"Calendarul" conservarii legumelor pt iarna

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Cele mai bune pastai pentru congelat sunt cele tubulare, fara ate. Eu le oparesc inainte de a le pune la congelat. Anul asta, din lipsa de spatiu am sa pun la borcane de 800 de grame.
Vinete si ardei copti la congelator in august, verdeata pun mereu cand aduc de la tara, le si consum intre timp. Am sa pun tot in august pentru iarna - buchetele. Si tot din lipsa de spatiu le mai folosesc uscate - marar, patrunjel, loboda si leustean.
Zacusca tot la sfarsitul lui august, de peste si de fasole. Anul asta cred ca am sa fac si de ciuperci.
Dulceturi de cirese, visine si gem de caise si magiun. Compoturi de visine doar si cred ca de struguri.
Imi pare rau ca nu am suficient spatiu pentru a pune fructe la congelator.
Dovlecei nu am pus niciodata la congelator, in afara de mine nu mananca nimeni. Plus ca mananc vara destul de mult, am in gradina si imi cam trece pofta

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Evident, gradinarele sunt primele la subiect ca doar noi stim cel mai bine cand e vremea fiecarei legume si a fiecarui fruct.
gogosel, eu fierb un pic fasolea pastai inainte de congelare, uite reteta:


Congelarea este o metoda rapida si totodata cea mai sigura de pastrare a pastailor. Puteti sa congelati pastile in bucataria dumneavoastra urmand cateva indicatii simple.
1. Pregatiti 2 oale cu apa.
2. Puneti o oala la fiert. Adaugati 1 lingura rasa de sare si 1 lingurita de zahar pentru fiecare litru de apa.
3. Puneti in cealalta oala cuburi de gheata.
4. Adaugati fasolea in apa clocotita si opariti-o timp de 2-3 minute.
5. Scoateti pastaile din apa clocotita si transferati-le in apa rece. Lasati pastaile in apa rece 5 minute pentru a-si pastra culoarea.
6. Scurgeti pastaile bine.
7. Umpleti pungi de cate 500-1000 de grame cu pastai (de preferabil cu sistem de inchidere).
8. Inchideti pungile si introduceti-le la congelator (-18 grade).
In acest fel pastaile se pastreaza pentru 12-18 luni.


Si zici ca betele groase de leustean nu trebuie aruncate? Le pui la sarmalele din vita sau din varza?

Tot legat de plantele aromate, eu stiu ca se pot pastra si uscate, ar fi un avantaj la gust daca le congelam?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Eu spun ca plantele aromate sunt mai bune congelate decat uscate. Am incercat ambele variante. Cele congelate doar le scoti de la congelator si le pui in mancare. Aspect si gust ca si cum atunci le-ai cules.
Si uscate sunt bune, miros cam la fel, doar ca nu mai au acelasi aspect si parca nici nu dau acelasi gust mancarii. Eu usuc marar, patrunjel, leustean, loboda, cimbru. Le tin in pungi de hartie dupa ce s-au uscat bine, iar pentru consum frecvent am recipiente inchise, din sticla in care le pastrez.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:


liviana
, lujerele groase de pe care culeg leusteanul sa il toc pt congelator,le unesc in 5-6 bucati si le bag in pungute mici la congelator. sunt super iarna la sarmale pe fundul cratitei (eu fac numai din varza),la perisoare,ciorbe acre,etc. la fel fac si cu marar ajuns la maturitate.

da,cred ca plantele aromate se pastreaza mai bine congelate.

ieri mi-a spus o prietena cum pune ea rosii pt iarna : le da prin blender, crude, apoi le pune in pungute de 1 kg,legate bine ,la congelator. si zice ca gustul mancarurilor este cam acelasi cu cel din timpul verii, cand abundam de cruditati. eu personal,ador mancarea facuta cu rosii proaspete!
si am de gand sa pun la congelat si varianta pt ciorbe cu ardei,morcov,verdeata.
si e mai rapid,comod asa insa dezavantajul este ca trebuie sa ai congelator spatios.
am uitat sa spun ca am pus si loboda si stevie,crude ,date la robot.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Am pus si eu rosii anul trecut la congelator, dar intregi. Au fost foarte bune, se curata coaja pe masura ce se decongeleaza si tot asa le blenduiam.

Tocmai am dovedit 10 kg de vinete. Eu cam acum pun prima transa la congelator, cand apar primele in piata, acum sunt sigura ca pot cumpara mari carnoase si nu au seminte. Au niste semincioare albe, fragede, o bunatate. Daca ma razgandesc si o sa fac totusi zacusca anul asta o sa mai pun inca 10 kg peste vreo doua saptamani cand ne intoarcem din concediu.


www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

gogosel, multumesc pt raspuns, o sa salvez betele de leustean data viitoare. Am congelator mare, deci nu ma plang de spatiu. Cu rosiile prefer sa le congelez intregi pe cele cherry si sa fac bulion atat cat se poate din cele normale. Imi place mult bulionul in comparatie cu sucul la blender pt ca nu are seminte.
Androix, cu cat ai luat vinetele? Mie mi se par inca scumpe, erau cam 3,5 lei kg acum 1 sapt.

Unde gasesc in Buc pungi pt congelat, la Cora nu erau....

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Fasolea pastai , cea lata , i-am taiat partile laterale cu unealta de taiat cartofi dupa care , am oparit-o , am pus-o in bocan cu o rosie tocata deasupra si raman la congelator pan' la iarna.

Bame : din cele mici - curatate codita conica (minca de sisif)
si puse la oparit in apa cu zeama de lamaie , urmand aceasi procedura ca la fasole.

Frunze de vita-de-vie : spalate , numarate , oparite si racite imediat in cuburi de gheata , apoi la congelator.

Fasole boabe verzi din alea perstite - direct in punga la congelator ( aici nu se gasesc la piata , se mananca in Moldova si se spun bobi ; sunt bestiali :))

Urmeaza la sf.lui august zarzavatul pt ciorbe facut din: albitura, telina +tija, ardei gras , rosii si neaparat leustan + patrunjel.

vinete coapte , ardei capia rosu copt -astea la conge..
si zacusca pe care-o fac si uitam s-o mancam .

mai fac bulion de ardei picant (rau) si ketchup.

edit ca am uitat esentialul: fasolea pastai trebuie oparita ,altfel , gatita are un iz de congelator , se innegreste si ramane al-dente rau .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Verdeturi pun si eu ambele variante.Anul asta le-am uscat bine si le-am pus intr-un borcan legat la gura cu o carpa de bumbac nu prea groasa, da nici subtire cat sa treaca aerul bine prin ea si in camara cu ele.
Asa crude la congelator am pus rosii chery, le-am pasat, le-am pus in sticle de jumatate si la ghetaa cu ele.iarna la varza, la sarmale, chiar si la ciorbe merg minunat!
Am pus si cateva frunze de vita, asa sa fac sarmale de vreo 2 ori, in rest le preferam pe cele din varza!
Am facut si cateva sticle de bulion de zarzare, da o aroma un pic diferita ciorbelor!
Am pus catraveciori la murat, dar n-o sa reziste prea mult ca-i mancam pana la toamna!Urmeaza atunci altii!
Va urma.

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Cred ca acum este momentul sa se usuce cimbrul.
Am pus cateva legaturi la uscat in camara,agatate pe sfoara cu florile in jos.
Mi se pare ca este cam devreme dar anul trecut s-a stricat bunatate de cimbru pt. ca am intarziat si s-a manat maronindu-se si pierzandu-si aroma.
Cimbrul romanesc uscat este de neinlocuit la fripturi si la sarmale iarna.
Daca il cumparati din piata mirositi-l bine inainte pt. ca se folosesc diverse seminte si nu tot cimbrul de pe taraba are aroma aceea inconfundabila de pe la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Valentina,poti sa pui sucul de rosii ,eventual + pasta de ardei capia,in pungi de cuburi de gheata,eu asa fac,dar numai pt. pasta de gogosari,deci mai spre toamna.

Edit.Sucul de rosii este mai bun conservat prin fierbere(bulion).
Cu cat se fierb mai mult rosiile cu atat sunt mai bune d.p.v. nutritiv.

Mergi la inceput