FIV Dr. ALBU DRAGOS 38

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

anastasia eu am uzit de Avram, dar n-am fost la ea, caci am fost foarte multumita de uscateasca.
sunny mie mi-a dat Albu augmentin pentru streptococ, mi-a dat pentru 7 zile, unul la 12 ore. Cum eu n-am luat in viata mea antibiotic mai mult de 5 zile (si asta doar o singura data) iti imaginezi ca mi s-a parut enorma doza, asa ca am luat si acum tot 5 zile si tratamentul a fost eficient, caci streptococul n-a mai aparut in secretie. Am avut si o doza unica pentru candida (ca din antibiotic pot sa te trezesti c-o candida si abia scapasem de ea). Asta nu mai stiu cum se numeste, dar cand ajung acasa, pot sa-ti spun, c-am pastrat cutie. oricum, sa sti ca asta, doza unica, are deja un dispozitiv de aplicare - ca mie a incercat farmacista sa-mi mai vanda unul si am fost insiparata ca am refuzat-o.
La mine sunt convinsa mie-n suta c-a mai ajutat ceva: apa de la mare. Eu de fiecare data cand am avut 'ceva" prin secretie, ma duceam la mare, la fel si dupa operatii - ca mi se inchid frumos taieturile si parca se curata totul si pe interior...sper ca n-am deranjat pe nimeni cu explicatia asta, e doar parerea mea, nu a vreunui medic.
P.S. -sotul n-a avut niciun tratament, si am avut contact in astea 5 zile de tratament. El doar se spala zilnic cu gelul meu intim si uneori mai aplica unguentul canesten 9dar asta pentru ca are diabet si poate dezvolta mai usor candida, din cauza imunitatii usor scazute)

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

sunny, te sfatuiesc sa nu iei antibiotic asa dupa ce au luat alte fete, pt ca ele pot fi sensibile la un antibiotic si tu la altul si atunci il iei degeaba
treb sa mergi se da-ti faci analizele su antibiograma si iti spune la ce antibiotic e sensibil virusul si la care nu, si-ti da doctorul reteta
sotul s-a luptat cu un e-coli, a facut tratam de 3-4 ori (inclusiv cate 21 zile) si de fiecare data aparea sensibil la ultimul antibiotic luat; deci s-ar putea sa iei degeaba ce au luat alte fete

18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Voi merge pe mana dr Albu. Si voi cere in paralel, tot la recomandarea dr. Albu, si opinia dr Simona Avram la Spitalul Coltea, dc o gasesc si pe dr Vladareanu e cu atat mai bine. Macar stiu ca pot sta linistita, ca pot avea o discutie civilizata cu fiecare dintre ei, iar doctorii, la randul lor, pot colabora frumos si pozitiv cand imi apar probleme de hemato. M-am consultat si cu dr Albu si, avand in vedere cum s-au desfasurat lucrurile vineri..., e cea mai inteleapta decizie.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

7+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Nasti si doctorul meu mi-a recomandat-o pe avram de la colteadar mi-a spus ca vine acolo doar o data pe luna asa ca s-ar putea sa ajungi greu la ea.

Mi-a mai spus ca a lucrat la Fundeni si ca le stie f. bine atat pe dr. U cat si Pe avram si diferenta intre cele doa este ca dr U merge pe tratament cat mai agresiv in timp ce Avram e mai malabila in tratament si ca prescrie ceva mai soft.


Eu nu ma plang de dr. U dar sa sti ca nici eu nu am luat chiar tot ce mi-a dat ea am scos eu din ele la greu: am scos followise ca il aveam si in vitamine ,am scos CTB ,am scos no-spa (pe care il aveam in doza de 80mg in fiecare seara la culcare si dimineta ma ustura stomacul de muream si vomitam numai galbeneala amara ),acum mi-a dat no-spa de 2 ori pe sapt si daca pana in sapt 22 cand merg la morfofetala se dovedeste ca le-a luat degeaba io scot sime asta.

15+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

aristica apropo de sot. al meu are deja 3 luni de cand ia centrum si carnil, dar doar aproape 2 de cand ia naturiste. tu ce zici, sa il trimit la o analiza sa vedem daca are vreun efect ? mi-e mila de el cand il vad cum le inghite precum curcanul. voi ce ati facut ? le-a oprit dupa 3 luni ?

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

Nasti,pe dr Avram o gasesti la Medcenter Berceni, eu am fost la ea ca aveam un mare OFF ca doza de clexane nu a fost suficienta la FIV.Am sunat la Medcenter si mi-au dat tel ei, pt ca programare se face direct la ea.A fost super OK,am sunat-o luni si marti eram la ea.Consultatia nu am platit-o,a mai fost de fata inca o dr mai tinerica de la Medcenter,care cred ca era la faza de invatat..am inteles ca e la Cluj acum si mai vine din cand in cand la Medcenter.
Intr-adevar,e mai soft cu medicamentele...mi-a zis ca 10 zile/luna sunt suficiente pt a lua vitaminele pe care le da uschi...ca nu se iau non-stop vitaminele...si ca analiza antifxa nu este asa de relevanta pt a stabili doza de clexane..ca a fost la nu stiu ce congres la care s-a stabilt chestia asta...si ca ea recomanda alte analize...

Pe mine nu prea m-a linistit..ca eu si acu sunt stresata ca doza nu a fost suficienta..
Dc vrei nr ei,ti-l pot da.
fata curajoasa


Citat:
citat din mesajul lui Anastasia_7

Voi merge pe mana dr Albu. Si voi cere in paralel, tot la recomandarea dr. Albu, si opinia dr Simona Avram la Spitalul Coltea, dc o gasesc si pe dr Vladareanu e cu atat mai bine. Macar stiu ca pot sta linistita, ca pot avea o discutie civilizata cu fiecare dintre ei, iar doctorii, la randul lor, pot colabora frumos si pozitiv cand imi apar probleme de hemato. M-am consultat si cu dr Albu si, avand in vedere cum s-au desfasurat lucrurile vineri..., e cea mai inteleapta decizie.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

7+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lyly_mar

Nasti,pe dr Avram o gasesti la Medcenter Berceni, eu am fost la ea ca aveam un mare OFF ca doza de clexane nu a fost suficienta la FIV.Am sunat la Medcenter si mi-au dat tel ei, pt ca programare se face direct la ea.A fost super OK,am sunat-o luni si marti eram la ea.Consultatia nu am platit-o,a mai fost de fata inca o dr mai tinerica de la Medcenter,care cred ca era la faza de invatat..am inteles ca e la Cluj acum si mai din cand in cand la Medcenter.
Intr-adevar,e mai soft cu medicamentele...mi-a zis ca 10 zile/luna sunt suficiente pt a lua vitaminele pe care la da uschi...ca nu se iau nosn-stop vitaminele...si ca analiza antifxa nu este asa de relevanta pt a stabili doza de clexane..ca a fost al nu stiu ce congres la care s-a stabilt chestia asta...si ca ea recomanada alte analize...

Pe mine nu prea m-a linistit..ca eu si acu sunt stresata ca doza nu a fost suficienta..
Dc vrei nr ei,ti-l pot da.
fata curajoasa


Citat:
citat din mesajul lui Anastasia_7

Voi merge pe mana dr Albu. Si voi cere in paralel, tot la recomandarea dr. Albu, si opinia dr Simona Avram la Spitalul Coltea, dc o gasesc si pe dr Vladareanu e cu atat mai bine. Macar stiu ca pot sta linistita, ca pot avea o discutie civilizata cu fiecare dintre ei, iar doctorii, la randul lor, pot colabora frumos si pozitiv cand imi apar probleme de hemato. M-am consultat si cu dr Albu si, avand in vedere cum s-au desfasurat lucrurile vineri..., e cea mai inteleapta decizie.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

7+ cu



Da, Lyly_mar, ar fi perfect sa am nr ei, ca altfel, oricum ma duc maine dimineata la spitalul Coltea, dar e bine sa stiu ca o mai gasesc si in alta parte. Am nevoie urgent de o alta parere, tot hematolog, sa ma asigur ca nu risc nimic.
Dar tu , pana la urma, la ce doza de Clexane ai ramas? De ce spui ca a fost doza micutza?
Si inca ceva, la ce analiza iesita modificata se recomanda marirea dozei de heparina( Clexane, Fragmin, etc)? Ca am intrebat-o pe dr U, dar nu mi-a raspuns.
Iti multumesc mult

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

7+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anastasia_7



Voi merge pe mana dr Albu. Si voi cere in paralel, tot la recomandarea dr. Albu, si opinia dr Simona Avram la Spitalul Coltea, dc o gasesc si pe dr Vladareanu e cu atat mai bine. Macar stiu ca pot sta linistita, ca pot avea o discutie civilizata cu fiecare dintre ei, iar doctorii, la randul lor, pot colabora frumos si pozitiv cand imi apar probleme de hemato. M-am consultat si cu dr Albu si, avand in vedere cum s-au desfasurat lucrurile vineri..., e cea mai inteleapta decizie.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

7+ cu

[/quote]

Da, Lyly_mar, ar fi perfect sa am nr ei, ca altfel, oricum ma duc maine dimineata la spitalul Coltea, dar e bine sa stiu ca o mai gasesc si in alta parte. Am nevoie urgent de o alta parere, tot hematolog, sa ma asigur ca nu risc nimic.
Dar tu , pana la urma, la ce doza de Clexane ai ramas? De ce spui ca a fost doza micutza?
Si inca ceva, la ce analiza iesita modificata se recomanda marirea dozei de heparina( Clexane, Fragmin, etc)? Ca am intrebat-o pe dr U, dar nu mi-a raspuns.
Iti multumesc mult

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

7+ cu
[/quote]


Scuze ca dau buzna la voi ....dar va mai citesc din cand in cand
te pot ajuta eu cu nr personal al dr.Avram.
dansa este la cluj la medcenter ....dar vine si la bucuresti cand are mai multe consultatii,cel mai bine vb cu ea si stabilesti.
eu am mers pe mana dansei pana la 31 de sapt cand am intrerupt aspenterul.....si nu am ce sa ii reprosez.




36 + Arianna-Maria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Arianna_M

Citat:
citat din mesajul lui Anastasia_7



Voi merge pe mana dr Albu. Si voi cere in paralel, tot la recomandarea dr. Albu, si opinia dr Simona Avram la Spitalul Coltea, dc o gasesc si pe dr Vladareanu e cu atat mai bine. Macar stiu ca pot sta linistita, ca pot avea o discutie civilizata cu fiecare dintre ei, iar doctorii, la randul lor, pot colabora frumos si pozitiv cand imi apar probleme de hemato. M-am consultat si cu dr Albu si, avand in vedere cum s-au desfasurat lucrurile vineri..., e cea mai inteleapta decizie.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

7+ cu



Da, Lyly_mar, ar fi perfect sa am nr ei, ca altfel, oricum ma duc maine dimineata la spitalul Coltea, dar e bine sa stiu ca o mai gasesc si in alta parte. Am nevoie urgent de o alta parere, tot hematolog, sa ma asigur ca nu risc nimic.
Dar tu , pana la urma, la ce doza de Clexane ai ramas? De ce spui ca a fost doza micutza?
Si inca ceva, la ce analiza iesita modificata se recomanda marirea dozei de heparina( Clexane, Fragmin, etc)? Ca am intrebat-o pe dr U, dar nu mi-a raspuns.
Iti multumesc mult

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

7+ cu
[/quote]


Scuze ca dau buzna la voi ....dar va mai citesc din cand in cand
te pot ajuta eu cu nr personal al dr.Avram.
dansa este la cluj la medcenter ....dar vine si la bucuresti cand are mai multe consultatii,cel mai bine vb cu ea si stabilesti.
eu am mers pe mana dansei pana la 31 de sapt cand am intrerupt aspenterul.....si nu am ce sa ii reprosez.




36 + Arianna-Maria



[/quote]

Multumesc si tie, Arianna_M ! Orice informatie si caz fericit rezolvat e un plus si pt mine si pt fetele care vor mai avea nevoie de alte sfaturi.


„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

7+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anastasia_7

Multumesc si tie, Arianna_M ! Orice informatie si caz fericit rezolvat e un plus si pt mine si pt fetele care vor mai avea nevoie de alte sfaturi.


„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

7+ cu


eu am fost si la dr U .
nu ii contest munca , dar eu una am fost mai multumita de dr Avram ,plus ca raspunde la orice ora la telefon .
sarcina usoara si sa ajungi cu bine la termen cu bebeii





36 + Arianna-Maria


Mergi la inceput