sexul are un pret!

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

relatia cu "un partener magar care te manipuleaza sentimental" e, din punctul meu de vedere, o relatie abuziva. iar o asa relatie poate aparea si la 19 ani si la 49 de ani.

o relatie abuziva nu inseamna neaparat palme peste ochi.

eu n-as zice ca "sexul este o legatura mult prea adanca ca sa mai poti gandi la rece si evalua o persoana la rece", ca sexul nu-ti ia mintile total, creierul functioneaza in continuare. (ok, nu mai gandesti un ceas pe zi, in restul de 23 de ore iti revin facultatile mentale.)
manipularea se face prin simularea iubirii, nicidecum prin sex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC

:) Asta-i o disputa interesanta:) si generala. Cartile si vorbele cuiva te ating partial pentru ca vin cumva si se lipesc pe propria ta baza de imagini care-i variata. Poti gasi o hiba sau o parte ridicola mai usor in functie de experienta ta. Un film nu. Mai ales un film bun. E o solutie cumva inchisa si lumea lui e autosuficienta si nu face apel la tine sa o completeze.



Scuze pentru offtopic.

Eu spun ca vin si isi gasesc locul in schema ta cognitiva - reprezentarea lumii in varianta ta subiectiva, se agata de ceva ce deja cunosti si se dezvolta uneori altfel. D-asta ne si atrag anumite carti, filme, muzici, tablouri intr-un anumit moment al vietii, cand suntem preocupati de dezvoltarea unei anume ramuri din schema.

Nu o vad ca pe o constructie doar de imagini. Sunt idei, credinte, emotii, cuvinte, imagini, sunete, mirosuri, ... Filmul iti da imaginile - asa e, nu le mai construiesti singur ca in cazul cartilor, dar in filmele bune chiar te simti inclus, traiesti o experienta, nu ramai doar spectator. E experinta ta indusa de ce te-a agatat in filmul respectiv.

Cred ca orice manifestare a artei, cu care vii in contact, are capacitatea sa te atinga, sa te schimbe putin, in contextul potrivit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Off topic

E posibil rrox3 ... ma tem ca eu am simtit chiar si filmele bune ca o traire completa si straina a altcuiva. Nu m-am simtit inclusa nici contextul unor experiente interesante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Daca mai conteaza:

Am gasit ceva cu privire la rata mortalitatii femeilor in cazul avorturilor. In USA, articol pentru CBS, analiza comparativa in provinta deciziei legalizarii avorturilor.

http://findarticles.com/p/articles/mi_qa3634/is_199507/ai_n8731216/

"The case-fatality rate for legal induced abortion over the entire 1972-1987 period (1.3 deaths per 100,000 legal abortion procedures) masks the precipitous decline in abortion-related mortality, from 4.1 deaths per 100,000 abortion procedures to 0.4 per 100,000."

Adica 1,3/100.000

Pe site-ul WHO in harta mortalitatii la nastere (maternal mortality ratio) SUA (ca sa vorbim de aceeasi tara) apare trecuta la zona 10-199/100.000 live births.

http://www.who.int/making_pregnancy_safer/topics/maternal_mortality/en/

Diferenta este de ordin de marime deja.

Sper ca nu mi-a scapat nimic, sunt in graba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Imi amintesc cand avea fii-mea 3 luni. Dormea si Celcesforaie gandea: "Este asa de frumoasa si perfecta incat cand mi-o imaginez peste ani sarutandu-se cu un baiat mi se face de acum gol in stomac."

Asa ca ii inteleg perfect pe Marius si Rufus. Lucrurile nu s-au schimbat prea mult nici prin gandirea lui Celcesforaie care acum nu mai imi sta ca un ghimpe in coaste pentru ca am gasit deja un echilibru intre punctele astea de vedere divergente.

Insa, le-as spune ca totul tine de educatie si de mesajele pe care le primesc din familie.

Nu e obligatoriu ca fetele noastre sa ramana gravide si nici sa contacteze BTS.
Sexul nu le va lua mintile. Va decurge de la sine, la timpul potrivit.

Familia si relatiile din interiorul ei vor avea grija de ele si le vor feri si de relatii abuzive si de neplacerile adolescentei.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

mie mi se pare mai util serialul cu 16 and pregnant

ca acolo adolescentii pot vedea exact cum o duc fete gravide, de 16 ani, cum nasc, cum cresc copilul, cum renunta la scoala si nu au bani...

asta pt responsabilizare

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Off topic: Cristi, unde se poate gasi/vedea acest serial? Daca da, unde anume? Vreun site/link, ceva? Exista si cu subtitrare sau pe la noi nu a aparut?
Merci

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

mie mi se pare mai util serialul cu 16 and pregnant

ca acolo adolescentii pot vedea exact cum o duc fete gravide, de 16 ani, cum nasc, cum cresc copilul, cum renunta la scoala si nu au bani...

asta pt responsabilizare

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog



Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

http://www.free-tv-video-online.me/internet/underage_and_pregnant/

http://www.free-tv-video-online.me/internet/16_and_pregnant/

cu subtitrare nu stiu unde poate fi



mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog
http://s288.photobucket.com/home/cristi_2003

Mergi la inceput
Mergi la inceput