Pufi frumosi de ian-feb 2010 (33) LMA Sagetutza!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Neatza...

Sarumana pt cafelutza Larisel... sunt deja la a doua.

Noi am dormit bine. David n-a mai facut febra azi-noapte .... ultima data l-am verificat pe la 5 cand i-am dat laptele si n-avea nimic. Cand am plecat la serv dormea si n-am mai intrat la el sa nu-l trezesc. Intr-un sfarsit am reusit sa vb cu mamaia la tel si mi-a spus ca e ok.
Programasem si noi sa plecam weeekend-ul asta la un munte undeva la Lepsa. N-am fost niciodata, dar am auzit ca e o zona foarte linistita. Abia astept...

Alicredo la multi multi ani fericiti impreuna. Unde v-ati gasit?... mi se pare ca va potriviti atat de bine.
Sorina ma bucur mult pt voi.
Ana un cra foaaarte frumos... ce dulce trebuie sa fie cu mersul lui de "mosnegel".

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Neatza!

Sorina sa o tina Iris tot asa iar voi sa aveti un concediu di vis, vorba gazelei (care aud ca umbla pe FB acum).

Alex multumim frumos, si noi ne-am simtit minunat la plimbare, il asteptam si pe Luca, sa reintregim trio-ul.

Alicredo wow, ce dragut a fost cu florile! Sa fiti fericiti impreuna 1000 de ani!
Multa sanatate bunicului, ne rugam sa isi revina.

Nyny of, pupam mica printesa, mi-am imaginat cum a pus ea boticul.

Ale piticul, poate se linisteste si el.

Larisel superbe pozele, sunt atat de dragute gemanutele!
Am senzatia ca m-ai intrebat ceva si n-am raspuns, dar nu mai stiu ce.

Haircut Maia e o minune de fetita, ce dinti frumosi are!

Ana ce dragut, sa va simtiti minunat in vacante!

Sa zic si eu de Mara. Am observat de cand eram la Cta ca sufera foarte tare daca o gonesc de langa mine. Aseara pe la 11 cand am luat-o in brate sa o culc a inceput sa se arcuiasca, asa ca am pus-o pe pat, am rostogolit-o in directia opusa si i-am zis "pleaca de aici, m-ai suparat". Ea a inceput sa se scartaie si se taraia spre mine, i-am zis da-mi pupic si mi-a dat imediat, apoi s-a asezat langa mine in pat si a adormit. Imi pare rau dupa ca am facut-o sa sufere, dara asa ma supara fitele de la somn.

Ieri l-am auzit pe Yannis cum imita animalele , eu nu reusesc sa o fac sa imite animale (imita doar cainele si vaca) si nici nu prea spune multe cuvinte. Intrebare pt mamicile a caror pufi vorbesc...i-ati stimulat mai mult din punctul asta de vedere? Ma intrebam daca trebuie sa "lucrez" mai mult cu ea sau si asta e ca mersul...fiecare cand vrea.


MP ce faceti??



_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Neatza!

Ieri l-am auzit pe Yannis cum imita animalele , eu nu reusesc sa o fac sa imite animale (imita doar cainele si vaca) si nici nu prea spune multe cuvinte. Intrebare pt mamicile a caror pufi vorbesc...i-ati stimulat mai mult din punctul asta de vedere? Ma intrebam daca trebuie sa "lucrez" mai mult cu ea sau si asta e ca mersul...fiecare cand vrea.




_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Nu te stresa. Cam in jurul varstei de 2 ani se maturireaza aparatul fonic, sau cum i-o zice. Parca laringele este de vina. Pana nu se maturizeaza ca sa poata lasa sunetele sa iasa ii vine greu sa le rosteasca. Nici Tudor nu rosteste multe, dar le recunoaste pe toate.
Abia de la 3 ani, daca nu poate vorbi, trebuie mers la logoped ca sa faca exercitii sa dezvolte laringele.
Sa nu o fortezi, ca poate sa capete stres cu efecte negative fie in zona asta, fie in alta (sa planga in somn, sa nu manance etc).

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

din ciclul.....toate mi se intampla numai mie...

dupa ce am chinuit copilul k aspiratorul....apoi fortat sa-i dau siropul....planset ..consolare...ma apuc de shmoreu...sa-l termin...dau k mopul si jiji in spatele meu....ii sare din capat dopul de plastic...scap coada...si-i vine lu jiji intre nas si buza si-l taie....urlet ...sange...etc...si cam suparat a ramas...l-am vz cand am plecat in parc in bratze la ea...ceea ce inseamna ca era marait

in casa amadoptat metoda ruxita....am auzit ca ar vrea sa se kk....l-am dezbr si l-am pus pe oala....aoleu..park il injurasem de mama...ce suparareeeee...i-am zis ok...desfasoara-te...si alegeti locul ca un caine...si ma apuc de mopuit..dau dau pana vad ca iau pe mop asa o smantana...cand ma uit jiji incepuse operatiunea....si era si moale...si curgea pe picior..pe paucii de casa...ii scot papucii...se pune cu picioarele in kk...du-te in baie...etc etc...

apoi mi-am pus pepene de acasa..si mi-am propus sa pap sanatos...etc..vin la munca gasesc pe birou o shaorma..de la dristor..am stat cinci minute...si ce credeti...dupa un proces de constiintza...am doant-o???? NUUUUUUU..am inchis ochii si am pacatuit...na..

am mai intalnit in cele 5 min pe care le fac pana la munca...3dobitoci in trafic..ceea ce insemna...3 posibile accidnte dac nu eram eu atenta...

si..nu e decat 11...

gata v-am zapacit..



Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Neatza!

Ieri l-am auzit pe Yannis cum imita animalele , eu nu reusesc sa o fac sa imite animale (imita doar cainele si vaca) si nici nu prea spune multe cuvinte. Intrebare pt mamicile a caror pufi vorbesc...i-ati stimulat mai mult din punctul asta de vedere? Ma intrebam daca trebuie sa "lucrez" mai mult cu ea sau si asta e ca mersul...fiecare cand vrea.




_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Nu te stresa. Cam in jurul varstei de 2 ani se maturireaza aparatul fonic, sau cum i-o zice. Parca laringele este de vina. Pana nu se maturizeaza ca sa poata lasa sunetele sa iasa ii vine greu sa le rosteasca. Nici Tudor nu rosteste multe, dar le recunoaste pe toate.
Abia de la 3 ani, daca nu poate vorbi, trebuie mers la logoped ca sa faca exercitii sa dezvolte laringele.
Sa nu o fortezi, ca poate sa capete stres cu efecte negative fie in zona asta, fie in alta (sa planga in somn, sa nu manance etc).

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un




pai daca tu iti faci prb...io cesa mai zic???? ca in afara de ma-ma...ta..ta...ta...
zice da...dar nu stiu daca constient...
si pa...

se bucura cand vede diverse animale..si cam atat...

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

din ciclul.....toate mi se intampla numai mie...

dupa ce am chinuit copilul k aspiratorul....apoi fortat sa-i dau siropul....planset ..consolare...ma apuc de shmoreu...sa-l termin...dau k mopul si jiji in spatele meu....ii sare din capat dopul de plastic...scap coada...si-i vine lu jiji intre nas si buza si-l taie....urlet ...sange...etc...si cam suparat a ramas...l-am vz cand am plecat in parc in bratze la ea...ceea ce inseamna ca era marait

in casa amadoptat metoda ruxita....am auzit ca ar vrea sa se kk....l-am dezbr si l-am pus pe oala....aoleu..park il injurasem de mama...ce suparareeeee...i-am zis ok...desfasoara-te...si alegeti locul ca un caine...si ma apuc de mopuit..dau dau pana vad ca iau pe mop asa o smantana...cand ma uit jiji incepuse operatiunea....si era si moale...si curgea pe picior..pe paucii de casa...ii scot papucii...se pune cu picioarele in kk...du-te in baie...etc etc...

apoi mi-am pus pepene de acasa..si mi-am propus sa pap sanatos...etc..vin la munca gasesc pe birou o shaorma..de la dristor..am stat cinci minute...si ce credeti...dupa un proces de constiintza...am doant-o???? NUUUUUUU..am inchis ochii si am pacatuit...na..

am mai intalnit in cele 5 min pe care le fac pana la munca...3dobitoci in trafic..ceea ce insemna...3 posibile accidnte dac nu eram eu atenta...

si..nu e decat 11...

gata v-am zapacit..



Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...




ai grija.... suntem in 13 azi ...


O zi buna iti doresc

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Mire eu nu l-am stimulat in niciun fel sa vorbeasca dar faptul ca o are pe Mara pe langa el cred ca ii cam face pofta de vorba. A inceput sa repete (asa cum poate si cand are chef) unele cuvinte... dar altfel nu are rabdare sa-i explic obiecte, animale, personaje in carti...
Eu nu mi-as face probleme. Sa vezi de la 2 ani incolo pisalogeala...

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

nyny 13????????? offf de ce trebuia sa-mi zici...????

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

din ciclul.....toate mi se intampla numai mie...

dupa ce am chinuit copilul k aspiratorul....apoi fortat sa-i dau siropul....planset ..consolare...ma apuc de shmoreu...sa-l termin...dau k mopul si jiji in spatele meu....ii sare din capat dopul de plastic...scap coada...si-i vine lu jiji intre nas si buza si-l taie....urlet ...sange...etc...si cam suparat a ramas...l-am vz cand am plecat in parc in bratze la ea...ceea ce inseamna ca era marait

in casa amadoptat metoda ruxita....am auzit ca ar vrea sa se kk....l-am dezbr si l-am pus pe oala....aoleu..park il injurasem de mama...ce suparareeeee...i-am zis ok...desfasoara-te...si alegeti locul ca un caine...si ma apuc de mopuit..dau dau pana vad ca iau pe mop asa o smantana...cand ma uit jiji incepuse operatiunea....si era si moale...si curgea pe picior..pe paucii de casa...ii scot papucii...se pune cu picioarele in kk...du-te in baie...etc etc...

apoi mi-am pus pepene de acasa..si mi-am propus sa pap sanatos...etc..vin la munca gasesc pe birou o shaorma..de la dristor..am stat cinci minute...si ce credeti...dupa un proces de constiintza...am doant-o???? NUUUUUUU..am inchis ochii si am pacatuit...na..

am mai intalnit in cele 5 min pe care le fac pana la munca...3dobitoci in trafic..ceea ce insemna...3 posibile accidnte dac nu eram eu atenta...

si..nu e decat 11...

gata v-am zapacit..



Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...



la noi metoda incepe sa dea roade... ca sa zic asa... dupa o zi de tot pus la oala cu treaba sau fara, rezultatul a fost ca acum nu protesteaza cand il pun la oala... dimpotriva, a facut un kkcel in pampers (iesisem ceva mai devreme) si l-am dezbracat si l-am pus la oala, il las la oala si imi continui treaba in bucatarie si-l vad ca se ridica (era inca murdar de kk nu-l spalasem), se duce in living si vine inapoi cu o carte si se aseaza inapoi pe oala... ... si a stat si azi dimineata la prima ora, desi n-a facut nimic, a stat cam 5 min...

pupam jijelul sa treaca bubuca!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Neatza!

Ieri l-am auzit pe Yannis cum imita animalele , eu nu reusesc sa o fac sa imite animale (imita doar cainele si vaca) si nici nu prea spune multe cuvinte. Intrebare pt mamicile a caror pufi vorbesc...i-ati stimulat mai mult din punctul asta de vedere? Ma intrebam daca trebuie sa "lucrez" mai mult cu ea sau si asta e ca mersul...fiecare cand vrea.




_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Nu te stresa. Cam in jurul varstei de 2 ani se maturireaza aparatul fonic, sau cum i-o zice. Parca laringele este de vina. Pana nu se maturizeaza ca sa poata lasa sunetele sa iasa ii vine greu sa le rosteasca. Nici Tudor nu rosteste multe, dar le recunoaste pe toate.
Abia de la 3 ani, daca nu poate vorbi, trebuie mers la logoped ca sa faca exercitii sa dezvolte laringele.
Sa nu o fortezi, ca poate sa capete stres cu efecte negative fie in zona asta, fie in alta (sa planga in somn, sa nu manance etc).

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un




pe asta cu maturizarea laringelui n-o stiam! uneori incearca sa zica una alta si-i iese ceva galgait, pare cuvant, dar deloc inteligibil, o fi vrand sa spuna cuvinte dar inca nu-i ies pe gat??? Eu am inceput sa vorbesc in jurul varstei de 3 ani si lumea mi-a zis sa stau linistita in privinta lui Kay, o sa vorbeasca cand o sa fie el pregatit... (am inceput sa vorbesc la 3 ani si am pronuntat toate cuvintele corect si Ela la fel cand a inceput sa vorbeasca a pronuntat totul corect)...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput