sexul are un pret!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Chiar sunt curioasa fetele lui marius si ale lui rufus ce parere sincera vor avea despre filmuletele astea.




Le-am trimis ambelor pe mail.
Nu stiu daca se vor uita, daca se vor uita la toate pana la capat, daca vor aproba ceva de acolo sau daca-mi vor spune mie ceva din toate astea.
Dar am invatat ceva, de cand imi cresc copiii: aproape nimic din ceea ce ma caznesc sa le transmit nu le scapa. Ca nu aplica ceea ce invata, sau ca nu-mi spun mie ca aplica, este altceva. Dar, de stiut stiu totul. Pentru mine ar fi important sa se uite, au sansa sa-si aduca aminte ce au auzit (foarte important!) de la altcineva, nu de la parinti.

Mi se pare ciudat ca se aduce (din nou!) in discutie tenta religioasa. Dupa mine, in comparatie cu cantitatea de informatie (si modul in care este prezentata), partea cu religia chiar este neglijabila.
Dar chiar nu ma intereseaza o discutie pe religie la acest subiect.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

sa va mai spun ceva, desi nu-s adepta marturisirilor personale pe forum. dar nu-i nimik rau. m-am casatorit virgina. da! si nu, nu aveam 20 de ani. o, si pana atunci am avut cateva relatii serioase.
si nu, ai mei nu m-au indoctrinat deloc. nu erau omanei religiosi (mai ales mos G. tatal meu) mi-au spus intotdeauna sa ma respect in primul rand pe mine.
tin minte ca atunci cand am devenit domnisoara, m-au dus parintii la cofetaria de la fostul magazin Unirea, aceea de sus si acolo in fata unui profiterol mare mi-au tinut prima lectie despre ce inseama relatiile sexuale. ah, ii iubesc pe ai mei ptr felul cum ne-au crescut si ne-au educat!

sa nu va inchipuiti ca am fost pudica sau eram mai stiu io cum, no...din contra eram spartana. am avut enj de ocazii s-o fac, dar am ales sa astept. cu precizie n-as putea sa spun ce anume ma retinea, nu simteam in interior ca trebuie sa fac pasul.
concluzia? dupa ani de zile consider ca nu am gresit asteptand. inainte de sotul meu, am avut o relatie cu un tip mai mare ca mine cu 18 ani. el ma cam presa iar mie nu-mi convenea deloc, mai ales ca avea niste "hibe" peste care nu puteam sa trec si care de fapt m-au facut sa renunt la relatie. am o relatie la superlativ cu sotul, pe toate planurile. nu spun ca virginitatea mi-a adus asta. sunt multe alte lucruri importante in casnicie.

acuma ca dosarul privat al meu e la lumina, ma intorc la educatia copiilor proprii. sper sa fiu cel putin la nivelul parintilor mei.



*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

am vaz't pana acum doua linkuri si mie nu mi se pare tipa urlatoare si spune lucruri inteligibile. pana acum imi place, chiar daca sa zicem ca ni se pare depasita faza cu "nu sexului inainte de casatorie" tot ce spune tipa mi se pare demn de luat in seama.



A, da, alta mirare (dupa ce am citit unele postari): mie mi se pare o foarte buna oratoare. Imi place stilul, stie sa capteze atentia. Face glume, "le zice" pe limba lor.
Sigur ca mi se pare depasita faza cu abstinenta, dar nu stiu cum sa definesc parerea asta: un soi de acceptare, ca oricum nu se poate face nimic (nu poti forta copilul la asa ceva), sau ideea ca totusi, e bine sa mai ai parteneri inainte de casnicie, sa nu te trezesti ca "nu ti-ai trait viata" si te-ai legat la cap. Nu stiu. Chiar nu stiu. (desi am citit marturia multor fete care s-au casatorit virgine si nu le merge rau deloc)

Ce mi-a placut: ideea de a spune nu, ca efect al vointei proprii, al respectului de sine (in cazul, desigur, in care chiar nu vrei). Va mai relatam cu alte ocazii ca, in afara unor lideri, "trupa" nu are vointa proprie, danseaza strict dupa ce se canta, iar membrul "trupei" nu fac nimic ce iese din cadru, chiar daca prin asta isi incalca principiile, educatia sau instinctul.
Ca si ideea "dragostei" care dispare brusc in cazul refuzului de a face sex. Cati tineri isi pun cu adevarat intrebarea: de fapt, in ce consta dragostea, daca partenerul fuge in urma refuzului de a face sex? (o tema reala si printre adulti...)

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Vad ca se pune semnul egal intre respectul de sine si abstinenta de la sex. Foarte interesant...Dar de ce? E umilitor sexul, e murdar, e rusions?


Din discutiile pe care le vad aici inteleg ca multi nu atribuie si femeii capacitatea de dorinta sexuala ci doar un rol cel mult pasiv daca nu chiar defensiv cand vine vorba de sex. Toti tatii vor sa isi fereasca fetele de o eventuala presiune din partea unui baiat, dar de impulsul propriilor dorinte ce al trebui sa le fereasca...sentimentul de vinovatie, sau poate chiar cel de groaza la gandul intenstinelor scoase prin vagin in timpul unui avort? Rufus si Marius eu zic sa lasati educatia sexuala a fetelor pe seama mamelor lor, desi nu stiu punctul lor de vedere mai rau decat ce intentionati voi nu se poate!


Chiureta se aseamana cu o lingurita, nu este vre-un carlig sau vre-o andrea, teoretic poate leza uterul unei femei, practic sansele sunt extrem de mici. Sa penetreze uterul, sa ajunga la intestine, sa le agate, sa le scoata prin vagin...WOW! Sau mai simplu zis...BAU!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Rufus, ingrozitor! Sa trimiti pe mail unor fete asa ceva...Sa consideri latratul ala talent oratoric...

Si ce intentionezi mai departe? Sa ceri un feedback? Sa le lasi sa gandeasca 'oare ce-o vrea nebunul asta de la noi?'...Eu nici nu inteleg cum te-ai mai putea uita in ochii lor. Macar daca ai fi avut curajul sa transmiti tu mesajul! De ce nu ai facut asa?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92



Vad ca se pune semnul egal intre respectul de sine si abstinenta de la sex. Foarte interesant.



Interesant mi se pare cum de ti-a venit ideea asta.
Da, abstinenta de la sex este subiectul, dar eu vorbeam de puterea de a spune nu si de a impune vointa proprie.
De asemenea, eu nu vorbesc de fete sau baieti, ci de parteneri. Ma gandeam ca s-a observat asta. Tanti aia le vorbea, deopotriva, si fetelor si baietilor. Diferentiat, pe probleme specifice, dar tuturor.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92



Rufus, ingrozitor! Sa trimiti pe mail unor fete asa ceva...Sa consideri latratul ala talent oratoric...

Si ce intentionezi mai departe? Sa ceri un feedback? Sa le lasi sa gandeasca 'oare ce-o vrea nebunul asta de la noi?'...Eu nici nu inteleg cum te-ai mai putea uita in ochii lor. Macar daca ai fi avut curajul sa transmiti tu mesajul! De ce nu ai facut asa?







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




Ingrozitor? Sper ca glumesti.
Nu e vorba de "unor fete", e vorba de fetele mele!
Si nu intentionez nimic, nu vreau nici un feedback de la ele.
Cum adica sa am curajul sa le transmit eu mesajul? Pai eu l-am transmis. Ce, voiai sa le pun pe scaun, in fata mea, si sa vizionam impreuna?
Cred ca este cel mai ciudat mesaj pe care l-am citit scris de tine.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

precizare precizare nu indem pe nimei sa faca ce am facut eu, alegerea aprtine fiecaruia. imi amintesc ca tata ne spunea foarte des "eu va prezint optiunile, bune rele, voua va apartin alegrile" mai am trei frati, ceilalti au ales alte cai decat mine

accept, eu nu am pus semnul egal intre respectul de sine si abstinenta. in vremea tineretii nici nu cred ca stiam cuvantul.



*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

mie mi se pare ok ca tinerii sa fie atentionati in privintza consecintzelor: sarcina, boli ... consecintze care n-au legatura cu vina, rusine, samd ... sunt pur si simplu consecintze
io nu-s una dintre virginele la casatorie, n-am regretat ca am avut sex, da' am si suportat nishte consecintze. si nici macar nu pot spune "n-am stiut" :)
asha si tineretu' progresist :) sa aiba sex, da' sa se si protejeze ... ca azi-maine facem sex in armura - ashtia de nu traim in cuplu :)
am o prietena care cand a inceput relatia cu actualu' sotz, i-a cerut dovada medicala ca nu sufera de vreo bts; si-a facut si ea analizele. si uite-asha cu patalamaua la mana, au inceput sa faca sex impreuna :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

cred ca se scapa un aspect important. acea doamna vorbeste unor adolescenti. si stim cu totii cum e perioada adolescentina.
nu se adreseaza unora mai tineri, la douazeci de ani si peste. acolo e deja alta mancare de peste.

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Mergi la inceput