Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

neata fetele?
bun venit fetetelor noi sarcina usoara si la termen
fetele care ati fost la eco felicitari pt vestile bune.
Eu mai am greturi seara si nu pot sa mananc mai nimic,chiat daca mie foame,chiar daca sunt in trimestrul 2 de sarcina.Voio ce mai faceti de mancare,dat-mi idei,dar fara carne,ca nu prea o suport.
pupici multi la burtici.

13+
puiutul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

am uitat sa schimb semnatura

14+
puiutul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

neatza fetelor,
eu greturi nu am dar in schimb am insomnii de pe la 2 noapte si ma ia somnul pe la 5.30 timp in care vars si un pic, si dureri de burtica care dureaza cam pe tot parcursul zilei ....
mai are cineva simptome de genul?
pupam burticile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

aerlilian concediu placut sa ai ,sa te relaxezi si sa te intorci cu forte prospete...nu ma iei si pe mine,de mult imi doresc sa ajung in turcia
ligia insomnii am si eu...ora mea de trezire noapte e 4 si adorm pe la 6 pana pe la 8 cand pleac sotul , apoi mai adorm daca am noroc iar o tura pana pe la 10 ...dar nu vars noaptea ...a si mai am si niste vise ciudate si urate cateodata ...cine zice ca asta e cea mai faina perioada din viata unei femei ??...peste zi e ok dar noaptea daca as putea sa -mi opresc cumva toate conexiunile si gandurile din capul meu ar fi mai bine

minunea mea +14

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul.
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aly_k

neata fetele?
Voio ce mai faceti de mancare,dat-mi idei,dar fara carne,ca nu prea o suport.
pupici multi la burtici.

13+
puiutul meu



eu am facut ieri ,si am putut manca,tagliatele cu sos de branzeturi si smantana...dar dupa capul meu ,nu prea fac retetele standard,cauta pe net daca iti plac pastele...si la mine seara e horor cu mancarea

minunea mea +14

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul.
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

'neatza!

bine ati venit,noilor burtici!felicitari pentru sarcini!

aerlilian...concediu placut.=



*Blackmoon Lady 9+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

banc preluat de la prietenele mele din oaza pestisorilor:

Angajatul: Scuzati-ma, domnule, pot sa vorbesc cu dumneavoastra?
Seful: Sigur, intra, ce pot sa fac pentru tine?
Angajatul: Stiti, sunt angajatul aceste firme de peste zece ani.
Seful: Asa.
Angajatul: Nu vreau s-o iau pe ocolite. As vrea o marire de salariu. Sunt mai multe companii care ma cauta insistent, imi trimit scrisori, dar am zis sa vorbesc mai intai cu dumneavoastra.
Seful: O marire? Ti-as da o marire de salariu, dar nu e timpul potrivit pentru asta acum.
Angajatul: Va inteleg si stiu ca situatia economica curenta are un efect negativ asupra vanzarilor, dar trebuie sa luati in considerare ca muncesc mult, am initiativa si sunt loial acestei companii de peste zece ani.
Seful: Ok, luand in considerare acesti factori si pentru ca nu am chef sa caut pe altcineva in locul tau, iti ofer o marire de 10% si inca 5 zile de concediu pe an. Ce zici?
Angajatul: Excelent. Multumesc, domnule!
Seful: Inainte sa pleci, de curiozitate, care sunt companiile care te cauta asa de insistent?
Angajatul: Oooooo... Electrica, Distrigaz, Romtelecom, ApaNova si cateva banci...
-sper sa va insenineze ziua!



*Blackmoon Lady 9+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna dimineata tuturor si bun venit noilor burtici!
Am de muncit la listuta azi, nu gluma!
Aerlilian, concediu placut si relaxare la maxim. Abia astept si eu concediul...
kraluca, esti nascuta in aceeasi zi cu mine, doar ca esti muuult mai tinerica!
Sara, felicitari pentru vestile bune de la eco si pentru bebele vioi!
Olishka, petrecere frumoasa la nunta! Incearca sa nu te obosesti prea tare.
Aly_k, eu duminica am facut o mancarica taaare buna dintr-una din cartile lui Radu Anton Roman. Mi s-a parut foarte usoara si delicioasa si a avut mare succes si in familie desi ai mei sunt carnivori in general.
Nu mai stiu sigur cum se numeste reteta, cartofi muntenesti cred...
Oricum se face asa:
Ai nevoie de:
- 4 cartofi mari (eu am pus 10 mici)
- 1 ou
- 150 gr branza de vaci (poti pune linistita mai multa)
- o legatura marar proaspat
- 3 rosii bine coapte si medii ca marime
- 200 gr telemea (sau mai multa daca vrei)
Cartofii se dau pe razatoare cruzi apoi se pun la fiert. Dupa ce au fiert se amesteca cu branza de vaci, oul crud si mararul tocat. Se pune totul intr-un vas de sticla sau de pamant (din acela pentru sarmale) care sa mearga la cuptor. Rosiile se taie rondele si se pun deasupra, telemeaua se taie felii si se pune peste rosii. Se da totul la cuptor si se tine pana cand se topeste telemeaua.
Se poate pune sare dupa gust, dar eu nu am pus pentru ca telemeaua era deja sarata. Pot doar sa spun ca a fost delicioasa si sper ca si tie/voua o sa va placa.
Annes, si eu renuntasem la tot ce inseamna cola, cappuccino, ciocolata o rarisem (deh, daca ai un obicei prost e greu sa scapi brusc de el), dar am citit si am auzit si la alte gravidute, ca o cana de cappuccino pe zi, mai ales daca are mult lapte, nu face rau. La fel si cafeaua. Cat despre Cola, azi mi-am luat o doza, ca mi-era pofta plus ca in ultimul timp ma simt cam ametita si ieri la control aveam tensiunea destul de mica. Asa ca trebuie sa bag ceva sa mai creasca...
Nu am avut deloc greturi si nici ameteli pana acum vreo 3-4 zile dar acum am si stari de greata (usoare ce-i drept) si si ameteli. Totusi inca reusesc sa conduc. Oricum ametelile le pun si pe seama schimbarilor meteo si a faptului ca am avut enorm de munca zilele astea la serviciu. Abia astept sa treaca saptamana asta sa mai respir si eu, ca m-a terminat perioada asta. Ce ma doare cel mai tare e ca sunt foarte nervoasa si ieri seara am repezit-o pe fii-mea. Evident ca pe urma m-a durut sufletul si mi-a parut groaznic de rau. Sper sa ma pot controla de acum.
Edit: ursulet, trebuie sa facem capitol nou pentru ca un subiect nu poate depasi 20 de pagini. Mai sunt si exceptii pe forum, dar in general asta e regula. Daca nu inchidem noi capitolul si facem unul nou, cu siguranta ca pana la urma ar interveni un moderator.


de Maria Cornelia (20.09.2006) si 12+
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

Aly_k si eu am greturi toata ziua,de carne nici sa nu aud, foame continua ... si nu prea pot sa mananc. Dar m-am dat pe rosii. Rontai toata ziua la rosii cu branza de oaie si imi fac o data pe saptamana zeama de peste...ciudateniile perioadei presupun. De gatit mai gatesc: orez sarbesc fara carne, tocanita de cartofi...fara carne, fasole verde cu cartofi noi. In zilele cand imi permite simtul olfactiv reusesc sa ii fac sotului pe langa astea cate o pulpita sau un gratar.
In rest ma simt cam fara vlaga si zic sa incercam totusi sa mancam si niste carnita. Am zis ca imi fac curaj saptamana asta....

Poate ne mai spun si alte mamici ce fac bun de papica...eu sunt toata ziua cu gandul la mancare.

V-am pupacit pe

gravidutza 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

buna tuturor!
lexi - am observat ca suntem nascute in aceeasi zi si luna... eu voi fi o mama taur a unui mic varsator (daca totul merge bine... doamne ajuta!) si tot pentru lexi: daca scot rosiile din reteta ta, ii schimba gustul? ma omoara o hiperaciditate gastrica si incerc sa evit rosiile....

8+

Mergi la inceput