Nasterea la Arcadia - Iasi (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

LOREDANAR...eu nu vreau sa spun ca dr nemescu nu ar fi dr bun,probabil dar eu sincer am avut o experienta urata si nu ptr ca eu l-as fi atacat cu intrebare peste intrebare...el era ff prost dispus,nervos intrase deja pe usa si se tipase la asistenta...si multe altele..nu exagerez..si de dr.meu sunt f multumita..mereu disponibil si mereu cu zambetu pe buze..chiar daca e tanar am incredere deplina in el!!!oricum nha fiecare cu parerea lui...va pup

cuDENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia33 spune:

Buna fetelor!
Ionela multumesc ca m-ai trecut la mamici dar scoate-ma de la burtici
Foloseste cineva batista bebelusului? Dupa cum v-am mai povestit Sofia se trezeste in fiecare dimineata cu nasucul infundat de nici nu poate sa repire saraca si ii pun serimar dar pe percursul zilei cu toate ca nu mai "fornaie"asa tare doarme cu gurita deschisa.Si am vazut tot felul de pareri pro acestei batiste dar faputl ca se monteaza la aspirator nu prea ma inacanta, mai ales ca nu e nici igienic ma gandesc... Dar pompita e buna?Eu cu betisorul stropit cu ser fiziologic nu scot nimic din nasuc:(

Sofia Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalic


Laura13 felicitari pt copilul superb si reusit! E o scumpete sa-ti traiasca, dar ceva despre ceza?nimic?nici un detaliu?te rugaaaaaaaaaam.



deConstantin Octavian 12 ani
deMaria Sofia - cezariana Cacicovschi
33 sapt.



depinde cum ai de gand sa nasti ... mai sunt fete care urmeaza sa nasca cu cezariana si nu as vrea sa le sperii ...

nu glumesc in totalitate. prima mea nastere a fost naturala, acum cezariana din cauza dublei circulare de cordon.
daca as mai avea de ales cum sa nasc, as alege nasterea naturala 500%. mi se pare o mare prostie sa alegi sa nasti prin cezariana de frica durerilor ... la mine, durerile au fost mult mai mari la cezariana.
nu ma refer la operatia in sine.
dimineata, la 8 m-am prezentat la internare, s-au facut formele, am urcat la 3 la maternitate, m-a primit o asistenta, m-a dus in salon. m-am schimbat, in camasa lor (intr-adevar, primesti de toate), am luat papucii si m-am pus pe asteptat.
pe la 9 si un pic, au venit, m-au urcat cu scaunelul sus la 5, m-am pus iar pe asteptat.
a venit doctorul, un dragut cum il stiam. a vorbit cu anestezista (sotia lui tutuianu, de nota 10, extra femeie), a venit si dumneaei mi-au pus o branula, mi-a luat niste sange pentru celulele stem si am plecat in sala.
lumea forfotea pe acolo, am zarit doctorul, eu eram acum pe mainile anestezistei. mi-au facut rahia (prea putin dureroasa, abia se simte o intepatura mica), am inceput sa amortesc si abia atunci mi-au pus sonda urinara, drept urmare nu am mai simtit nimic. nu mi-au mai facut clisma deoarece nu mancasem de vreo 14 ore si avusesem scaun de dimineata.
a inceput sa imi scada tensiunea, destul de mult, de emotii cred. doctorita anestezist era la capul meu, imi picura ceva dintr-o perfuzie, mai imi facea ceva in branula si ma tinea de vorba. cand m-am dezmeticit, mi-am dat seama ca operatia incepuse. nu am simtit durere, de fapt nu simteam nimic. doar cum trageau de mine intr-o parte si alta .
doctorita ma tinea de vorba ... pana cand l-am auzit pe alex. tipand. tare. l-au luat la curatat, cantarit, imbracat si mi l-au adus la pupacit.
apoi el a coborat la neonato, la mine a continuat operatia. mai vorbeam cu anestezista, pana cand mi s-a spus: gata, am terminat.
m-au mutat pe targa, m-au dus la terapie intensiva, am stat cuminte vreo 2h pana cand am inceput sa ma dezmortesc. si au inceput durerile. mi-au dat niste calmante (algocalmin si ketonal), care nu au facut mare lucru.

la un moment dat m-au coborat in salon, ma astepta sotul meu.

asta a fost cezariana.

experienta la arcadia: extra doctorul, anestezista, majoritatea asistentelor. din pacate, am gasit si asistente mai ... "infipte/rautacioase/nu stiu cum sa zic". probabil ca fiecare cu simpatiile si antipatiile lor. dar, nu pot spune ca nu au avut grija de mine, doar cateva raspunsuri aruncate mai ... dur.
primesti, intr-adevar, de toate, nu e nevoie de nimic de acasa. e bine ca te pot vizita cei dragi, ajuta.

nu stiu ce sa va mai zic ... daca mai vreti sa stiti ceva, intrebati.


fetele

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui camelia33

Buna fetelor!
Ionela multumesc ca m-ai trecut la mamici dar scoate-ma de la burtici
Foloseste cineva batista bebelusului? Dupa cum v-am mai povestit Sofia se trezeste in fiecare dimineata cu nasucul infundat de nici nu poate sa repire saraca si ii pun serimar dar pe percursul zilei cu toate ca nu mai "fornaie"asa tare doarme cu gurita deschisa.Si am vazut tot felul de pareri pro acestei batiste dar faputl ca se monteaza la aspirator nu prea ma inacanta, mai ales ca nu e nici igienic ma gandesc... Dar pompita e buna?Eu cu betisorul stropit cu ser fiziologic nu scot nimic din nasuc:(

Sofia Maria



eu pro batista bebelusului. dar nu acum. ci atunci cand bb e racit cu secretii nazale nasoale.
pentru bb si secretiile reziduale e ffff buna si pompita, cu serul fiziologic pus inainte.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Cami si eu sunt de aceeasi parere cu Laura. Batista bebelusului e ok , dar numai cand bebe e racit tare si nu face fata pompita si serul si, si... Risti sa stimulezi secretiile nazale si sa fie tot mai multe daca o folosesti de rutina

A, am reparat la listuta


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalic spune:



Ce misto er fi sa fie si la mine asa, nu conteaza durerile de dupa, la mine prima sarcina a fost tot naturala........dar daca nu am mai avut copil 12 ani ar trebui sa dea de gandit.....a fost traumatizant...travaliul a durat vreo 3 zile si dupa a fost nasol ca mi-a facut epiziotomie.asa ca daca am suportat durerea aia intre picioare cred ca o s-o suport si la burtica

deConstantin Octavian 12 ani
deMaria Sofia - cezariana Cacicovschi
33 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Buan fetelor, ma bucur ca scriu intr-un capitol nou, speram cu vesti bune!
Laura, bine ai revenit printre noi, sa iti traiasca voinicul, ca vad ca e grasunel , nu gluma? Ce gramaj si ce greutate?
Legat de epiziotomie, nus tiu Lalic, ce ai experimentat, dar nu mi se pare ceva tarumatizant, probabil ca depinde cine o face, acuam 12 ani poate se facea in alt mod...sau poate te-ai si rupt, cine stie..Imi pare oricum rau ca dupa atata amar de vreme tot mai ai temeri vis-a-vos de nasterea nat, cred ca a fost o exp tare uarat pt tine!
Lore, suntem alaturi de tine si ne rugam sa fie bine, sa treci peste 5 sapt!
Va pup pe toate fetelor!

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Despre epiziotomie, fiecare experienta e unica in felul ei. La mine a fost complicat. Nu a durut cand m-a taiat. A durut putin cand m-a cusut, dar eram ocupata sa caut bebe din priviri. Am facut hematom la 2 ore si in alte 2 ore ajunsesem in agonie de durere ( vina corpului meu si atat, nu a medicului.... ) M-au deschis iar... nu a durut ca ma adormisera. M-au curatat si la cateva minute, cand m-am trezit nu mai durea nimic. La 22 eram cucuta a doua oara. La 7 dimineata incervcam sa ma asez pe fund. Durea, ustuura, dar nu atat cat sa vreau calmant. La 3-4 zile ma asezam fara probleme pe sezut chiar daca nu era foarte placuta senzatia... La controlul de la 10 zile eram deja f bine, a scos resturiel de fire dr. si dupa alte 3 zile uitasem ca am avut epi. Era foarte ok. Nu m-a deranjart de atunci deloc, in nicio circumstanta.... Eu nu ma tem de epi desi am fost ghinionista rau... Mai marcata e doctrorita decat mine


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalic spune:

merci oana.irina am vazut toate patuturile si saltelutele, cred ca ai facut o alegere super cu lenjeria, e minunata si masuta de infasatcred ca o sa imi iau si eu una, ca mobila mai trebuie sa astepte, trebuie sa imi fac etajul casei sa-mi pot muta dresingul sus si dupa ii fac camera la gazuta, ca daca nu a fost programata.......a venit insa exact cand aveam mai mare nevoie, si e atat de mult asteptata
Pana la un an o s-o tin cu noi in camera, s-o simt langa mine s-o miros, s-o pup pana ma saturDoamne abia astept

deConstantin Octavian 12 ani
deMaria Sofia - cezariana Cacicovschi
33 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia33 spune:

Mada si Oiyoy cred ca la voi au trecut deja cele 40 zile de la nastere. Ati fost cumva la control?Daca da, imi spuneti si mie cam in ce a constat(adica se face si eco?)
Merci la fetele care mi-au raspuns la intrebari.

Sofia Maria

Mergi la inceput