Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 61-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

aristica si mie mi-a zis ca e ok ce luam din proprie initiativa (L-arginina, Q10, Vitex ...) si sa continui cu ele, insa nu l-am intrebat cum zice el sa le iau. tie cum ti-a dat ? si ce concentratie ?

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

aristico,sunt cu ochii pe tine...astept histeroscopia ta.
Clexane se gaseste pe toate drumurile in perioada asta...asa ca ramai tu gravida ca te ajut eu daca o fi criza iar....am multe prietene gravidute care au Clexane stoc de rezerva pe 2-3 luni....chiar eu am 6 cutii...asa ca da-i bataie si ramai gravi ca nu ramai tu neintepata.


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Ii dau bataie samiruta, ii dau...
qiao - crede-ma ca habar n-am ce doze am. Mi-a dat reteta pe 27 iulie, dar cum eu am tot umblat brambura, am zis sa vina ciclosul si sa incep totul in aceeasi zi, asa ca nu m-am uitat pe reteta, ci doar am pus-o bine in torpedoul masinii, ca s-o am la-ndemana cand trec pe langa vreo farmacie.
Dar acum ma roade chestia cu ciclosul asta ca n-a venit nici ieri, nici azi si ma enerveaza ca de fiecare data cand e musai sa fac vreo interventie in functie de el, asta nu vine cand trebuie. Si zau de nu ma dor toate salele, ovarele, rinichii si ai doi muguri de tatici, da' nu vine, mama ma-sii.

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

aristica ar fi o chestie sa nu-ti mai vina

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

poate nu mai vine

MTHFR C677 Homozigot
in 14+
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

QiaoBing, cum iei Vitex si L-Arginina? Eu am inceput de ieri Branca Ursului si Napraznic. Parcas as mai adauga ceva la cocktailul asta !
Aristica, e o intarziere mare? S-a mai intamplat? Zici ca se intampla cand ai interventii de facut...o fi de stres...poate faci un test (nu ma injura)!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accumaria spune:

Buna,

Scriu aici pentru ca tocmai mi-am descoperit ca am si eu mutatia MTHFR A1298C heterozigota. Pana acum am obtinut 3 sarcini natural, in interval de 3 ani si jumatate, pe toate 3 le-am pierdut insa foarte repede, la 4-5 saptamani, practic erau atat de mici, incat nu au putut fi confirmate decat cu testul de sange beta HCG. Credeti ca e posibil ca aceasta mutatie sa fie cauza pierderilor de sarcina?

Aristica, am vazut ca vei face histeroscopie. Imi poti spune, te rog, cu ce doctor si unde vei face aceasta interventie? Intreb pentru ca si mie mi-a fost recomandat sa fac si aceasta interventie.

Multumesc si multa sanatate si copii sanatosi tuturor de aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

ne are rau ca ni te alaturi
nu stiu daca mutatie ta, care nu este foarte agresiva ar putea fi cauza pierderilor de sarcina. Poate fetee mai experimentate de aici, iti vor spune mai multe

MTHFR C677 Homozigot
in 15+
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

eu am aceeasi mutatie care stiu ca nu e asa agresiva, cum spun si fetele, si am dus o sarcina normal fara nici o problema, apoi dupa ceva ani una am pierdut-o f repede, iar acum am mers pe clexane, nu stiu ce ar fi fost daca nu faceam clexane, deci nici eu nu sunt in masura sa spun ca aceasta mutatie poate fi cauza. Dar se pare ca acest tratament ajuta f mult. Pe noi ne-a ajutat

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.
Acum sarcina in evolutie 38 s cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, pregnacare - 1/zi, 1 captafer/zi], no-spa 1/zi
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Fetelor, pai am facut deja pipilica pe bat, ca doar nu stateam asa, dar tot o singura liniuta s-a accentuat intr-un rosu aprins, aprins. Deci nop, nu-i sarcina. Sunt deja in ziua 4 de intarziere. Si ca un facut nu ma mai doare nimic din dimineata asta, ba chiar sunt plina de energie.
Si eu cred ca-i stresul de la condusul pe la vecinii bulgari, de la munca, o fi si scaldatul in mare (iar marea era foarte rece), o fi si gandul ca daca apare ciclosul pot sa programez histeroscopia asta odata, desigur, vreau sa fug si la greci si n-am facut rezervare ca vreau sa ma duc de prin ziua 4 a ciclului pana-n a zecea ca sa fac histeroscopia exact cand ma intorc, sa nu las dare de sange dupa mine pe relicvele grecesti...deci s-au adunat cateva.

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput