FIV Dr. ALBU DRAGOS 38

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

fetele cu mutatii a-ti zburat cu avionul in sarcina?

am citit ca altitudinea creste riscul de tromboza oare e grav asa?

15+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

fetele cu mutatii a-ti zburat cu avionul in sarcina?

am citit ca altitudinea creste riscul de tromboza oare e grav asa?

15+ cu


Altesa
, l-am intrebat eu pe dr Albu de probl asta si mi-a spus ca este bine de evitat sau contraindicat in trombofiliile deja declansate sau cele grave, homozigote, dar pt cele nedeclansate sau hereto nu ar trebui sa fie pericol.
Mie , inainte de ET si punctie, cand nu se stia exact cum stau cu endometru si nici nu stiam de de calitatea embrionilor, mi-a spus ca pot zbura cu avionul la cateva zile dupa ET fara probleme.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

6+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday30 spune:

Nasti, spune-mi si mie, te rog, la ce antibiotic a fost sensibil streptococul tau?


nicio sarcina, endometrioza, hipotitoidie autoimuna, MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- HOMOZIGOTA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday30

Nasti, spune-mi si mie, te rog, la ce antibiotic a fost sensibil streptococul tau?


nicio sarcina, endometrioza, hipotitoidie autoimuna, MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- HOMOZIGOTA.


Sunny, uite exact ce mi-a iesit mie: prezent streptococ hemolitic de grup B, sensibil la : augmentin, doxiciclina,penicilina, cefuroxim, claritromicina.
Iar reteta mea a fost urmatoarea: Klacid ( e pe baza de claritromicina) 500 mg- 1 cps/12 h- 10 zile, Ovule Polygynax- 1 ovul/seara- 10 zile si ovule cu lactobacili, dupa terminarea tratamentului cu antibiotic si ovulele de mai sus. Si am mai luat eu de la mine putere propolis. Si imediat la urmatorea analiza a disparut, dar m-am chinuit si inainte de a ajunge la dr Albu de ceva timp cu streptococul asta, dar fara rezultate la tratamente..


„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

6+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Pestic, ce mai face fata? Balaceala, distractie si voie buna?

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

6+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

nasti multumesc dar totusi daca le am chiar si heterozigote se considera declansate nu?

15+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

nasti multumesc dar totusi daca le am chiar si heterozigote se considera declansate nu?

15+ cu


Mie, fetita, asa mi-a explicat dr Albu, cand am aflat de mutatii prima data, cand mi-au iesit analizele: ca oadata aparute in analize, nu inseamna ca este si declansata trombofilia, adica nu inseamna ca avem trombofilie. INSA, tratamentul care ni se da cu injectii si restul se da tocmai pt ca exista cazuri in care trombofiliile se declanseaza in timpul sarcinii si astfel, prin tratamentul, se protejeaza atat mama cat si copilul/copiii. Pt a avea trombofilie, ar insemna sa iasa si analizele de hemato modificate...asta mi s-a explicat si mie.


„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

6+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

ti-am trimis pm nasti in legatua cu F de Risc

15+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Neata, fetelor, va rog ceva, daca din intamplare cunoasteti si alt dr hematolog bun la care ati fost sau de care ati auzit, va rog sa-mi spuneti si mie. M-ar ajuta dc stiu ca a fost eficient in problema voastra, iar sarcina/tratamentul au decurs ok.
Am gasit si eu pe dr Ana Maria Vladareanu, despre care mi-ai spus si tu, Cami, dar la cabinetul unde apare pe net ca dand servicii medicale (Academica), nu s-a mai dus din mai, la spitalul de urgenta unde e doctor, nu raspunde nimeni pe sectie,doar faxul.Mai incerc, dc nu, ma duc direct la spital sa vad cand are program.
Dar orice alta informatie mi-e de mare ajutor.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

6+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Neata
Eu am fugit in w-e si am incercat sa imi las putin neuronul sa se mai relaxeze.
Angelica iti pumnii sa treci cu bine ziua de azi.
Anastasia iti inteleg perfect starea. cred ca asta e "boala" generala in romania, cand ai o prob serioasa si esti disperat nu stii in ce directie sa o apuci, fiecare iti zice altceva de te zapaceste de tot de cap. asa am patit-o si cu mama, pe urma cu mine. in cazul tau mie mi s-ar parea corect sa te monitorizeze o echipa care sa colaboreze, nu unul sa zica hai si celalalt cea si tu sa nu stii pe cine sa asculti. Oircum, dr U mi se pare ca se baga si pe unde nu e treaba ei. din pacate alt hematolog specializat pe sarcina in bucuresti eu nu am gasit.
Pe dr Aura Popa mi-o recomandase si mie o prietena pt mama, dar nu am mai ajuns la ea. pot sa iti spun insa la ce dr de la Fundeni sa NU te duci la cardiologie.


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt

Mergi la inceput