Ea 13 ani, El 17 ani - prietenie

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chri70 spune:

Isabela, esti o mama super, ca si fetita ta. Ma bucur ca s-a sfarsit cu bine.

+17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Ma bucur ca in cazul asta si baiatul a fost la fel de inocent ca ea. Eu una nu as fi in veci de acord ca fata mea minora sa iasa cu un baiat aproape major. Dar eu sunt biasata, si stiu asta.
In cazul in care baiatul e major si fata e sub varsta de consimtamant (apropo, care e varsta de consimtamant in Ro?), daca au relatii sexuale de orice fel, e caz penal. Clar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cand va aud, mi se ridica parul in cap. Voi nu ati trait perioada aia cu iubiri copilaroase, cand ti se facea gol in stomac doar daca indraznea sa te ia de mana pe strada? Voi chiar nu mai credeti ca sunt capabili si copii de azi sa iubeasca frumos si pur?
Numai la sex va ganditi si numai sex vedeti in orice relatie de prietenie?

Si mai zicem ca sunt copii nostri defecti, dar noi, care gandim asa despre ei, cum suntem?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Alexia, si ce faci? Ii interzici pur si simplu?

Mai am eu o colega a carei fiica are 11 ani si ceva si inca o duce la scoala, dar ce m-a socat, nu o lasa singura in casa, nici macar sa coboare 5 min sa ia o paine. Nu mai vorbim ca nu o lasa sa mearga singura afara sau sa se intalneasc cu prietenele. Si nu stam in Bucuresti, unde circulatia este asa cum este.

Poate nu e bine nici ca mine, eu recunosc i-am dat multa liberatate, dar nici tinuta langa fusta mea, fara pic de independenta si personalitate.

Fiica-mea mi-a spus ca si daca nu i-as fi dat voie sa se intalneasca nu el, s-ar fi intalnit fara sa-mi spuna, adica mintindu-ma. Si ce as fi rezolvat cu asta? Absolut nimic. Cati din noi nu am facut tot ce ne-au interzis parintii? Cred ca foarte multi, iar eu ma numar printre ei. Pentru ca erau exagerati si aveam foarte multe restrictii, ii minteam si tot faceam ce doream. Asa ca eu mi-am propus sa am o relatie deschisa cu fiica-mea. Zic eu ca pana acum am reusit. Sa vedem de acum incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Laura, ba da, am trait-o si eu. E perfect ok sa aiba prieten daca vrea, eu obiectez la varsta baiatului. Ea 13 el 14-15, da, nici o problema. Dar la 17 ani deja e adolescent, iar legal, aproape major. Un baiat de 17 ani in general nu se multumeste cu iesit cu gasca de prieteni ai fetei de 13 ani, nici doar cu tinut de mana si plimbat prin parc. In cazul asta, baiatul a fost ok, dar putea sa nu fie. Si consecintele ar fi mult prea cumplite sa imi permit sa risc.

Si da, i-as interzice dupa ce i-as explica si de ce o fac. Eu nu ii pun multe restrictii fetei mele, dar cand o fac, atunci motivele sunt intr-adevar serioase. Asta e unul dintre ele si asta nu se negociaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Nici eu nu as fi de acord cu varsta baiatului. Daca avea 13-14 ani atunci era ok. La 17 ani e clar ca vrea mai mult decat tinut de mana, stiu ca si eu am avut 17 ani si nu m-am multumit cu atat. Mai ales ca el in cateva luni e major, apar si implicatii legale. Eu si daca as fi mama baiatului as fi tare ingrijorata, mai ajunge prin puscarie ca a facut sex cu o fata de 13-14 ani si parintii s-au suparat si au gasit vinovat.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Am urmarit subiectul avind si eu o fata de 11 ani jumate.

Nu as lasa-o sa iasa la 13 ani cu un baiat de 17 ani, chiar de mi-ar zice ca ies in grup. Inteleg ca si fata in cauza a iesit in "grup" si totusi au ajuns sa se sarute, ceea ce ma face sa ma intreb: sau sarutat de fata cu ceilalti?! sau au fost...singuri! Inclin spre a doua varianta, si asta ar fi motivul temerii mele: el la 17 ani sigur vrea altceva decat ea la 13 Cred ca si de-asta s-au "despartit" asa de repede.

Mentionez ca fata mea si colegele ei inca se joaca cu papusile:-) Iar eu am trait "fiorii" primei iubiri insa...la 15 ani si cu un coleg de aceeasi varsta. Ne vedeam, ne plimbam prin parc, ma lua/ducea acasa si petreceam mult timp ba la mine, ba la bunicii lui, astfel incit parintii/bunicii stiau de noi, lasindu-ne totusi sa avem parte de intimitate (in care el imi cinta la chitara).

E f.important ca la varsta asta sa ne facem copii, prietenii nostri,. Totusi, cred ca o dferenta de varsta asa de mare, nu e buna.
Important in acest caz, este ca totul s-a terminat repede si cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mare noroc am avut cu parintii... spun asta pt. ca eu eram clasa a 8-a iar prietenul meu a 12-a, prima oara am avut o "relatie" de 1 luna, chiar dupa ce am implinit 15 ani. A fost doar o luna pt. ca el vroia altceva si eu i-am zis drum bun si cale batuta.
S-a intors dupa 2 luni, de atunci suntem impreuna si n-a reusit "altceva-ul" decat atunci cand eu m-am simtit pregatita.

Am auzit povestea cu "el vrea doar un lucru" de la prietenii nostri care nu intelegeau cum de statea cu mine.
Si cand am implinit 18 ani toti l-au felicitat pe el, ca nu mai poate fi acuzat de pedofilie :)))))

da-ti-le putin incredere, ca nu sunt toate povestile identice.
Am avut 2 prietene care nu aveau voie sa aiba prieten decat in facultate. Amandoua au experiente sexuale de tot felul cu diversi si diverse , la varste mici. Deci daca e sa se intample, se intampla, daca le oferiti incredere mai greu sa se intample.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Nici eu nu inteleg de ce este atita sperietoare ca baietii de o anumita virste vor doar un "singur lucru". Sint mama de baieti si sint clar insultata ca nu se vede mai mult de la distnta decit un libido de nestapinit. Zau, se bat cimpii...poate ca in Romania baietii sint crescuti altfel de doar la aitia le sta capul??? Ca altfel nu mai inteleg. Credeti ca baietii nu au emotii? Ca nu gindesc? Ca nu au o educatie de acasa? Ca nu au sentimente?




Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
. Zau, se bat cimpii...poate ca in Romania baietii sint crescuti altfel de doar la aitia le sta capul???



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."



Pai tocmai ca mie mi s-a parut ca cele mai vehemente in a afirma ca nu ar lasa fata de 13 cu un baiat de 17 din cauza ca el vrea "numai un lucru" au fost fete care traiesc in afara Romaniei (SUA, Australia, Germania)



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput