Pufi de ian - feb 2010 (31) - in vacanta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Sa aveti un weekend minunat! Cu soare si poate cu plaja ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Simply ai dreptate in ceea ce spui. Asa ar fi normal. Din cauza asta am si incurajat-o sa manance singura (pt ca e mai mare), am incercat sa o stimulez cu un mic dulce daca mananca frumos (o bombonica... ceva ce David nu are voie pentru ca e prea mic), am laudat-o pentru fiecare lingura de mancare... tot degeaba. Treaba asta cu rolul sorei mai mare tine foarte putin la ea. Se simte bine o perioada dupa care revine la vechile obiceiuri. De foarte multe ori abia o fac sa fie atenta la ce vorbesc cu ea... da din cap, inchide ochii... refuza sa comunice. Poate ca nu stiu eu sa o fac sa ma asculte... nu stiu. E atat de schimbata uneori, nu o recunosc. Stiu si imi doresc sa fie doar o perioada si sa gasesc lumina de la capatul tunelului. A nu se intelege ca e asa tot timpul, nu... avem momente cand ne intelegem super si am numai cuvinte de lauda la adresa ei, dar momentele alea in care nu reusim sa comunicam ma termina pt ca inca nu imi dau seama exact unde gresesc si cum ar trebui sa procedez in astfel de situatii...

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ziua buna!

Lara a mancat astazi crema de branza cu fructe...SINGURA!!!Bineinteles,sub supravegherea si cu ajutorul meu,dar singura,sunt asa happySi nici nu s-a facut din cap pana-n picioare,are si ea ceva Monk in ea,ca mami

Nyny,prietena mea imi povestea (are pe cel mic de varsta alor nostri si cel mare de 3 ani) ca ii spunea medicul ca cel mare va avea tot felul de manifestari din astea,incercari de a reveni in centrul atentiei,asa cum spunea si Simply...Cred ca ar ajuta sa vorbesti cu ea separat,si sa ii ceri ajutorul cand sta la masa,adica sa-l invatati impreuna pe David sa manance,fa cumva echipa cu ea la timpul mesei,David e mic,nu cred ca se simte inca exclus,sau altceva....Zi-i ca David e mai mic,trebuie sa invete,si sa ii arate si lui cum mananca un copil mai mare...Sau poate ai incercat deja,sorry daca iti spun lucruri deja ultrastiute

Micky,la multi,multi ani mamaiei,sa fie sanatoasa!Bag si eu o feliuta de tort

Mire,imi pare bine ca va simtiti bine,in ciuda vremii potrivnice!

Sorina,ma gandesc ca printesa ta nu mananca poate pentru ca bea si prea mult lapte?Poate nu ii mai e foame peste zi si din cauza asta...Eu as incerca sa-i reduc din portia de lapte si as lasa-o sa i se faca foame de-a binelea...Poate zic prostiiimi dau si eu cu parerea.....

Am plecat in parc,desi afara sta sa ploua...Eh,asta e,avem husa,umbrela,suntem pregatite

Sa aveti un sfarsit de saptamana frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Ziua buna!

Lara a mancat astazi crema de branza cu fructe...SINGURA!!!Bineinteles,sub supravegherea si cu ajutorul meu,dar singura,sunt asa happySi nici nu s-a facut din cap pana-n picioare,are si ea ceva Monk in ea,ca mami

Nyny,prietena mea imi povestea (are pe cel mic de varsta alor nostri si cel mare de 3 ani) ca ii spunea medicul ca cel mare va avea tot felul de manifestari din astea,incercari de a reveni in centrul atentiei,asa cum spunea si Simply...Cred ca ar ajuta sa vorbesti cu ea separat,si sa ii ceri ajutorul cand sta la masa,adica sa-l invatati impreuna pe David sa manance,fa cumva echipa cu ea la timpul mesei,David e mic,nu cred ca se simte inca exclus,sau altceva....Zi-i ca David e mai mic,trebuie sa invete,si sa ii arate si lui cum mananca un copil mai mare...Sau poate ai incercat deja,sorry daca iti spun lucruri deja ultrastiute



Am plecat in parc,desi afara sta sa ploua...Eh,asta e,avem husa,umbrela,suntem pregatite

Sa aveti un sfarsit de saptamana frumos!

Lara



Loredana ... sa stii ca n-am mai luat-o de ceva timp in "privat" ... si asta mai functiona cateodata cand nu vroia sa ma asculte. Vedem, mai incercam...



Bravo Larei ca a mancat singurica

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

neatza

sorina de cafea si mersi ca ai raspuns tu asa frumos, am vazut astfel ce s-a discutat si nu trebuie sa reiau
simply de intrebare...e mai bine Dragos acum, cred ca au fost nervi de masea, de vreme urata si de neiesit din casa 2 zile...am fost aseara cu el in oras, l-am plimbat pe jos..in drum spre casa in masina mai sa adoarma


am fost si azi afara la joaca...acum l-am pus in pat sa vad daca adoarme ca pe drum la intoarcere nu mai vroai nici chip pe jos..in brate la mine

nyny ca sfaturi nu ma pricep sa dau

loredana si la noi sta sa ploua dar l-am scos pe Dragos cu riscul asta...daca tot la usa se ducea...in casa e nelinistit daca nu iese macar o ora doua afara...

l-am pus in pautut, a ras laptele si acu face vocalize...deci ma duc sa pap pe modul rapid si apoi la el...

o zi frumoasa sa urez



-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

ehe...a adormit gandacelul...pana am papat eu s-a pus cu kuru in sus si gata

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Apropo de lapte... ce fel de lapte si cat papa pufii vostri?

Gemanutzele beau lapte doar la trezire si la culcare cate 300 ml, atat e portzia dar mereu mai ramane in biberon. Noaptea nu se mai trezesc pt papica, iar daca o fac (super mega rar) le dau din portzia de dimineatza si micul dejun il improvizez din altceva. Peste zi eu nu le mai dau demult, decat daca se regaseshte in vreo retzeta, gen orez cu lapte sau paste cu lapte... Aaa... si le dau lapte de vaca.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

nyny In ceea ce ai povestit tu despre Mara eu le regasesc si pe gemanuzte uneori,iar ele au fost 2 mereu. Si ele sunt uneori geloase si se imita una pe alta, asha ca te intzeleg cum e sa ti se straduiasca de zor copilul sa-ti capteze atentzia... Sfaturi? din pacate, nu am... doar intzelegere ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza la amiaza..sarumana de coffe

na-m timpsascriu ca sunt cam praf..cu urme de spume de aseara...( cand dupa 2 ore de chinuialasa adoarma..vini JM acasa si deschide usa la el...fresh a fost ink o ora) ....nu detaliez nuantza spumelor...ne controlate din partea mea...

sunt obo...jijiracit cobza..cu tuse-stranut-muci aposi....care nu ies laaspirat..etc..

diseara aem iar nunta...di vis..dar asta e...

am citit...dar n-am timp sa rasp..decat ca o compatimisc pe nyny...imi imaginez cat de greu tre sa-i fie...

va pup fetili sa aveti un we superb..

mire..mara ...cum e emoticonul ala de pe mes..cu ratele dechise????

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity



... imediat merg si eu cu sotul pe terasa(stau la penthouse si am avantajul ca am terasa ) sa savuram o cafelutza si sa ascultam muzica



ce frumooos!

Mergi la inceput