Nasterea la Arcadia - Iasi 13

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

BUNA DIMINEATA FETELE ce faceti?eu profit ca bebe doarme ca sa va scriu...a devenit f.agitat si plange mult iar eu ma simt inutila ca nu mai stiu ce sai faclaptic are destul la san...azi chiar a devenit f puternica lactatia...de schimbat l-am schimbat...offf
e posibil de la gaze nu?colicii la cate zile apar de obicei?mie frica....
astazi mergem si acasa iar acolo nu mai este nimeni sa ne mai ajute sau sa ne sfatuiasca...apropo oana...daca tu nu ai nevoie de bona lasami mie nr.
MAMELOANELE ma dor ff tare...cand alaptez ma ajunge durerea in inima cu toate ca miau dat si crema garmastan...offf cu toate ca mie frica abia astept sa ajung acasa

39+ CUCEZAR GABRIEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Neata fetelor, ma bcuru ca sunteti toat ebine! A mai trecut o zi..ca la inceput le numeri ca pe bilele de la numaratoare

Claudia, e normal sa te doara mameloanele, eu in priam sapt am folosit doar garmastan, apoi usor m-am obisnuit cu durerea, si ea cu mine...O sa treaca si episodul asta, important e sa pape bebelusul ce si cum trebuie.Si mi emi-a palns bebeul in ziua 2-3 de viata, ma gandesc ca de la vaccinurile care i se fac in primele 2 zile.Iar daca esti agitata tu ca mama si nelinistita sa stii ca se trasmite al bebelus, asa ca ai grija! Colicii apar la 2 sapt de viata, si o sa ii sesizezi imediat. In rest stiu sigur ca te vei descurca bine!

Ionela
cred ca fericirea de a fi mamica la 2 copii e dubla!

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Clau, colicii apar la 2-3 sapt. Acum fie e asa cum spune Mada , de la vaccinuri fie de la pozitionare incorecta la san. Ca spui ca te si dor sanii... si asta poate fi de la pozitionarea proasta sau pur si simplu pana se invata mameloanele cu noua utilizare.
Fii atenta cand pui bebe la san: Copilul trebuie sa fie orientat cu tot corpul spre tine, nasucul trebuie sa fie in linie cu mamelonul ( orizontal) gurita trebuie sa fie cat mai deschisa cand ia sanul si sanul cat mai mult prins in gura. Nu doar mamelonul ci cat mai mult din aureola. Intai ii lipesti buzita de jos de san si apoi pe cea de sus. Daca doare din cauza de prins prea putin din san bagi usor degetul mic in coltul gurii lui si deschizi gurita apoi o luati de la capat
Pozitionarea proasta are cateva efecte proaste:
1. bebe inghite aer si il doare, de aici agitatie si suparare
2. apar ragade
3. nu se hraneste corect


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

clauditza feliciitari din nou pentru fericitul eveniment!!!!!

Lori 36+ fericita cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Loredanar, daca tot ai amintit de biberoane de sticla. Mi-a spus cineva (eu inca nu am verificat) ca la biberoane din sticla nu prea gasesti tetine (ca exemplu mi s-a dat chicco). Voi de care folositi sau de care (tip si brand) aveti de gand sa folositi in caz ca o sa aveti nevoie ?


Lena - 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Loredanar, daca tot ai amintit de biberoane de sticla. Mi-a spus cineva (eu inca nu am verificat) ca la biberoane din sticla nu prea gasesti tetine (ca exemplu mi s-a dat chicco). Voi de care folositi sau de care (tip si brand) aveti de gand sa folositi in caz ca o sa aveti nevoie ?


Lena - 30+


eu am 2 bibe de 125ml de la NUK (20-24 lei) si se gasesc si tetine separat - vezi Sensiblu dar nu numai...

Lori 36+ fericita cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Lore, tu cum te simti? Ce faceti?

EDIT: intre timp am citit la odisee. Da... mai e tare putin... Exact la 36 sapt eu spuneam ca nasc peste un am si 4 sapt nu peste o luna.... si am nascut peste o sapt. Pupam mamica si burtica. Sa stea cumintica bebelina pana macar la 38 sapt


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalic spune:

Am luat si eu tot de la NUK, dar ma gandeam , biberoanele si suzetele cum se dezinfecteaza? Banuiesc ca inainte de a le pune in gurita trebuie sterse cumva cu ceva, nu?doar nu le despachetam si gata........ma intrebam si eu.

deConstantin Octavian 12 ani
deMaria Sophia - cezariana Cacicovschi
34 sapt.


Ai grija de noi Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Lore, tu cum te simti? Ce faceti?

EDIT: intre timp am citit la odisee. Da... mai e tare putin... Exact la 36 sapt eu spuneam ca nasc peste un am si 4 sapt nu peste o luna.... si am nascut peste o sapt. Pupam mamica si burtica. Sa stea cumintica bebelina pana macar la 38 sapt

Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 27+ cu


multumesc ionela. numai bine si tie. intr-adevar cand sunt intrebata "cand nasti?" (clasic) mereu tind sa zic "eeee mai avem, mai avem" ... o minciuna gogonata :)))

in zilele cand se succed mai multe contractii imi zic vai! daca nasc? ce ma fac?!?! :)) asadar, sunt sigura ca ma va surprinde total momentul cand o sa inceapa travaliului ... desi vorba aia am avut atata timp de acomodare. :)


Lori 36+ fericita cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalic spune:

Clauditace ma bucur pt tine, parca mai ieri te plangeai ca nu mai nasti, cand aveai dilatatie 2, mai tii minte? si acum vorbesti de alaptat de bb......cand ajung si eu sa ma plang ca ma dor sanii de la alaptat, ca nu doarme gazuta, ca are colici vreau si eu

deConstantin Octavian 12 ani
deMaria Sophia - cezariana Cacicovschi
34 sapt.


Ai grija de noi Doamne

Mergi la inceput