urma cand e bine de dus la control? La un an, 2, 2.5..
Pt voi cei care stati in Bucuresti se merita sa dati o fuga, eu sa vin tocmai de la mangalica..mai greu pt un control care se vrea de rutina.

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 37+ Dragos Stefan

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza
Citat:
citat din mesajul lui magdaz_ina
Pentru unii copii problemele cardiologice se manifesta si prin dezvoltare mai lenta, iar cand aceste probleme sunt rezolvate, copilul recupereaza si in privinta greutatii.

aici, chiar m-am speriat. O s ma duc la un control, sa omor si piticul asta.

Scuze, nu am vrut !!
Incerc sa o dreg adaugand faptul ca problemele cardiologice se "aud" la stetoscop si daca ar fi fost cazul v-ar fi anuntat vreun medic la unul din controalele de rutina.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Dankutza, noi am facut la 1 an si urmeaza sa mai mergem la un control( trebuia la 1 an si 6 luni dar l-am amanat eu din motive de alte preocupari) Oricum, la 2 ani cel tarziu il repet. Se face foarte simplu, de fapt e un control oftalmologic simplu, e complicat explicat acolo ar pentru copil e chiar dragut.
S-a uitat medicul la el cu luminita aia, apoi l-a "fotografiat"cu un aparat special , de la distanta marisoara ( cam 2 metri) , aparat care arata ca o fata de maimutica si avea si luminite asa ca fiu-meu era numai cu ochii dupa el, simplu deci. Rezultatele au iesit frumusel la imprimanta si am stat la o gura de vorba

Atunci va povestisem si voua despre asta si am scris parca si pe blog, dar nu l-am numit screening ci consult. Oricum, fix ce scrie acolo s-a verificat.
Aiciam scris pe blog despre controlul nostru.
Categoric voi face si la bebe 2 control pe la 1 an( ca sa il fascineze maimutica) si il voi repeta

Alte date: controlul la noi a fost gratuit, la Arcadia( policlinica particulara) cu trimitere de la medicul de familie. Consultatia a fost facuta de medic angajat. Pentru colaboratori se percepea tarif suplimentar.

E posibil sa se faca la orice cabinet de oftalmologie pentru copii. Acum nu stiu ce aparatura au, dar merita intrebat


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Annabelle cred ca a racit, ne luptam cu febra de pe la 7:30, avea 38.3 la inceput, am lasat-o dezbracata, am incercat sa-i dau apa,fructe, suc de fructe, am incercat compresa rece pe frunte, pe care nu m-a lasat sa o tin,am spalat-o cu apa calduta.... La 21:30 avea 38.4, am scos Nurofenul,nu stiam ce sa fac.... apoi am verificat temperatura din nou: 39.1
Era agitata,se misca prin casa dintr-un loc in altul, dadea sa planga, nu mai stiam ce sa fac. I-am dat Nurofen, apa, apoi am luat-o in brate si am inceput sa o plimb prin camera, cantandu-i. S-a linistit, dar a adormit greu...acum vreo 20 min... Acum nu mai arde asa rau(la mana)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

La multi ani Raluci!!!
sa traiesti multi ani fericiti si sa ai parte de tot ce iti doresti !






Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

neatza
haideti la si la putina leneveala, asa, ca duminica dimineata

Lumi imi pare rau ca pisicoasa e cu febra , de ce zici ca a racit? are simptome de raceala? nu-i mai ies maselute? la noi vine runda 2 de masele si Sabi e tare agitata si mereu cu degetele in gura... va pup tare si sper sa scada febra repejor...sa stii ca la noi mergea de minune o baita in apa calduta, scadea si febra si se revigora si copilul putin.





Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

ancutza extra kiss

Pt ca azi ma simt mai implinita si mai fericita ca oricand, va las spre servire cornuri cu unt, capucine, sampanie dulce si buna, tarta cu struguri si tort de ciocolata

Raluca, viitoare mama de doi cucuieti, Remus Andrei(8 nov '09) si 23+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:



Raluci



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Neatza!!!
La multi ani fericiti Raluci!!!
Lumi sper sa se faca bine repede Annabelle sa nu o gaseasca daddy bolnava

Mami fericita de strumfita si 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


La multi ani,Raluci!
Sa-ti traiasca cucuietii,sa fiti sanatosi si fericiti

Ancutza
,spun ca o fi raceala pt ca i s-a schimbat putin vocea,mi se pare ca respira cam greu si vad ca incepe sa curga si nasucul.... Este,in continuare, cu febra(38.1)
Sa stii ca de vreo saptamana sta si ea cu degetele in gura.

Shtrumfy,multumim,sper sa treaca repede.

Mergi la inceput