Pufi de ian - feb 2010 (31) - in vacanta

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui nyny

Neatza...

Sorina sar'na beau si eu o cana de cafea... la servici. Iti trimit un PM...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Ziua buna!

Lara a mancat astazi crema de branza cu fructe...SINGURA!!!Bineinteles,sub supravegherea si cu ajutorul meu,dar singura,sunt asa happySi nici nu s-a facut din cap pana-n picioare,are si ea ceva Monk in ea,ca mami

Sorina,ma gandesc ca printesa ta nu mananca poate pentru ca bea si prea mult lapte?Poate nu ii mai e foame peste zi si din cauza asta...Eu as incerca sa-i reduc din portia de lapte si as lasa-o sa i se faca foame de-a binelea...Poate zic prostiiimi dau si eu cu parerea.....

Am plecat in parc,desi afara sta sa ploua...Eh,asta e,avem husa,umbrela,suntem pregatite



Plimbare placuta, neploioasa va dorim!
Bravo Lara, pentru papa singurica!

Lore, daaaa, ai dreptate, cu laptele...Cred si eu ca bea cam mult...
Treaba asta e undeva intre rasu'-plansu'....ca ma chinui cu ea de la 2 saptamani de viata sa bea lapte, si acum...bea prea mult...
Am observat ca ea, daca nu are nici un discomfort, papa binisor. Nu extraordinar, dar acceptabil. Saptamanile astea 2, de cand a terminat cu maselele, stomatitele &co....a papat cam 5-600g solid pe zi . Treaba e ca e tare sensibila la durere, si urla cam 2 luni inainte de a ii iesi fiecare grupa de dinti, so....chiar nu stiu cum sa fac, plus ca nu bea bine deloc alte lichide, asa ca...baza e tot laptele, si ca si lichid, si ca si hrana in perioadele dintzoase sau calduroase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa

ehe...a adormit gandacelul...pana am papat eu s-a pus cu kuru in sus si gata



Bravo Dragos! Ce baiat cumintzel are mami!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Apropo de lapte... ce fel de lapte si cat papa pufii vostri?

Gemanutzele beau lapte doar la trezire si la culcare cate 300 ml, atat e portzia dar mereu mai ramane in biberon. Noaptea nu se mai trezesc pt papica, iar daca o fac (super mega rar) le dau din portzia de dimineatza si micul dejun il improvizez din altceva. Peste zi eu nu le mai dau demult, decat daca se regaseshte in vreo retzeta, gen orez cu lapte sau paste cu lapte... Aaa... si le dau lapte de vaca.



Larisel..iris e caz special, dar ..nah..raspund si eu...

Bea lapte Hipp bio din cel albastru, formula nr.3 combinata cu formula nr.4(chestie de densitate a formulei...numai asa doreste sa-l bea, altfel ori nu poate suge, ori ii vine prea mult si se ineaca.)
2 masuri nr.3 si 2 masuri nr.4, cu 160ml apa rezulta 180ml lapte reconstituit. Asta e o portie a ei, pe care nu o termina totdeauna.
In 24 de ore bea approx. 800ml. Mai mult in zilele in care papa putin solid, si viceversa...mai putin cand papa mai mult solid... Dar cam pe acolo suntem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

Dragos bea lapte junior1+ de la Nestle, ca si cantinate e relativ, in functie de cat mananca...cert e ca bea dimineata la trezire 7 masuri, la somnul de pranz 5 masuri iar seara la culcare iar 7 masuri. Daca refuza mancarea ii mai dau lapte....

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Sorina, Simply, Lore, Ale1212xa, Larisel, Dece va multumesc pt gandurile voastre bune. Nu vroiam sa va mai incarc si pe voi, dar am rabufnit... IAR...


Noi bem LP Humana_Junior. Seara 240ml cu cereale si dimineata cam 210 ml simplu. Ziua nu-i mai dau deloc (sau poate foarte foarte rar cand cine stie ce suparare are si nu mananca sau nu adoarme bine la pranz), iar noaptea la fel foarte rar ii dau daca se trezeste pe la 1-2 si e agitat. Asta de noapte il fac foarte diluat (cam 1 masura la 100 ml) pt am observat ca de fapt ii este sete... si nu stiu de ce nu vrea sa accepte apa decat ziua...

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Apropo de lapte... ce fel de lapte si cat papa pufii vostri?

Gemanutzele beau lapte doar la trezire si la culcare cate 300 ml, atat e portzia dar mereu mai ramane in biberon. Noaptea nu se mai trezesc pt papica, iar daca o fac (super mega rar) le dau din portzia de dimineatza si micul dejun il improvizez din altceva. Peste zi eu nu le mai dau demult, decat daca se regaseshte in vreo retzeta, gen orez cu lapte sau paste cu lapte... Aaa... si le dau lapte de vaca.


_
din 09.12.2009 mami de gemanutze sagetatoare





Salutare!

Am intrat sa raspund la sondaj. Pt ca ne pregatim de plecare la mamaie.

Laptele pe care il bea, Milupa jr 1+, si dau cantitatea in apa, nu in lapte reconstitutit.:
- ora 7 : 210-240 ml
- ora 14(dupa pranz, inainte de nani): 180 ml
- ora 21: 240 ml
- ora 23: 210 ml

Poate ar mai fi de trecut si cerealele de la ora 8.30-9. Eu i le dau la biberon, 210-220 ml apa + 8 masuri de cereale rasnite.

Dar mananca bine si fructele (300 ml, adica o banana mare si un mar, sau 2 mere, sau mar+para, sau banana, mar, nectarina), papica de pranz (un singur fel, piure, cam 250-300 ml), iaurt (350-400 ml, cu biscuite sau simplu).

Papa destul de mult, nu?

Va pup!



Mami lu' Kiti



NOUTATI - www.lucrumanual.tk/brose/154-brosa-angela.html" target="_blank">Brosa "Angela" si www.lucrumanual.tk/prices-drop.php" target="_blank">promotia saptamanii


Magazinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Hello fete!

Simply tare mult imi place de tine. Deci Ariana doarme in patutul ei , bravo! Dupa ce o intarc o sa incerc si eu sa o culc separat.

La sondaj raspund si eu doar ca sa simt ca fac parte din gasca, raspunsul meu este irelevant: papa LM cat vrea si cand vrea (inca). Alt lapte nu a acceptat pana acum, nici de vaca, nici praf.

Nyny mult rabdacol mami, pana gasesti metoda optima de comunicare cu Marutza. Si poti sa te racoresti aici de cate ori simti nevoia, nimeni nu se supara. Macar mai aflam si noi ce ne poate astepta.

Dece
of of, si raciti si cu spume?! Sa va afceti bine cat mai repede si sa va distrati frumos in seara asta!
Cand citeam mesajul tau mi-am dat seama ca in astea 2 saptamani nu mi-a lipsit deloc cicalelala de i-o trageam lu tati de Mara in privinta deranjatului copilului. Barbatii astia (unii ).

Sorina cum le potrivesti tu pe toate numai sa fie micutza fericita.

Un weekend frumos sa aveti doamnelor!

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

hop si noi!
ceva sondaj? noi lapte de vaca cam 125 ml dimineata si seara cu 1-2 linguri de cereale... dar vreau sa trecem pe capra... si am mai zis ca nu mai cumpar gustare de seara de la danone activia, cam suspect si ranced gustul ultimelor gustari cumparate... despre iaurturi ati vorbit? la ce concluzie ati ajuns? care e mai bun?

Noi am comis-o in stil mare... ne-am dus la un targ sa cumparam sacou sotului si mi-am cumparat mie o blana de vulpe, sotul zice ca imi sta beton... acum numai de blana aveam nevoie, curgeau toate apele pe noi, dar vanzatoare s-a legat de capul nostru ca n-are cu ce plati standul si ne-a vandut-o de la 12 mln la 5 mln ca atat a zis sotul ca are... ne-o dadea cu 6, dar ne-am numarat de banuti si asta fuse... am blana!!! adevarul e ca e foarte faina, dar fix blana imi lipsea acum... mai pe scurt, gata cu prostiile, acum ca s-au terminat si banii, sigur am pus punct...

o sa pun niste poze maine (poate), cu tinutele de birou pe care vreau sa le abordez... pentru ca ma duc de luni la birou... pentru un job de vreo 2 sapt, cateva ore dupa amiaza... sotul zice ca sunt prea indraznete, dar dupa 2 ani in care am fost grasa, nepieptanata uneori, neepilata, nevopsita, nemachiata, cu niste budigai trasi neglijent pe mine si niste tricouri largi... simt nu stiu cum nevoia de o schimbare...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Scurt pe 2...

Tocmai ne-am intors din parc... hranesc copiii, ii spal, ii bag la culcare iar noi bem o cafea si o tulim la Constanta. Vreau sa vad marea in noaptea asta si ne intoarcem spre dimineata. Am mare nevoie de iesirea asta.

Va puuuup..

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput