Alaptat si bb2

Alaptat si bb2 | Autor: R.Cata

Link direct la acest mesaj

Buna!
Sunt inca intr-o stare de soc. Ieri mi-am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv. Vrem si bb2, dar a venit putin cam repede. Am fi vrut sa mai asteptam macar vreo 3-4 luni. Dar dc Dumnezeu a hotarat ca acum e momentul, atunci noi ne vom adapta din mers.
O intrebare imi sta deja pe creier. Eu inca imi alaptez fata si vreau sa o fac in continuare, dar ce impact are asupra evolutiei lui bb2. pana la ce luna de sarcina pot alapta? si apoi, dupa nastere, este posibil sa inceapa fata sa suga din nou, chiar dc nu a supt 1-2 luni? am auzit de alaptat in tandem, dar recunosc ca nu prea stiu cum as face.
Cred ca sunt cam incoerenta, dar cum zicem, inca nu realizez ca o alta viata creste in mine.
Va multumesc pt raspunsuri!

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca


www.eticker.co.za/tickers/0d3lbs4fa7l4py2f.png" target="_blank">28.04.2010

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Cand am ramas insarcinata cu bb3, bb2 inca era alaptat,diferenta dintre 2 si 3 fiind de 1 an si 11 luni.Acum bb3 are 11 luni,e alaptata,iar bb2 inca suge si el,cand isi aduce aminte...a rarit-o pe parcurs,eu nu i-am impus nici da,nici ba,l-am lasat freestyle sa decida singur soarta propriei alaptari.
In timpul sarcinii cu bb3,laptele nu a disparut,desi s.a imputinat considerabil,insa bb2 nu a renuntat niciodata sa suga,nu am avut pauze de 1-2 saptamani in care sa nu suga deloc.
Cum a afectat asta pe bb3? Doar pozitiv,am avut lapte din prima zi de la nastere,nu a trebuit sa astept 2-3 zile pana la instalarea lactatiei.Bb3 s-a dezoltat normal,chiar e o dolofanica simpatica si mancacioasa,ambii sunt diversificati,desi inca sug.Inca ceva pozitiv este faptul ca bebele mai mare e perfect in caz de supralactatie sau chiar pericol de mastita,pentru ca fiind mai mare,reusea mereu sa goleasca rezervele de laptic,asa incat sa nu ajung la mastita.
Eu nu mi-as face probleme in ce priveste alaptarea in timpul sarcinii,nici in tandem.Daca te simti tu relaxata,daca copiii vor,de ce nu?Daca ajunge un chin pentru tine si pentru copii,insa,mai bine lasa...totul trebuie facut firesc,lejer si cu bucurie. Sarcina usoara iti doresc!
In ce priveste diferenta mica intre copii,pentru noi e ideala,copiii cresc impreuna,sunt apropiati intre ei,isi transmit informatiile unul altuia cu o usurinta pe care nu o credeam posibila...Cine spunea ca doi copii sunt mai usor de crescut decat unul singur avea dreptate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Julia -- m-ai facut sa rad pentru ca pentru mine perioada cu doi copii a fost cea mai dificila din istoria mea de mama. CU unul si acum cu trei mi se pare mult mai usor decat primii doi ani cu doi copii. Dar ma bucur sa vad ca nu e la toata lumea asa...

Cata -- nu este absolut nici o problema sa alaptezi pe TOATA perioada sarcinii, in ciuda a tot ce o sa auzi de la prieteni, rude, vecini si chiar doctori. SIngura contraindicatie este in caz de travaliu prematur, pentru ca suptul stimuleaza contractiile. Daca ai o sarcina normala, fara probleme, poti alapta linistita pana la nasterea lui bb2 si dupa. Noi nu am avut parte, pentru ca la primul copil am ratat alaptatul cu brio, iar al doilea deja avea 4 ani cand a venit bb3. Dar daca suntem harnici, poate ne iese schema la bb4

Felicitari pentru sarcina si pentru alaptat!!!

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Julia, Delia va multumesc pt sfaturi si incurajari. Amandoua aveti cate 3 copii ceea ce mi se pare un lucru minunat si de apreciat.


www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca


www.eticker.co.za/tickers/0d3lbs4fa7l4py2f.png" target="_blank">28.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Eu astept venirea lui bebe 2 si inca il alaptez pe primul. Lapticul e mai putin si fiu-meu papa mai rar, trec si 2-3 zile fara sa ceara. Nu-i amintesc eu, nu-l refuz. Nu stiu inca pana unde vom merge
Dar, am auzit in tot acest timp ba ca ii ia mancarea astuia mic, ba ca am sa pierd sarcina, ba ca am sa mor eu de slabita ce am sa fiu, plus lunga suita de prejudecati de tipul: cel mare e prea mare ( ba e foarte mic, nici nu poate spune mereu ce isi doreste) , ba ca e rusine, ba ca ce-am sa fac eu cu 2 la san... ca ce greu imi va fi, ca sa fac acum ceva... etc
Cum a fost pana acum?
Pai, in primul trimestru sanii au devenit mai sensibili. Durea cand se punea copilul pe supt. Chestia dura cateva secunde apoi intram in normal si nu mai durea.
Spre 20 de sapt a disparut laptele ( sau asa simteam eu, baietelul meu m-a contrazis mereu, poate avea el dreptate). A continuat sa suga si acum durea parca mai mult timp dupa ce se aseza la san.
Pe la 22-23 de saptamani a aparut colostrul. Puiul fericit , eu linistita... sanii nu mai dor atat de tare cand se aseaza la supt.

BB2: e in grafic, ba chiar cu 2 saptamani deja avans fata de varsta gestationala desi la prtima eco aparea cu 2 zile mai mic decat trebuia sa fie dupa UM
Nu am contractii( de cateva ori am simtit ceva, dar nu as asocia nicidecum cu alaptatul cat cu vreo pozitie incomoda adoptata)
Cel mare are analizele ok
Eu am analizele ok
Sa mai adaug ca nici suplimente de vitamine/Ca/Fe nu am luat deloc pana acum in sarcina asta? Doar acid folic la inceput . A nu se intelege ca recomand sa nu se ia suplimente. Analizele mele au fost bune, organismul meu e ok si nu a fost nevoie in cazul meu... dar fiecare om e diferit

Nu-ti fa griji cu alaptatul .... ai sa auzi atat de muuuulte....
Singurul lucru pe care nu-l mai fac acum e sa alaptez in public. E prea mult pentru retina populatiei sa vada o burta de trim 2-3 cu un prunc de aproape 2 ani la san( Baietelul meu nu are inca 2 ani.... dar sigur in ochii carcotasilor ar aparea de vreo 3 daca nu mai mare chiar)

Daca tu simti ca vrei sa continui, continua. Lasa copilul sa decida. Cel mic nu va avea de suferit. daca erau gemeni? Nu alaptai 2? daca organismul poate concepe gemeni si poate duce sarcin a de gemeni poate si produce hrana pentru 2 bebei. Problema , spun eu, trebuie abordata personal. Poti? vrei? bebe 1 vrea? astea sunt singurele valente de luat in calcul


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Ionela -- m-ai facut sa rad cu alaptatul in public. De cand am venit in Romania (o saptamana), am auzit cate vrute si nevrute alaptand in public. Evicent, ca e prea mare (n-are nici un an jumate!!!), ca ar trebui sa ma mut in Ferentari (daca intr-adevar tiganii isi alapteaza asa mult copiii, jos palaria in fatza lor), ca o sa fie dependenta de mine, ca o sa ajunga lesbiana (!!!!) si cate si mai cate de iti sta mintea in loc.

Ei, dar eu chiar ma incapatzanez sa alaptez in public oriunde si oricand vrea copilul si le mai si spun cu zambetul pe buze ca o sa ii dau si la 3 ani daca vrea si (shoc total!!) ca vreau sa mai fac un copil.

Felicitari pentru sarcina!

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Ionela -- m-ai facut sa rad cu alaptatul in public. De cand am venit in Romania (o saptamana), am auzit cate vrute si nevrute alaptand in public.


Ma ajuta si faptul ca el si-a rarit mult supturile. Nu-ti imagina ca intre plansul copilului si gura lumii m-as uita la lumea. Scopul meu ca mama e sa-i fie copilului meu bine in primul rand si restul facem cat se poate .

Vad ca ai deja 3 copii superbi. Pai daca iti doresti inca unul , Bafta!
Ia totusi in calcul ( glumesc, evident) ca te muta roamnaii in Ferentari fara sa te mai intrebe daca alaptezi 2 in paralel si ai 4 de toti . Mama lor de conceptii!!!!!


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Buna!
Sunt din ce in ce mai optimista! E adevarat ca am incercat sa-i eplic fetitei ca ii voi da sa suga doar dimineata, la pranz cd se culca si cd se scoala, noaptea la somn si peste noapte la liber. Poate ma credeti nebuna...dar parca intelege. In mom asta am si o stare de rau....nu e permanenta, dar nici comod nu este. Si cum a zis si Ionela, simt o durere a sfarcurilor. E surda, nu crunta...dar este.
Cd am fost la gine si i-am zis ca inca alaptez si ca doresc sa continui, a zis "de ce". Ca oricum peste 1 an de zile laptele nu mai are aceeasi consistenta in vitamine si minerlae. SI ca el imi recomanda un lapte formula. Nu am intrat in polemica, nu-mi sta in caracter. Fix la 1 an laptele devine apa chioara. Si chiar dc ar fi asa....e buna si apa, nu?
Off-topic: Ionela, tu intri din CIC1 direct in CIC2?


www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca


www.eticker.co.za/tickers/0d3lbs4fa7l4py2f.png" target="_blank">28.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui R.Cata

Buna!
Sunt din ce in ce mai optimista! E adevarat ca am incercat sa-i eplic fetitei ca ii voi da sa suga doar dimineata, la pranz cd se culca si cd se scoala, noaptea la somn si peste noapte la liber. Poate ma credeti nebuna...dar parca intelege. In mom asta am si o stare de rau....nu e permanenta, dar nici comod nu este. Si cum a zis si Ionela, simt o durere a sfarcurilor. E surda, nu crunta...dar este.
Cd am fost la gine si i-am zis ca inca alaptez si ca doresc sa continui, a zis "de ce". Ca oricum peste 1 an de zile laptele nu mai are aceeasi consistenta in vitamine si minerlae. SI ca el imi recomanda un lapte formula. Nu am intrat in polemica, nu-mi sta in caracter. Fix la 1 an laptele devine apa chioara. Si chiar dc ar fi asa....e buna si apa, nu?
Off-topic: Ionela, tu intri din CIC1 direct in CIC2?


www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca


www.eticker.co.za/tickers/0d3lbs4fa7l4py2f.png" target="_blank">28.04.2010


Da , cam asa trec din Cic1 in Cic 2. Acum sa vad daca nu trebuie totusi sa-mi iau ceva zile de medical, oricum nu ma intorc la munca ( alea 42 obligatorii, sau cateva din alea.... vad eu)

Laptele nu e bun dupa 1 an. Iubesc medicii astia... asa de tare i-as iubi.... pana ar ramane fara glas. E o tampenie. Laptele e "viu" se adapteaza nevoilor copilului. Nu cred ceu ca LP contaminat cu Al( cum de altfel e tot laptele praf comercializat un ultimii 20 de ani, si spun asta dupa studii medicale.... sifonate). Sau e mai bun decat laptele de om laptele de vaca....???? In fine... asta e un subiect pe care ma aprind rau
1 alaptatul nu e numai pentru hrana, e si pentru echilibru emotional, e iubire, e incredere, e apropiere, e atat de mult ca laptele praf , care e doar hrana, nu-l va egala niciodata
2. laptele prav nu are nimic viu in el. toate mineralele si vitaminele din laptele matern sunt organice, usor de asimilat, nu ca cele sintetice.
3. bun, pe la 20 de sapt scade semnificativ la unele mamici lactatia ( aprox 20 sapt). atunci continui pentru nevoia copilului de a sta lipit de san, de mama, nevoia de a sti ca nu i se refuza, nevoia de a suge
4. la un timp laptele devine colostru. Ok, nu mai e ca laptele matur.... dar are alte avantaje, atat de mari ca numai pentru alea merita sa ii dai. E plin de anticorpi. E un vaccin natural, nepericulos , perfect asimilabil si complet functional. Bebe 1 are de castigat ceva, chiar daca, pe parcursul sarcinii, multe lucruri nu mai sunt la fel pentru el. Nu-l mai poti cara in brate cu orele ca pana atunci, nu mai poti sa alergi dupa el in parc in acelasi ritm.... pai.... macar sa castige ceva ce sa compenseze

Eu spun asa: fa cum simti, cum iti e tie si fetei bine
Si medicul meu mi-a spus sa intrerup alaptarea. I-am spus ca nu am de ce sa o fac. Oricum pe la 20 de sapt va fi putin lapte... bebe va hotari. daca ii e inutil se va opri singur.


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunela spune:

Fetelor va multumesc ca existati si mai ales ca ati ales sa va faceti publice experientele. Saptamana trecuta am aflat ca sunt din nou insarcinata iar fiica mea in 2 zile face un an. Am fost la doctor si pe langa prolologhia ca laptele e bun doar 6 luni si pe urma e apa chioara s-a mai gandit ca ar fi bine sa ma si culpabilizeze si sa imi zica ca sunt o mama rea spunandu-mi ca bb2 va avea de suferit, ca nu se va dezvolta normal si ca oricum si pe bb1 il privez de o hrana sanatoasa. Am fost la un medic foarte apreciat de la Filantropia...concluzia ginecologii se opresc cu cunoasterea pana in momentul in care nasti ...restul fiind prejudecatile strabunicilor. Am mai fost la un endocrinolog si la un generalist cu subiectul asta si ambii au sustinut mai mult sau mai putin aceiasi poveste, generalistul spunandu-mi ca imi epuizez eu resursele iar endocrinologul spunandu-mi ca hormonii de lactatie influenteaza hormonii sarcinii si ca o sa am probleme. Amandoura le-am zis ca sunt dispusa sa fac analize din satamana in saptamana cu ce imi zic ei ca ar trebui sa verific dar amandoi mi-au zis ca nu sunt studii pe tema asta si ca oricum nu ar sti cum sa interpreteze rezultatele. cred ca medicii ar face mai bine sa mai citeasca din and in cand si altceva decat Click si Cancan sau cum s-or mai numi fituicile de scandal...
Concluzia...am sa alaptez in coninuare...poate si in tandem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

incepe sa-mi para rau ca n-am insistat si eu mai mult cu alaptatul in timpul sarcinii. am alaptat in timpul a doua sarcini, dar n-am rezistat decat pana pe la 4-5 luni de sarcina. bebeii mei nu o rareau deloc cu suptul, ma trezeau noaptea de multe ori, ma simteam tare epuizata, incepusera sa-mi apara si carii, multe carii, lapte nu prea mai era, asa ca m-am oprit. dar suna asa frumos cum povestiti voi, incat imi pare rau ca n-am incercat mai mult

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput