sexul are un pret!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Ce, voiai sa le pun pe scaun, in fata mea, si sa vizionam impreuna?




Daca gasesti mesajul acestei domane de perfect bun simt, plin de informatii si in plus o delectare oratorica, de ce nu? Chiar as vrea sa te gandesti la asta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

De asemenea, eu nu vorbesc de fete sau baieti, ci de parteneri. Ma gandeam ca s-a observat asta. Tanti aia le vorbea, deopotriva, si fetelor si baietilor. Diferentiat, pe probleme specifice, dar tuturor.




Tu ai vazut in intregime materialul, inteleg. Ia extrage-mi si mie un exemplu echivalent intestinelor scoase prin vagin in cazul baietilor...Cam care a fost cea mai nasola chestie patita de un baiat care a facut sex?


Si ce legatura are protectia cu casatoria? Cand vrei sa le vorbesti copiilor despre riscurile sexului si metode de protectie...ce treaba are casatoria in ciorba asta?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

inainte de sotul meu, am avut o relatie cu un tip mai mare ca mine cu 18 ani. el ma cam presa iar mie nu-mi convenea deloc, mai ales ca avea niste "hibe" peste care nu puteam sa trec si care de fapt m-au facut sa renunt la relatie.



Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Da, abstinenta de la sex este subiectul, dar eu vorbeam de puterea de a spune nu si de a impune vointa proprie.




Hai sa va spuna baba ceva despre respectul de sine. Daca te respecti pe tine (barbat sau femeie) nu te saruti, nu te mangai, nu te atingi, nu te exciti cu o persoana care nu te atrage sexual. Si asa esti scutit de presiuni nedorite. Ca nu o sa-ti propuna nimeni sa faci sex din senin decat daca esti pe centura...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

De asemenea, eu nu vorbesc de fete sau baieti, ci de parteneri. Ma gandeam ca s-a observat asta. Tanti aia le vorbea, deopotriva, si fetelor si baietilor. Diferentiat, pe probleme specifice, dar tuturor.




Tu ai vazut in intregime materialul, inteleg. Ia extrage-mi si mie un exemplu echivalent intestinelor scoase prin vagin in cazul baietilor...Cam care a fost cea mai nasola chestie patita de un baiat care a facut sex?


Si ce legatura are protectia cu casatoria? Cand vrei sa le vorbesti copiilor despre riscurile sexului si metode de protectie...ce treaba are casatoria in ciorba asta?







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




Eu am presupus ca ai vizionat filmuletul...
Ce poate pati un baiat? Sa se imbogateasca cu un virus, de care nu va scapa toata viata. Si pe care-l va transmite, fara sa stie, femeii pe care o iubeste si se casatoreste.
Ti se pare putin? Asta e...baietii nu fac avorturi.
De asemenea, daca citeai, ai fi vazut ca femeia aia nu vorbea de protectie. Vorbea numai de sex protejat prin "folosirea" unui singur partener: sotul/sotia. Toata ideea era despre riscurile sexului cu alt partener decat cel care ti-e sot.
Desigur, poate fi pentru unii discutabila ideea asta, dar nu inteleg de ce te blochezi in asa ceva. Alta era ideea celor care gasesc bun materialul respectiv.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Daca te respecti pe tine (barbat sau femeie) nu te saruti, nu te mangai, nu te atingi, nu te exciti cu o persoana care nu te atrage sexual.




Mai, cine naiba face asa ceva? Cine se excita cu o persoana de care nu este atras? M-ai bagat in ceata...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Daca te respecti pe tine (barbat sau femeie) nu te saruti, nu te mangai, nu te atingi, nu te exciti cu o persoana care nu te atrage sexual.




Mai, cine naiba face asa ceva? Cine se excita cu o persoana de care nu este atras? M-ai bagat in ceata...




Tocmai. Deci se discuta o falsa problema.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus


Ce poate pati un baiat? Sa se imbogateasca cu un virus, de care nu va scapa toata viata. Si pe care-l va transmite, fara sa stie, femeii pe care o iubeste si se casatoreste.
Ti se pare putin? Asta e...baietii nu fac avorturi.



Foarte soft in comparatie cu intestinele scoase prin vagin, nu ti se pare? Doamna ar fi putut inventa ceva si pentru baieti, caci are imaginatie, nu gluma.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

ce mai poate patzi un baiat:

acel avort chiar daca nu-l face el, e si el responsabil la fel de responsabil ca doar a participat.

adictie la sex

nu invatza self control care ii va folosi cand se va casatorii sa aiba doar o singura partenera si in situatii in care se cere sa nu aiba sex, sa se poata abtina.

daca se alege cu un copil la fel e responsabil e cresterea, educatia lui si poate deveni cap de familie cand nu e pregatit pt asta.

daca copilul e dat spre adoptie sufera poate nu la fel ca o mama dar totusi.

avand multiple partenere in acelasi timp sau una dupa alta nu invata, nu are timp sa le cunoasca.

si mai sunt multe de spus indiferet ca e baiat sau fata.




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa


si mai sunt multe de spus indiferet ca e baiat sau fata.




Am cerut un exemplu echivalent. Adica o minciuna monstruoasa care sa-i sperie pe baieti pana la o eventuala impotenta.


Insa doamna aia nu e proasta, o femeie frigida e buna de facut copii, un barbat impotent nu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

http://www.youtube.com/watch?v=vyB_9FAPVFo&feature=related
de la minutul 6:02

si ULTIMA interventie la topicul asta, michelle, te rog abtine-te sa mai califici & judeci lumea conform fanteziilor tale, nu de alta, dar dumnezeul tau zice ca-i pacat sa emiti judecati, chiar fondate. banuiesc ca cu atat mai mult atunci cand sunt rodul imaginatiei tale bogate.
nu ca te-ar interesa cu ceva, dar eu am facu 3 ani voluntariat la un ong - in domeniul prevenirii avorturilor (prevenirii avorturilor ca masura contraceptiva, ca sa fiu mai specifica), asa ca judecatile tale de doi bani asupra lumii ("daca pt anumite persoane: avortul,bts,aducerea pe lume a unui copil la o virsta nepotrivita etc...nu sunt riscuri,sau prefera sa le ignore... atunci nu am ce spune mai mult." - oala in care m-ai bagat dat fiind ca am fost, la topicul actual, cea care a combatut cel mai mult - mi-e greu sa spun punctul tau de vedere, ca nu ti l-ai formult, ai lasat zbieratoarea sa urle pentru tine - discursul latrator) sunt complet sarite de pe axa.


De unde stii tu ce zice Dumnezeul meu?

Spui ca nu mi-am formulat punctul meu de vedere? Nu am crezut ca e prea important. Am pus linkurile ca informare...nu ca ar interesa pe cineva in lumea asta punctul de vedere al lui Michelle referitor la sexul adolescentilor.
Daca doresti punctul meu de vedere...desi nu e important decat pt familia mea, ok ti-l spun:

Avortul=crima

Avortul te poate costa viatza.

Sexul inainte de casatorie e gresit.

Pt ca poate duce la boli(tratabile sau netratabile),

Sexul poate duce la deceptii( usoare sau fff grele...vezi sinucideri)

Sexul duce la nastere de copii cand nu esti pregatit in viatza pentru ei.

Nu cunosti pe cineva doar ca te culci cu el.

Nu e important cu cate persoane te-ai culcat pana te casatoresti si nu prin asta castigi experienta (daca consideri ca e nevoie).

Un adolescent trebuie sa inteleaga cat e de pretios ca fiinta umana si sa nu se lase manipulat cu usurinta. Sa invete sa spuna Nu cand trebuie. Sa aiba apreciere fata de propria persoana. Sa invete sa cunoasca oamenii.

Abstienta e un raspuns (proprie experienta si a altora) si nu am murit.

Cu cit ai mai multi parteneri cu atit esti mai predispus la a fi expus la consecinte.

Adolescentii nu sunt capabili si nici nu trebuie sa fie, sa suporte aceste consecinte.(vezi alte capitole pe Dc...unde se varsa siroaie de lacrimi, femei despartite, parasite, amante, copii fara unul din parinti...etc)

Adolescentii au nevoie sa invete self control.

Casatoria e ceva serios, e importanta.De aceea trebuie sa iti cunosti partenerul bine.

Sexul nu inseamna intotdeauna dragoste.

Platesti pt sex. cu bani , emotii, viatza...etc.

Sexul poate deveni adictiv.

Da eu imi voi invata baiatul si voi insista pe abstinenta desi acum e inca mic (8ani). Am spus-o, nu mi-e rusine...ca nu are de ce. Tin la el ca la ochii din cap si nu vreau sa sufere. Daca va alege sa asculte de cuvintul meu si al Domnului ...bine. Daca nu, il voi privi cu lacrimi in ochi cum va gresi si va plati pt asta.

Deci cam asta e punctul meu de vedere.



michelle

Mergi la inceput