Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

la multi ani bb LUCA de mami frumoasa cris!!!


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra
yasmi, da si Cata ar vrea in picioare dar daca o ridic se tine putin tare apoi i se inmoaie genunchii . Chiar ieri am tinut-o de subtioare si am pus-o cu picioarele pe jos si era f fericita facea asa nistre miscari din picioruse parca ar fi vrut sa paseasca...dar cred ca sunt eu putin paranoia



Reflexul de pasire este un reflex arhaic pe care il au toti bebelusii inca de la nastere; acesta dispare in jurul varstei de 4-5 luni; in general toate mamicile raman impresionate cand il descopera accidental, mai ales atunci cand incep sa puna bebelusii sa stea in fundulet cu sprijin.

http://www.bendo.ro/reflexele-primare-arhaice-ale-nou-nascutului/

.

da, stiam ca este un reflex dar credeam ca a disparut pana acum. Ce legatura are pusul in fundulet cu descoperirea acestui reflex?

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

alexina...eu care credeam ca suntem prietene asa mesaj mi-ai lasat "i hate u"

cris, prefer alb-crem-beije..

alina06 casuta voastra e gata??

simo, de abia astept pozicile

mada,e normal sa dai completare cu laptic la inceputul diversificarii.


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra
yasmi, da si Cata ar vrea in picioare dar daca o ridic se tine putin tare apoi i se inmoaie genunchii . Chiar ieri am tinut-o de subtioare si am pus-o cu picioarele pe jos si era f fericita facea asa nistre miscari din picioruse parca ar fi vrut sa paseasca...dar cred ca sunt eu putin paranoia



Reflexul de pasire este un reflex arhaic pe care il au toti bebelusii inca de la nastere; acesta dispare in jurul varstei de 4-5 luni; in general toate mamicile raman impresionate cand il descopera accidental, mai ales atunci cand incep sa puna bebelusii sa stea in fundulet cu sprijin.

http://www.bendo.ro/reflexele-primare-arhaice-ale-nou-nascutului/

.

da, stiam ca este un reflex dar credeam ca a disparut pana acum. Ce legatura are pusul in fundulet cu descoperirea acestui reflex?

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!



la noi e din ce in ce mai puternic acest reflex....vrae sustinut doar in sus si sa sara :))


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

iasmi, da normal ca ii dau completare dar avem 1 mai mult de o sapt de cand am introdus marul si nu am reusit sa cresc deloc cantitatea. Intrebam in cat timp tb inlocuita complet o masa..10 zile? 2 sapt? 1 luna? nu mai stiu de la Cristi.

Cata a mea ii place sa faca "di calutu'". Sta in fundulet pe piciorul meu si eu o tin de manute, si da din picioare si se impinge si salta asa in sus de zici ca e in sa

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada teorie eu nu stiu...lui lucas ii dadeam eu completare dupa si nu mai vroia dar asta cand am inceput cu piureul de fructe si papa in jur de 120 gr, lapticul il dadeam apoi dupa 1-2 ore. azi de ex a papat la 10.30 fructele (caisa+mar+putin pepene verde 150gr) si lapticul la baut apoi la ora 13.30. la iasmi de ex tin minte ca oricat manca de mult dupa aceea isi vroia si portia de laptic.

alina06 ,ca mi-am adus aminte, parca mai intrebat cum cantaresc papa...pai am cantar de bucatarie, pun bolutul fac tara iar apoi pun piureul.

aseara a nascut o verisoara buna de a mea.. un bb de 3800gr de abia astept sa il vad!!!!!!!!!!!!!


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

va invidiez ca nu va mai treziti noaptea..eu inca ma trezesc la 1 la 3 si la 5...Nu stiu daca ne vom regla vreodata cu somnul..Oare este normal sa se trezeasca in continuare asa des???

Nici nu visez sa nu ma trezesc deloc...macar odata...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

anda , eu tot astept o pozica cu tine..pe pm daca nu...daca ne cunoastem??


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Nu ziceam ca exista o legatura intre ele...pur si simplu am auzit multe mamici mirandu-se ca bebe vrea sa mearga atunci cand il pun sa stea in fundulet, probabil cand il manipuleaza pe bebe, el atinge cu piciorusele de o suprafata plana si se declanseaza reflexul.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

va invidiez ca nu va mai treziti noaptea..eu inca ma trezesc la 1 la 3 si la 5...Nu stiu daca ne vom regla vreodata cu somnul..Oare este normal sa se trezeasca in continuare asa des???

Nici nu visez sa nu ma trezesc deloc...macar odata...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




lalely fiecare copilas are ritmul sau...stiu bebei care dorm toata noaptea de micuti (acum au 4 ani d eo seama cu iasminuta mea) si altii care si acum la 4 ani se trezesc o data pe noapte....


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput