Prietene la bine si la greu -132

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Pe mine m-a apucat nostalgia. M-am apucat sa fac curatenie in laptopul vechi cel fara taste si am gasit poze de fix acum 2 ani, cand pregateam hainutele pentru Dominic. Ce mai calcam eu la ele si pana am nascut le-am mai luat de 2 ori la spalat si calcat .
Laura ale tale is toate gata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Magda medicul lui pediatru m-a sfatuit sa mergem pe sindrom de malabsorbtie(ca diagnostic principal), el avand in antecedent mai multe internari cu intoleranta la lactoza plus ca are fix aceeasi greutate de la un an si 3 luni desi mananca ff bine. Ca diagnostic secundar va fi de la cardiolog el avand inca foramen ovale permeabil, asincronism de contractie SIV, cord hiperchinetic o atrofie ventriculara. Tot secundar vor veni concluziile neurologului si ale psihiatrului cum ca are nevoie de ajutorul psihologului avand probleme de comunicare. Are zile cand nu ma inteleg deloc nici macar eu cu el si zile in care e mai comunicativ. Oricum singurele lui cuvinte sunt mama, tata si caca pe care le tot repeta de luni bune si bebeluseasca specifica. Eu ma bucur ca nu e vorba de o boala si ca ajutat va recupera decalajul. Chiar am fost la mare cu ceilalti fini ai nasilor nostri care au doua fetite una de 6 si una de 4 ani. Cea de 4 e suspecta de autism(sau elemente de autism) si e ff greu pt parinti. La aproape 4 ani nu comunica decat cu mama si tata. Nu se joaca nici macar cu sora ei. Nu vorbeste nimic inteligibil. Lalaie doar cateva cantecele din care numai mama ei intelege ceva. Plange la cea mai mica nemultumire si cel mai mic refuz. E violenta cu ceilalti copii. Danut si-a luat de la ea cateva palme. Si venea din apa, isi scotea slipii si invariabil facea pipi in piscinuta lui Danut. Parintii insa cred cu tarie ca e doar o problema de limbaj si au angajat deja un logoped. Mie insa mi se pare mai mult de atat. Plus ca e o fetita superba, cu o fata angelica, parul blond si niste ochi mari albastri. Mi-ar fi placut sa ma joc cu ea, sa o iau in brate dar refuza orice contact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui RamonaCopot
Laura ale tale is toate gata?


Da, cele de spital sunt gata, schimburi de haine si pt mine si Dragos, in rest hainutele ramase de la Amalia sunt doar spalate, ciuciu calcat. Am zis pas, e perfect adevarata vorba aia cu la primu copil sterilizezi, la al doilea stergi, la al treilea bagi direct in gura suzeta

In schimb am terminat de crosetat pt Amalia o rochitica alb cu mov, un set vestuta cu palariuta si un sal pentru mine.Si fac rezumate din Dolto, iaca ce treaba imi gasesc eu numarand zilele pana la internare.

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 37+ Dragos Stefan

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Dymomo, Danut va recupera cu siguranta si va depasi problemele de acum. Eu zic ca medicul pediatru te-a indrumat foarte bine si vei obtine cu siguranta prelungirea concediului. Nu ai de ce sa te gandesti la concediu fara plata.
Problemele cardiologice fac parte din grupa celor care se rezolva cu varsta sau trebuie urmarit in vederea stabilirii momentului optim pentru o interventie?
Pentru unii copii problemele cardiologice se manifesta si prin dezvoltare mai lenta, iar cand aceste probleme sunt rezolvate, copilul recupereaza si in privinta greutatii.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Dymo, nu ai zis cum s-a comportat Danut in vacanta? Nu l-a dat peste cap schimbarea de decor?

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 37+ Dragos Stefan

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui RamonaCopot

Lumi , am facut pana acum cel putin 4 cure de imunizare, dar fara rezultate.


Cu ce ai facut curele astea? Broncho-Vaxom? Esberitox? Septilin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard
Dankutza,iti raspund un pic mai tarziu la PM,ok?
Vroiam si eu sa te intreb de unde i-ai luat fundele-floricele Cezarei? Sunt din comert,sau confectionate de tine? Sunt frumoase si e absolut superba!(imi place,in special, cu cea albastra)



Toate bentitele de par le-am luat din Melo Melo. Erau la reduceri si le-am luat cu 5, 7, maxim 10 lei bucata. Am fost in mai multe locatii si am gasit chestii diferite. Una dintre flori o am de la Londra. Mi-o luasem mie, dar nu am avut curajul sa o pun.
Le-am luat pt ca de cand am tuns-o, toti ziceau ca e baietel. "Lasa-l, tataie, sa manance ca el e mic." E drept ca avea o salopeta pe ea cu body rosu, dar tot arata ca un baiat. Asa ca ii pun flori ca sa nu o mai confunde cu un baietel.
De la Accessorize i-am luat margele si bratari la reduceri. Am dat 7 si respectiv 9 lei pe cate un set format din margele si baratara de copii.
Cred ca mai sunt inca reduceri la Meli Melo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdaz_ina
Pentru unii copii problemele cardiologice se manifesta si prin dezvoltare mai lenta, iar cand aceste probleme sunt rezolvate, copilul recupereaza si in privinta greutatii.


aici, chiar m-am speriat. O s ma duc la un control, sa omor si piticul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza

Citat:
citat din mesajul lui RamonaCopot

Lumi , am facut pana acum cel putin 4 cure de imunizare, dar fara rezultate.


Cu ce ai facut curele astea? Broncho-Vaxom? Esberitox? Septilin?


Cu Septilin, imunicce, imunogrip junior, imunorezistan junior si ceva homeopatic care imi scapa. La bronhovaxom cica sa mai astept, ca e riscant la el, dar mai multe nu stiu despre.

Ramona ,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea:

DOMINIC ANDREI
(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Doamnelor, ce parere aveti?

Screeningul oftalmologic la copii. Depisteaza defectele de vedere din primele luni de viata!

http://www.reginamaria.ro/ro/noutati/screening-ul-oftalmologic-copii-depisteaza-defectele-primele-luni-de-viata.html

Screening oftalmologic copii < 4 ani 50,00 lei

Mergi la inceput