Clasa a -III-a:2011-2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Si? Cum a fost concertul? Am auzit ca super. Sunteti norocoase ca ati ajuns. Dar nunta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Concertul a fost super. Pana acum, asta e cel mai mare concert la care am fost (ca si numar de spectatori). Mi-a placut foarte mult publicul care a cantat o gramada dar si Bon Jovi - pentru modul in care a dialogat cu publicul si pentru ca a mai iesit inca o data la bis si pentru energia degajata in cele 3 ore de cantat si pentru ca a inceput sa cante la "fix", adica nu a intarziat nici un minut.
Anul asta "marcam" doua concerte reusite (Scorpions si Bon Jovi).
Nunta urmeaza, mai avem un pic . Avem rochii si pantofi, programare la coafor si machiaj, sper ca suntem ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Ce mai faceti? In vacanta cu totii? Noi am inceput scoala de vara, dar mergem 2-3 zile din 5, cand are si dans, in rest stam la tara. Iubeste viata la tara, cu catei, pisici, joaca de dimineata pana noaptea...Din cand in cand cate 1-2 pagini din caietul special, zilnic ceva de citit...La finalul lui august mergem si noi la mare, abia asteptam, dar pana atunci...ne bucuram de soare si de vacanta. Ca mai e putin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Copiii sunt la munte cu bunicii, parintii in oras, la serviciu .
In weekendul asta se va intalni cu colegii de la clubul de karate - au un fel de tambuilding la Fundata. Caietelul de vacanta l-a terminat. Mai are carticica primita la premiu de citit la capitolul impuse. La capitolul libere a invatat ca a vrut el tabla inmultirii pana la 4 si citeste.
Happiness - la ce scoala de vara duci copilul? Ce fac acolo?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

sofia si-a terminat caietul de romana, mai face din cel de mate (sunt cam mari)
citeste poveste fara sfarsit de Michael Ende si se joaca.merge cu bicicleta, d-astea.
tabla inmultirii n-am prea facut cu ea, doar alea care rimeaza .
se oftica pe mine ca nu ii dau sa se uite la harry potter 2. da io nu pot sa tin laptopu blocat ca imi scriu teza, asta e, sunt cea mai rea mama din lume.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Face dna invatatoare cu ei 2 ore pe zi, romana si mate, timp de 4 saptamani. Pentru ca ea vrea la tara, am stat la scoala doar in cele 3 zile in care are si dans, ca sa cuprindem si orelele de scoala si cele de la club, dar au facut deja foarte multe. la romana scrierea corecta, ortogramele toate, astazi au dat exemple de substantive, numerale, verbe, adjective...La mate inmultiri diverse si ordinea efectuarii operatiilor, adica ceva de genul 2+3x4-2x3. Le-a inteles si ii plac foarte tare, vrea sa mearga, si iese incantata , mai ales ca se joaca in ultima parte 10-15 minute cu colegii ei, afara, in curtea scolii. Mie nu imi prea convine perioada, as fi preferat sa fie undeva la inceput de septembrie, legate de scoala efectiva, dar sunt constienta ca e spre binele ei, pentru ca deja merge foarte bine pe materia de clasa a III a si ii va veni mai usor la toamna, tot asa cum clasa a II a a mers struna si pentru ca ei stiau de dinainte cam totul, tot din scoala de vara. Plus ca vin cam 20 si ceva de copii, adica aproape toti, cu exceptia celor care pleaca la munte/mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nu vreau sa critic metoda invatatoarei sau parintii care duc copiii la scoala in vacanta. Eu nu i-as duce pe ai mei. Si asa mi se pare vacanta prea scurta (pentru mine, pt ei nu stiu ). Ma gandeam ca e "scoala de vara" ceva gen FTK, in care sa aiba niste teme de interes general: calatorii, corpul uman, astronomie si sa invete prin joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalya spune:

Happiness si baiatului meu ii place tare mult sa mearga la tara. Face treaba prin curte, tunde iarba...uda rosiile..aduna legumele din curte..are grija de cei 9 iepurasi draguti si e tare mandru ca el este cel care le da sa manance...dar se si joaca.
Acum este in tabara...mi-am luat inima in dinti si l-am trimis intr-o tabara particulara. L-am trimis fara sa cunoasca pe cineva...dar nu-mi pare rau. Este atat de fericit acolo. In fiecare seara vb la telefon si imi spune ce a facut peste zi. Azi de ex. merg la paradisul acvatic, zilele trecute au facut catarare pe munte, tiroliana si bungee-jumping, au avut de gasit o comoara...am uitat sa va spun ca sunt impartiti pe echipe (6 copii in echipa) si impreuna acumuleaza un punctaj...deocamdata echipa lui este pe locul 4.
de scris a scris dar nu a terminat caietul la mate si mai are de citit cele 5 lecturi obligatorii...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Ideea e ca nici eu nu as duce-o, dar merg aproape toti colegii ei si invata lucruri pe care le va folosi in toamna. Plus ca ea isi doreste sa mearga, ii place, se plictiseste acasa, la oras. Daca e la tara insa,nu ii mai trebuie nimic altceva...Oricum, ea nu merge zilnic, impartim placutul cu utilul, asa incat sa faca din toate cate putin.
Eu nu as avea curaj sa o trimit in tabara singura, si in excursie am fost cu ea. Parca e prea micuta totusi...Desi, sunt sigura ca s-ar descurca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Cred ca noi suntem cele mai puturoase.
De citit citeste ce vrea ea. Acum citeste "Muck cel mic", vrea s-o termine repede sa se apuce de "Jurnalul unui pusti". Ceea ce e de la scoala - om vedea, poate le citeste, poate nu (adica poate ii vor place).
La capitolul caiete de vacanta s-a apucat ieri de cel de mate. Probabil ca majoritar le va face in septembrie .
Am facut un pic de tabla inmultirii. Adica pana la 6, dar n-o stie perfect, se mai incurca.
In rest - afara la joaca, cu rolele, se joaca la pc,face inot, chitara, vede filme (mai mult la pc dar si la cinema)
Noi vom pleca in concediu in a 2-a jumatate a lui august, mai avem un pic.
A - se culca pe la 2 noaptea si se scoala la 12 .
La nunta a dansat non-stop pana la 5 dimineata



Mergi la inceput