Nasterea la Arcadia - Iasi (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

cami eu nu am reusit a merg la control desi am implinit 42 zile lunea trecuta cand am fost la arcadia doar pt eco fetei.nu am mputut sa fac programare la dr vieriu pt ca avea prog dimineata.as fi vrut tare sa fac controlul.poate ma duc aici la roman.
eu stau acum cu fata in brate ca a avut o criza de burtica si a plans asa tare mititica pana a obosit si acum se chinuie sa adoarma.mi-a amortit mana din umar...

familia oiyoy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui camelia33

Mada si Oiyoy cred ca la voi au trecut deja cele 40 zile de la nastere. Ati fost cumva la control?Daca da, imi spuneti si mie cam in ce a constat(adica se face si eco?)
Merci la fetele care mi-au raspuns la intrebari.

Sofia Maria


CAmi eu merg maine seara la control, prietena mea care a nascut cu 10 zile inaintea mea ( tot nastere naturala) a fost sapt trecuta si doar a vazut-o pe masa, nu si eco! Eu ma astept la acelasi tratament.Nu stiu daca la cele cu cezariana se face si eco, cred ca depinde de la caz la caz..

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

epiziotomie am avut si eu la prima sarcina. am luat stafilococul de la cuza si m-am infectat. am fost o luna, dimineata de dimineata la stors puroiul, la curatat. mi-au pocnit cusaturile, m-am tratat cu antibiotic injectabil, in branula, pastile, local. m-am mai cusut inca o data. la o luna am stat in fund.
si totusi, as prefera nasterea naturala decat cezariana.
la nasterea naturala durerile duc la ceva ... la nasterea copilului tau. au un rost. da, travaliul este dureros, dar exista epi (desi eu nu am facut la dani). la cezariana contractiile sunt la fel (oxitocina pe care o pun doctorii perfuzabil dau contractii, la fel ca cele de la nastere), doar ca aceste contractii vin pe un uter operat, pe muschi traumatizati, etc. durerile sunt la fel de mari, dar, din cauza lor, nu poti sa iti iei copilul in brate, nu il poti strange la piept, nu il poti alapta ...
asta a fost experienta mea, nu zic ca am dreptate ori ba, doar ca pentru mine a fost mai greu de suportat cezariana.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

buna fetelor! m-a sunat d-na adina casapu de la arcadia sa ma duc la curs vineri , ce bucuroasa sunt ,abia astept 1 este un curs de ingrijire nou nascut si masuri de prim ajutor .a mai fost cineva la un astfel de curs?
am fost azi la arcadia si am solicitat o anexa a contractului ca sa-l studiez mai bine ,si ...sunt cam ingrijorata in legatura cu ce scrie acolo pe ultima pagina, sunt niste criterii de asumare standard care impun ca varsta gestationala sa fie de min 36 de sapt si greutatea estimata sa fie de 2500 g si mai sunt niste criterii de asumare speciale care permit ca varsta gestationala de 34 de sapt si greutatea estimata ecografic sa fie min de 2000 g .de acestea din urma pot beneficia NUMAI cu aprobarea speciala a coordonatorilor departamentelor de obstretica si ginecologie si neonatologie . deci sunt la mana lor ,daca ei zic nu ,noi nu ne putem ocupa aici de aceasta situatie ?eu ce ma facca nu vreau sa ajung la maternitatile de stat
DadaIna multumesc pt lamuri!
Laura bebe Alex este minunat ! Sa-ti traiasca !
Si zici ca mai sunt asistente din astea repezite,pai asta a fost unul din motivele pt care nu am vrut sa nasc la maternitatile de stat!multumim pt povestire!
oana.irina f faina mobila de la bebedesign!
Lalic,nu vreau sa fiu indiscreta dar cati ani ai ? am o colega la servici care a nascut natural la 35 de ani tot asa dupa o diferenta mare de primul copil ,daca nu ma insel era o diferenta tot de 12 ani. Eu cred ca daca ai reusit o data sa nasti natural ai putea si a doua oara ,plus ca acum 12 ani erau alte metode si mentalitati .Dar na ,tu stii cel mai bine!si medicul tau ,te rog nu te supara ca m-am dat si eu cu parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madline82

Citat:
citat din mesajul lui camelia33

Mada si Oiyoy cred ca la voi au trecut deja cele 40 zile de la nastere. Ati fost cumva la control?Daca da, imi spuneti si mie cam in ce a constat(adica se face si eco?)
Merci la fetele care mi-au raspuns la intrebari.

Sofia Maria


CAmi eu merg maine seara la control, prietena mea care a nascut cu 10 zile inaintea mea ( tot nastere naturala) a fost sapt trecuta si doar a vazut-o pe masa, nu si eco! Eu ma astept la acelasi tratament.Nu stiu daca la cele cu cezariana se face si eco, cred ca depinde de la caz la caz..

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011


am inteles ca se face si eco. dar nu stiu sigur.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

Neatza fetele! Multumim de aprecieri. Dada fiica ta e super dragalasa in baita iar fetita Madlinei zici ca e luata din reviste.
eu sunt treaza de la cinci cand am alaptat fata si s-a marait putin cu burtica...n-am reusit sa mai adorm

familia oiyoy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalic spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_iulia

buna fetelor! m-a sunat d-na adina casapu de la arcadia sa ma duc la curs vineri , ce bucuroasa sunt ,abia astept 1 este un curs de ingrijire nou nascut si masuri de prim ajutor .a mai fost cineva la un astfel de curs?
am fost azi la arcadia si am solicitat o anexa a contractului ca sa-l studiez mai bine ,si ...sunt cam ingrijorata in legatura cu ce scrie acolo pe ultima pagina, sunt niste criterii de asumare standard care impun ca varsta gestationala sa fie de min 36 de sapt si greutatea estimata sa fie de 2500 g si mai sunt niste criterii de asumare speciale care permit ca varsta gestationala de 34 de sapt si greutatea estimata ecografic sa fie min de 2000 g .de acestea din urma pot beneficia NUMAI cu aprobarea speciala a coordonatorilor departamentelor de obstretica si ginecologie si neonatologie . deci sunt la mana lor ,daca ei zic nu ,noi nu ne putem ocupa aici de aceasta situatie ?eu ce ma facca nu vreau sa ajung la maternitatile de stat
DadaIna multumesc pt lamuri!
Laura bebe Alex este minunat ! Sa-ti traiasca !
Si zici ca mai sunt asistente din astea repezite,pai asta a fost unul din motivele pt care nu am vrut sa nasc la maternitatile de stat!multumim pt povestire!
oana.irina f faina mobila de la bebedesign!
Lalic,nu vreau sa fiu indiscreta dar cati ani ai ? am o colega la servici care a nascut natural la 35 de ani tot asa dupa o diferenta mare de primul copil ,daca nu ma insel era o diferenta tot de 12 ani. Eu cred ca daca ai reusit o data sa nasti natural ai putea si a doua oara ,plus ca acum 12 ani erau alte metode si mentalitati .Dar na ,tu stii cel mai bine!si medicul tau ,te rog nu te supara ca m-am dat si eu cu parerea.




34 de ani am dar nici nu vreau sa aud de naturala

deConstantin Octavian 12 ani
deMaria Sofia - cezariana Cacicovschi
33 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Neatza fetelor!

Iulia, dr Huma e angajat, sau colaborator? In legatura cu criteriile de asumare, stiam ca de la 34 de sapt, cu greutate de 2000 de gr, e gratuit, insa ce-o fi insemnand acea aprobare? Curaj si rabdare! O sa vezi ca bebe o sa stea atat cat e nevoie in burtica.

La curs Lamaze am fost si noi ieri. Pe Claudita am cunoscut-o acolo.
Dar de curs pt prim ajutor si ingrijire nou nascut nu stiam. Oricum orice vizita la Arcadia iti va face bine.

Laura, dr Lazar Tudor e angajat acolo? Cum de te-a operat el? La recomandarea doctoritei, sau...? Ma gandesc ca daca mai pleaca Mihalceanu pe undeva, sau daca nu o sa poate veni la nastere, sa stiu din timp cui ma plaseaza.

35+ cu Maria Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

buna dimi !
oana.irina d-na dr Huma este medic colaborator dar nu percepe "taxe" suplimentare ,nasterea cu ea costa cat scrie pe site ,la fel ca la medicii angajati .Multumesc pt incurajari!Sper sa stea bebelina cat mai mult acolo in burtica!Pt curs am optat pt ca mi se pare folositor si in afara de asta sotul ,la sfarsitul cursului ,obtine un certificat de puericultura cu ajutorul caruia poate obtine inca 10 zile de concediu de la servici ,in afara de alea 5 care le ofera statul .Cursul dureaza 2 ore si costa 100 ron.
28+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_iulia

buna dimi !
oana.irina d-na dr Huma este medic colaborator dar nu percepe "taxe" suplimentare ,nasterea cu ea costa cat scrie pe site ,la fel ca la medicii angajati .Multumesc pt incurajari!Sper sa stea bebelina cat mai mult acolo in burtica!Pt curs am optat pt ca mi se pare folositor si in afara de asta sotul ,la sfarsitul cursului ,obtine un certificat de puericultura cu ajutorul caruia poate obtine inca 10 zile de concediu de la servici ,in afara de alea 5 care le ofera statul .Cursul dureaza 2 ore si costa 100 ron.
28+ cu Ioana


Neata fetelor, ,ma bucur ca sunteti bine!
Daca doriti sa faceti acel curs de puericultura si sa beneficiati de certificatul de zile libere pt tata, il uteti face si la Cuza Voda, acolo e gratuit, eu perosnal l-am facut acolo si am fost incantata,am aflat f multe lucruri noi si folositoare.Va dau nr de tel daca doriti sa va inscrieti!0744665875

Oiyoy, multumim de aprecieri, si noua ne vine azi colacelul, deci diseara la baita ne facem de cap, abia astept!

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Mergi la inceput