Nasterea la Arcadia - Iasi 13

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

DADA, ce repede ti-a venit, oare are vreo legatura cu anticonceptionalele??? Eu sper sa nu imi vina prea devreme,ca a fost tare bine fara CM!

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Ionela, super articolele.

Multumim.


Lena - 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

BUNA ZIUA FETELOR...in sfarsit am trecut si noi la mamici MULTUMIM ca nu ne-ati uitat si multumim iara ptr incurajari,urari intrun cuvant,multumim ptr tot!!!noi suntem bine la spital inca,dupa cum a mentionat si oana..abia maine iesim!!!bebe e un mancacios si trage bine la piept...iau dat si completare dar la dat afara...hihi..nu papa el orice,are caracter!!!asteptam sa vina lactactia mai puternica...am inceput deja cu un ceiut iar maine mia recomandat dr sa beau bere fara alcool si bors acru!!!
CAT DESPRE NASTERE...ulala...mi sa rupt apa pe la ora 3 dar curgea ff putin si in faze nu tot odata...la inceput am crezut ca este scurgere si nici de cum k mi se rupsese membranele...am asteptat vreo juma de ora si iara curgea...miam dat seama ca ceva nu e in regula si am sunat dr care ma chemat imediat la spital...cand am urcat pe masa fara nici un control sau rupt pe bune membranelespun asa ptr ca am ramas imobila si nu stiam ce sa fac...a fost o senzatie stranie si rusinanta ptr mine...curgea ceva din mine iar eu nu ma puteam stapani!!!expresia fetei mele la facut sa rada pe dr...in fine
NE-AM internat si cam la o ora au inceput si primele contractii care erau f lejere si usoare insa eu le consideram contractii mari hahaha!!!ce prostuta nu? tati a stat si el cu noi cateva ore cat am stat in rezerva si saracutul nu mai stia ce sami faca...cred ca daca participa la nastere lesina...la cat era de emotionat doar ptr niste mini contractii!!bunnnn acuma incepe partea FRUMOASA
AM URCAT IN SALA DE NASTERE...nu mai retin ora exacta insa era in jur de 7 seara ...mi sa facut controlul iar eu nu ma dilatasem mai deloc dupa cateva ore bune de contractii cat de cat repetate si mari..asa ca am trecut la oxitocina si la crema(dianatal)...au inceput contractiile incetu cu incetu din ce in ce mai dureroase insa eu pe la ora 10 nu aveam decat 6 dilatatie dureri suportabile...lejere...dar bebe nu vroia deloc sa participe si nici pe atat sa ma ajute asa ca mi sa marit doza de oxitocina si de acolo a inceput distractiaaa1h jumate am tras si suportat cele mai mari dureri pe care leam simtit vreodata...nu pot fi explicate nu pot fi descrise...nu ai cum sa intelegi pana nu treci prin ele!!!mi sau ridicat doua manere de la masa de nastere...m-am prins de ele cat am putut de tare iar la fiecare contractie care devenisera aproape fara pauze trageam,urlam si gemeam cat puteam de tare...tipatul ajuta mult fetelor chiar daca pare un ceva comic sau prea dramatic...pe mine cel putin ma ajutat!!!
LA fiecare contractie din ultimele 30-40 minute credetima ca simteam cum crapa tot in mine,nu mai puteam,nu mai aveam forta sa merg mai departe..am inceput sal rog pe dr sami faca cezariana ca nu mai pot,lesin!!!vroiam sa nasc natural dar nu mai puteam!!!aici a intervenit dr caruia am sai multumesc neincetat...totul era psihic...
MARLENA ai trecut prin atatea,ai ajuns pana aici si acum ne inecam ca tiganu la mal?nu-ti fac nici o cezariana...mai rezista doua contractii si gata...apoi...mai rezista 10 minute si gata...ma dus cu zaharelucum sar zice pana cand am inceput sa simt nevoia de a impinge...offf!!!iar cum bebelinu meu a fost cam puturos nici eu nu am fost atat de eficienta cu impinsul...neam chinuit destul parca imi ieseau ochii din orbita dar pana intrun final cand LAM SIMTIT...era capusorul si am stiut ca totu sa terminat..mai urma sa imping o singura data si aveam sami aud si sami vad comoara,lumina ochilor mei...si asa sa si intamplat!!!am impins cu toata forta mea si deodata l-am auzit...mam indragostit din prima...cezar gabriel era tot roziu si galagios...avea toate piesele la locurile lor...era si este un bebe perfect!!!e baietelul lu mami si a lui taty...sa nascut cu 3380g 51,5cm apgar9 iar daca ma intrebati de culoarea ochilor nu as sti sa va raspund...sunt de o culoare pe care nu am mai vazuto pana acuma...buzele cantaresc 10kg ca a lu tatye un buzat si un alintat...
ASA ca fetelor se poate naste si natural la arcadia(ptr cine are curaj)eu ptr moment nu as mai naste natural...nu stiu poate cu timpul voi uita si se schimba lucrurile dar acuma...nu mai pot sta deloc in fundulet...in afara de epiziotomie sau cum se cheama mam mai si rupt atat in interior cat si in exterior...ca sa numar cusaturile ar fi imposibil...stiu ca era necesar dar....e durerossss
CAT despre crema Dianatal nu cred sa ma fi ajutat cu nimica cu toate ca am folosito toata!!!nu lam vazut incantat de urmari pe dr dupa aplicarea ei asa ca sincer...nu se merita!!!
VA MULTUMESC INCA O DATA PTR TOT SI O SA VA TIN LA CURENT...MAINE NE INTOARCEM ACASA...URAAAAA

39+ CUCEZAR GABRIEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Claudita, m-a emotionat povestirea naterii tale, [paca ma vedeam pe mine...Ma bucur mult ca te-a sustintu dr tau, e f important! O s atreaca si durerile del a epiziotomie, ai sa vezi ca peste 40-50 zile o sa va puteti apuca si de sporturi la orizontala, chair daca acuma nu iti trece prin cap asa ceva.Durerea av trece si o vei uita.Asa ziceam si eu dupa nastere ca nu mai nasc urmatorul copil natural, dara uite ca la 2 luni , imi doresc altul, si tot sa il nasc natural!
Ma bucur mult pt tine, ca ai reusit, esti o mama puternica si curajoasa, si bravo ca ii dai lalptic lui Gabriel! De maine o sa ajugneti acasa si va fi mai bine! Va pupam cu drag!

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Felicitari Clauditza!!!

Foarte frumoasa povestea ta. Important este ca sunteti amandoi sanatosi si ai laptic pe care bebe il papa.

Multa sanatate si cat mai curand un zambetel de la baietel


Lena - 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Dada, desi am alaptat exclusiv mie mi-a venit la 1 sapt dupa ce s-au terminat de tot lohiile ( adica la 6 sapt) si m-a tinut vreo 10 zile , apoi la vreo 2 sapt a reaparut ( deci nu erau 28 de zile intre prima si a doua). M-am enervat si am aruncat pastilele. A tinut vreo 5 zile si apoi a mai venit o data pe la 6 luni( vreo 2 zile) si pe la 9-10 luni s-a instalat de tot. Eu cred ca poate fi si de la pastile. Spor la alaptat oricum. Sunt convinsa ca tii deja ca nu are legatura cu calitatea laptelui sau mai stiu eu ce
Mada, frumos povestesti de voi. Da ,sa fii mamica e cel mai greu si mai frumos lucru din lume. Bine, nu putem fi doar mame si nici nu ne-ar implini. Dar, pentru o vreme, acum cand e noua povestea e asa frumos sa fii mama in cea mai mare parte a zilei....
Claudia, dincolo de toate, FELICITARI! Durerile le uiti. Ai sa vezi ca peste cateva sapt iti vei aminti doar rational partea dureroasa a nasterii nu si afectiv... apoi, incet incet nu-ti va mai parea asa rau. Real e ca e foarte greu, dar tot real e ca nu e si imposibil .
Asta cu tipatul tine de fiecare. Citeam o chestie tare faina despre nastere si , unul din lucrurile care mi-au placut cel mai mult, a fost ideea ca nasterea nu trebuie traita dupa reguli sociale. E ceva personal, subiectiv, instinctual aproape animalic. Creierul e "anesteziat" si nu mai rationeaza coerent tot. Normal e sa nasti asa cum simti, cum iti dicteaza instinctul. daca simti sa tipi, tipa, daca simti sa taci, atunci taci. daca simti sa mergi-mergi, daca simti sa stai intinsa... asa sa faci. Ideea e sa te asculti pe tine si sa-ti urmezi instinctul. Eu asa vad lucrurile...
Eu, spre exemplu, la prima nastere nu am spus nimic nimic, nu am tipat. Doar am mornait si marait.... ba, uneori , ca sa ies din starea aia care ma facea sa ma simt intr-o capcana ( si singurna , pentru ca nasteam la stat si medicul meu venea din cand in cand.... nu cunosteam pe nimeni)sinteam nevoia sa glumesc.
Pe la dilatatie 8 eram complet epuizata. Simteam ca nici sa respirt nu pot. Eram la marginea mesei de travaliu( a se citi masa ginecologica, tare, incomoda , pe care o negravida urca cu greu.... o gravida in ultima luna in travaliu... nu vreti sa stiti cum urca: fiecare urcare si coborare era ca o acrobatie, ca un salt mortal) , deci, eram la marginea mesei si o moasa imi tine tubul de oxigen, una ma masa si dr tocmai monitoriza bebelul. Ei... eu eram in transa de la durere si ma pufneste rasul la un moment dat ( or fi spus ca m-am dilit???) ma intreaba ce-i si le spun ca daca nu m-ar durea mi-ar place la ele ca sunt tratata ca pe o plaja exotica ceva masaj, mangaieri, incurajari... zambete
Na, fiecare reactioneaza cum simte... principalul e sa te lasi sa simti si sa iti permiti sa faci exact ce simti, ca daca mai folosesti energie si ca sa modelezi social exteriorizarea trairilor.... nu prea mai are cine naste



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Claudiaaaa... mamica, ai fost minunata! Eu la dilatatie 6 aveam niste dureri crunte pe care nu imi dau seama cum le-am suportat. Ce as fi facut in continuare? As fi cerut cezariana ca si tine. Ranile or sa se vindece mai usor decat crezi acum, sunt sigura. Esti o privilegiata si o fericita ca si Madline ca ai avut parte de experienta aceasta. Cezariana din pacate nu iti ofera aceleasi momente de vis alaturi de puiucul tau. Eu cand am auzit-o scancind prima data, am simtit cum se opreste timpul, cum nu mai am aer de emotie, dar atat de neputincioasa si vinovata m-am simtit apoi ca am vazut-o abia dupa 10 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Fetelor, am probat cateva perechi de panfofi. Nu imi mai vine nimiiiiic!!! Si doar mi s-au dezumflat picioarele. Daca slabesc, oare e posibil sa imi scada si laba piciorului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina

Fetelor, am probat cateva perechi de panfofi. Nu imi mai vine nimiiiiic!!! Si doar mi s-au dezumflat picioarele. Daca slabesc, oare e posibil sa imi scada si laba piciorului?

Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011


DA


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalic spune:

Felicitari Claudia! Dupa cum ai povestit ai fost o mamica curajoasa
sa-ti traiasca bebele si sa fiti sanatosi amandoi

deConstantin Octavian 12 ani
deMaria Sophia - cezariana Cacicovschi
34 sapt.


Ai grija de noi Doamne

Mergi la inceput