Ea 13 ani, El 17 ani - prietenie

Ea 13 ani, El 17 ani - prietenie | Autor: isabela

Link direct la acest mesaj

Acum cateva zile, fiica-mea care tocmai a implinit 13 ani, mi-a spus ca a cunoscut un baiat ,de 17 ani , si ca acesta ar vrea sa fie prieten cu ea. La inceput am crezut ca e ceva trecator, ca nu e ceva serios, dar se pare ca m-am inselat.

Sincera sa fiu, nu stiu cum sa reactionez eu, ca parinte. Mi se pare un pic cam devreme pentru un prieten. Daca mi-ar fi spus ca este un coleg de clasa probabil ca as fi fost mai linistita, dar stiind ca este unul mai mare , lucrurile se schimba pentru mine.

Inteleg ca fetele de varsta ei se uita dupa baieti mai mari, dar sincera sa fiu nu prea inteleg cu baieti de 17 ani nu prefera fetele de 15 ani.

Am intrebat-o ce inseamna sa fie impreuna cu respectivul. Mi-a spus ca acum presupune sa mearga de mana si eventual sa se sarute.

Nu vreau nici sa-i interzic sa se intalneasca cu el, dar pe de alta parte nici nu sunt linistita.
Fiica-mea a avut parte de independenta. A iesit cu colegii, au mers la film, la Mac sau Kfc. Stiam intotdeauna unde este si cu cine iese, ii cunosteam pe colegii ei.
Ma sperie faptul ca nu-l cunosc pe acest tanar, nu stiu cine este si cum este. Stiu doar ca este in cls a XI-a , la un colegiu bun.

Stiam ca va sosi si acest moment, dar cred ca este prea devreme.

Cum ati reactiona voi in acest caz?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui isabela

Cum ati reactiona voi in acest caz?




As dori sa il cunosc. As propune ca la intalniri sa o ia de acasa si sa o aduca acasa. Nu l-as interoga dar as spera ca incet incet sa ne imprietenim.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Accept ti-a dat un sfat foarte bun.
Eu am avut un prieten cand eram in clasa a opta ( 14 ani ) si el la liceu, tot clasa a XI a .
Mama m-a incurajat sa il chem acasa, aveam intimitate in camera mea, nu intra neanuntata sau fara a avea motive serioase, ma lua/aducea acasa si au avut o relatie amicala, i-a cunoscut si parintii.
M-a incurajat sa dau eu petrecerile in casa noastra mai des decat alti parinti ai prietenilor nostri tot pentru a putea sa aiba o idee despre anturajul meu. A facut asta mereu, toata scoala generala si tot liceul, eram singura ce avea intotdeauna casa la dispozitie :)

Relatia cu liceanul a durat aproape un an apoi ne-am despartit prieteni, interesele noastre erau un pic diferite eu intram la liceu, el la facultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, e cel mai bun sfat.
Spune-i ca vrei sa-l cunosti. Fata ta va intelege ca ai dreptul asta.
Sa o ia si sa o aduca acasa. Cu ocazia asta, il responsabilizezi: ii spui ca ai incredere in el si i-o dai in grija.
Iti inteleg temerea...n-ai ce face.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

am si eu o fata de aproape 14 ani si stiu ca va veni si timpul de un prieten..eu stii ce as face acum in situatia ta?pai n as grabii lucrurile...lasa timpul sa treaca sa vezi ce si cum...de ce ar tb sa l cunosc?...daca ai incredere si aveti o relatie ca intre fete atunci stai si asteapta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Ce as face eu in locul tau:
-as dori sa-l cunosc , as vorbi cu el , l-as ,,studia " un pic ;
- as verifica frecventa la scoala cat si rezultatele pe care le obtine fiica-mea;
-cand se intalnesc l-as ruga sa o ia de-acasa si sa o conduca pana acasa deasemenea sa ma sune atunci cand intarzie fata de ora stabilita(aici as obliga-o pe ea mai intai);
-as prefera atunci cand iese cu el, sa fie prezenti si ceilalti colegi/ prieteni, in grup(asa ar fi normal daca-i vorba de o prietenie);
-as vrea sa discute lejer cu mine despre cum isi petrece timpul cu acestia si cu el ;
-as verifica un pic informatiile date de ea daca coincid cu ale celorlalte fete din grup;


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

luisa asa ar fi ideal....dar cu adolescenti din ziua de azi mai greu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui luisa1983

Ce as face eu in locul tau:
-as dori sa-l cunosc , as vorbi cu el , l-as ,,studia " un pic ;
- as verifica frecventa la scoala cat si rezultatele pe care le obtine;
-cand se intalnesc l-as ruga sa o ia de-acasa si sa o conduca pana acasa deasemenea sa ma sune atunci cand intarzie fata de ora stabilita(aici as obliga-o pe ea mai intai);
-as prefera atunci cand iese cu el, sa fie prezenti si ceilalti colegi/ prieteni, in grup(asa ar fi normal daca-i vorba de o prietenie);
-as vrea sa discute lejer cu mine despre cum isi petrece timpul cu acestia si cu el ;
-as verifica un pic informatiile date de ea daca coincid cu ale celorlalte fete din grup;


,,Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii. " Necunoscut


As fi curioasa daca vorbesti din experienta sau teroetic.
Ca daca ai avea un copil de 13 ani acasa, ai stii ca lista aia e cumva scoasa din analele Gestapoului.

Cel mai sigur lucru este sa aduca acasa baiatul, creat un mediu acasa unde sa se simta in siguranta si in comfort (exemplul dat de Lala_D mi s-a parut de foarte bun simt).



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

puteti sa-mi sariti in cap...dar ma risc si spun asa cum simt acum.

13 ani e prea devreme pt prieteni si intilniri-parerea mea.

ce as face? probabil as discuta cu ea si i-as explica de ce cred asta.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Michelle, daca vine baiatul in vizita, se uita la televizor, joaca la Xbox, flirteaza nitel in camera, maninca ceva impreuna, ies la un film si se tin de mina...care e problema?



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

puteti sa-mi sariti in cap...dar ma risc si spun asa cum simt acum.

13 ani e prea devreme pt prieteni si intilniri-parerea mea.

ce as face? probabil as discuta cu ea si i-as explica de ce cred asta.

michelle


Michelle, eu nu iti sar in cap dar 13 ani si notiunea de "prieten" nu include neaparat o relatie sexuala.
13 ani e varsta primilor fiori, primele plimbari tinandu-se de mana, primele interactiuni cu o persoana de sex opus cu care sa impartasesti aceleasi convingeri, sa discuti, sa dansezi etc.

Eu am avut multi prieteni in scoala generala si liceu si cu toate acestea viata mea sexuala nu a inceput precoce. Pur si simplu am avut o varsta pentru toate. Si pentru prietenii tandre si pentru cele de apartenenta la un grup iar cand am intalnit persoana potrivita, cand dragostea a fost matura din punctul meu de vedere si persoana respectiva a fost tot ce imi doream de la un barbat a devenit si o relatie intima.

Mergi la inceput