Calendarul gradinarului vesel (20)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Tala,chiar nu merit laude pt. ca dupa ce m-am chinuit cu rasadurile vremea asta le-a cam dat gata.
Au rezistat doar cele care m-au costa f. mult si pe care le-am luat sub forma de rasad cu gandul sa obtin seminte,"Tomaccio" si rosiile "cherry".
Acum experimentez pazindu-le de pofticiosi pt. ca vreau sa incerc ceea ce le recomanda in catalog:ca se pot usca si mentine asa.
Sunt hotarata sa-mi fac timp si sa vad ce le afecteaza,de la ce se maneaza.Imi pare rau ca nu le-am stropit cu "zeama bordeleza" cum am citit ca se facea,alte chimicale nu accept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Saptamana asta 2 mari surprize placute:mi-a inflorit(fiind primul ei an la mine in gradina!),sublim,"Mielareaua" si am obtinut niste fructe de zmeur incredibile,mari si gustoase;,nu stiu ce soi sunt ca sa mai comand,stiu de unde le am dar de acolo am comandat 3 feluri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Si eu am vazut azi o goghonea cu o pata neagra pe ea. Deseara am programat stropire. Tala bine ai revenit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Stropire cu ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Cred ca am copilit ce nu trebuia...nu am asteptat sa vad poza...si am rupt toate ramurile care nu aveau flori sau fructe indiferent de marime.....deci le-am stricat rau?
Pete mici negre si eu am pe rosii si am avut si anul trecut dar nu le-am stropit cu nimic, le-am mincat asa, sau nu sint comestibile daca au pete?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fetelor,este pe cablu TV,pe History,niste seriale ff.interesante:initial a fost Edwardian Farm si acum este Victorian Farm.
Recunosc ca sunt momente in care ma gandesc ce am putea sa facem daca s-ar alege praful de tot ce ne inconjoara intr-un cataclism care sa distruga tehnologia pe care ne bazam acum.
Categoric pot sa primesc toate reprosurile posibile,dar daca?
Serialele acestea mi se pare extraordinare pt. ca iti arata cum se descurcau englezii in secolul trecut fara tehnologia de acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Msl1, imi pare rau ca ai jumulit rosiile. Nu- stiu in ce stadiu sunt, cate ramuri au mai ramas la fiecare si daca-si mai pot reveni.
Petele negre sunt semn de boala, se pot manca ocolind petele, dar eu am tratat chimic ca sa stopez evolutia bolii, sa nu se ia la celelalte. Am dat acum cu Champion, e hidroxid de cupru. Alte substante puteti gasi aici: http://agricultura-romania.ro/boli-si-tratamente-la-rosii/

Bnica nu stiu ce-i aia "mielareaua"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Olympia,da search pe nume si ai sa o vezi asa cum este la mine in gradina dar si pe condimente cum sunt folosite fructele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

MSL, am gasit o poza mai sugestiva ca sa zic asa!Tot ceea ce se afla intre frunze si tulpina principala(frunzutele alea mai mici) e copil si trebuie rupt, cel putin pana cresc suficient sa aiba 2-3 randuri de rod:
http://ag.arizona.edu/hydroponictomatoes/pruning.htm

Ieri am aruncat o gramada de rosiierau negre pe jumatate, din cele care saptamana trecuta inainte de stropire oricum erau afectate!In rest, sunt bine!Dar la cat a plouat azi cred ca trebuie sa stropim din nou saptamana asta!Noi am stropit old fashion, cu piatra vanata amestecata cu var si apa!A mers!
Ardei sunt si ei marisori unii, am cules ultima fasole, am mai bagat 2 pungi la comgelator, restul o lasam sa se faca boabe!Am facut prima supa cu taitei din legume exclusiv din gradina, minunata la gust!

Mi-au inflorit gladiolele, da nu-s cum naiba, gladiolele verzi s-au facut galbeneOri am gresit eu cand le-am agatat ata colorata de fiecare, ori...Oricum, niciuna verde n-a inflorit deocamdata!
Unul din aluni e pliin de alune, celalat asa, vreo 20-30 cred ca are!
La migdali n-am vazut vreo migdala, da poate nu m-am uitat bine!
Am 3 pepeni galbeni, au vreo 10 cmma satur de pepeni pana se fac ai mei!
Am cules si ultima zmeura, n-am mai facut nimic, am mancat-o pur si simplu, delicioasa!Si am mai gasit cativa capsuni, duuulci si vad ca vreo 3 sunt infloriti iarasi!
Guliile au inceput sa faca capatana, telina e superba si s-a prins si varza de toamna.Aia de vara n-are niciuna capatana, numa niste frunze la greu, zic bogdaproste gainile


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Evident ca nu am apucat sa fac in gradina tot ce mi-am dorit, dar ceva-ceva, tot am facut... Mi-am aranjat o bucata de gradina in fata - am pus gazaniile si pufuletii, am mai adaugat pamint (sper totusi la primavara sa-mi mai rasara bulbii de acolo ca am multi - am adaugat vreo 5 cm de pamint de flori) si am pus deasupra scoarta de copac. In gradina de legume am mai copilit rosiile bune (oricum 3/4 din rosiile mele sunt pierdute, insa nu am curatat inca locul), am scos ceapa alba si rosie si am pus-o la uscat, am taiat aproape tot patrunjelul care facuse flori, am smuls din buruieni, am tuns din nou salcia plingatoare si am curatat rondul de cea mai mare parte din buruieni, acum s-a facut "lumina"....
La mine gladiolele s-au cam trecut - mai am doar vreo 2-3 inflorite, insa culmea, au inceput sa-mi infloreasca crizanteleme/tufanicile...unele, albe, aproape s-au ofilit, dar a inceput sa-mi infloreasca si o tufa galbena...

Tala - bine ai revenit! La mine nu a mai rasarit clema cleopatrei anul asta - cred ca doamna cirtita a avut multe de-a face cu asta intrucit tocmai prin locul respectiv mi-a sapat... Dar mai am seminte, asa ca o sa incerc sa le pun acum. Vreau si eu seminte de gura leului, te rog mult sa-mi opresti si mie citeva, vad eu cum fac sa le iau de la tine!
Liviana - muscatele curgatoare nu erau mari, o bucata a fost 2 lei, le-am luat din brico - au reduceri acum la toate plantele de exterior. Si pufuletii tot de acolo i-am luat - sunt mici, dar in citeva saptamini o sa creasca, la fel si muscatele!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput