Calendarul gradinarului vesel (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Stiu ca s-a mai discutat pe subiect dar cum trebuie sa copilesc rosiile? am 2 tufe si pe una nu cresc mari rosiile ramin micute si probabil trebuie copilite? Eu nu l-am vazut niciodata pe tatal meu sa copileasca rosiile cind avea gradina si avea rosii, si avea productie buna in fiecare an.

Cit despre america/ni una e sa fi turist si alta e sa traiesti aici. ca turist nu vezi numai parti bune si frumoase sau aproape; cind traiesti aici te bati de multe chestii neplacute din felul de a fi a unor americani, da cred ca depinde si unde traiesti si cine e in jurul tau, de fapt asa ca oriunde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

MSL, daca vrei rosii mari, trebuie sa le copilesti!In cazul in care le lasi copili,astia sug din seva plantei mult si nu lasa rosiile celelalte sa se coaca si sa creasca mari!Bine, intr-un final se coc toate, mai greut, dar se coc!
Bnica, banuiesc ca iaurturile cu fructe sunt super bune pentru copii, eu nu mananc nici de frica!Goji si jojoba cresc la noi?Eu ma gandeam ca nu le prieste clima!
Mi-a promis cineva un pui de smochin, da cred ca la toamna trebuie pus, trebuie sa ma documentez!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Atat Goji cat si Jojoba(nu mai spun de Kiwi Issai si de cel rosu,Kenny parca ii spune!) au trecut testul temperaturii de la noi iarna trecuta.I-am avut in ghivece pe care le-am acoperit cu folie din aceea de protectie.
La un moment dat s-au descoperit dar nu au patit nimic.
Jojoba cica are acest mecanism de protectie:intra in vegetatie ff. tarziu;mi-a dat mari emotii in primul an pt. ca l-am achizitionat ff. mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Am uitat si de alte "exotice" care nu au patit nimic in gradina iarna asta(in Bucuresti!):Schisandra,Amelanchierul si Akebia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Alintaroma - am facut f.f. multe fotografii - inca nu am apucat sa le uploadez, iti dau de veste! Si ai dreptate, multi nu stiau pe unde vine Romania, dar nici eu nu stiu numele tuturor statelor din uniunea americana...

msl1 - copilitul inseamna ruperea lastarilor crescuti sub frunzele principale (intre tulpina principala si "ramura" cu frunze - o observi imediat cind e mica) si se face imediat ce acestia apar, pentru o buna dezvoltare a fructelor. Eu am citit ca se pot lasa si 1-2 lastari la tufa, din cei care apar in preajma primului ciorchine de fructe, asta pentru cresterea productiei, insa cei mai multi recomanda inlaturarea lor pentru a avea productie de calitate.

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Murim de cald! Am udat dimineata gradina si am mai cules din fasole. Anul asta, poate fiindca am pus rosiile tarziu, poate nici nu le-am mai ingrasat asa de des, au legat rod tarziu si sus. Primul buchet de fructe e sus pe tija, acolo unde in anii trecuti era deja al treilea sau macar al doilea. In toamna ar trebui sa refac solarul si chiar ma intreb daca chiar mai vreau asta. Exact in august cand la noi se coc cele mai multe, fiind zona de deal si recolta mai intarziata, noi suntem plecati in concediu si incep sa sufere cu udatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Olympia - si In Buc este extrem de cald - am iesit afara sa dau o fuga pina la brico si erau 38 de grade - te topesti pur si simplu la soare...

Mi-am luat pamint, scoarta de copac decorativa si incerc in weekend sa refac macar 2 din straturile din fata - pentru unul din ele am luat si citeva flori - pufuleti si 4 gazanii (ca mai multe nu mai aveau).
Mi-am mai luat si citeva muscate curgatoare ca erau la oferta - am sa mai fac 2 jardiniere pentru un geam la etaj.
A si mi-am mai luat o floare urcatoare - era ultima pe raft si era si ea redusa - dar uite ca nu am retinut cum se cheama - am vazut multe ca ea si in SUA cultivate in aranjamente florale pe strada - a mea e roz.

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Multumesc pt raspunsuri!
Tot nu am inteles exact care sint copili...mi-ati putea pune o poza sau da un link cu o poza unde se vede clar? Nu as vrea sa tai ce nu trebuie totusi...
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Gabriela, cu cat ai luat muscatele curgatoare? Erau ghivece mari?
msl1, uite aici poza, vezi paragraful Copilirea.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Of! chiar e cald!
Am aterizat si eu din concediu fix in canicula. M-am ingrozit putin caci e invazie du buruieni, rosiile mi s-au ars o parte (din cauza ca le prinsese mana si inainte sa plec le-am curatat de frunzele afectate), o parte s-au si copt frumos (deja am facut azi o supa de rosii). Ardeii au inceput sa faca si ei ardeiasi, iar ceapa o voi scoate in curand - dar nu stiu ce sa pun in locul ei - o merge sa mai pun o tura de ceapa?
Multe flori care s-au trecut...pt cine vrea am si seminte de gura leului urias peren.
Gabriela, eu am semanat pufuleti si am acum un rond frumusel. Clema cleopatrei de la tine e f frumoasa. Am si gazania tot din seminte pastrate de anul trecut.
Felicitari B.Nica pt gradina ta bio! chiar nu stiu cum reusesti...eu si anul asta am avut tot soiul de insecte si mucegaiuri, putregaiuri si alte boli.... Voi incerca si eu anul viitor rosii bio in solar pt asa cum sunt acum se pare ca nu au nici o sansa.

Mergi la inceput