"Calendarul" conservarii legumelor pt iarna

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Deocamdata doar spanac, loboda si verdeturi la congelator.Fasole verde pun saptamana asta.
Am facut si cateva borcane de dulceata de zmeura si capsuni.
Restul, astept sa se coaca la noi, nu pun legume din import.

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Suntem obisnuiti cu verdeturile prezente constant in supemarketuri indiferent de sezon.Anul trecut am pus,avand supraproductie la tara,marar,patrunjel,leustean si tarhon in congelator(dupa ce le-am spalat si tocat).Au fost de neinlocuit toata iarna.Au avut o aroma deosebita si unde mai pui ca erau bio si la indemana,ca nu stii cand iti trebuie.
Anul acesta am repetat operatiunea si in plus am mai pus si palalii(?)de marar cu seminte mari la uscat la umbra pe terasa,pt. ca sunt excelente la muraturi,mancaruri(iahnie) si sarmale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

conopida si fasolea pastai le pun la congelator dupa ce le oparesc, nu mi se pare ca isi schimba cumva gustul. conopida o pun toamna - apare in piata cam la vremea muraturilor.

acum avem gem si sirop de capsuni, de visine, azi am facut sirop din muguri de brad (cam tarziu, dar bien ca am gasit), in congelator doar mazare, urmeaza fasolea verde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

revin cu noutati din congelator

am pus visine fara samburi

am mai facut dulceata de visine si caise (stiu ca nu sunt in congelator dar intra la categoria conserve/provizii pentru toamna/iarna) si pasta de corcoduse verzi pentru acrit ciorbele

revin dupa alte noutati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

si eu am facut in week-end dulceata de zmeura si de caise
saptamana asta o sa pun visine fara samburi in cutiute.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Vreau sa pun fasole pastai insa nu stiu cum - oparita sau asa cruda?dupa ce o voi pune in mancare ,la iarna,va fi tare dc este neoparita?

pana acum am pus loboda, stevie,marar,leustean, broccoli din gradina noastra,cativa dovlecei dar zuchini- mici cat degetuli subtiri,cu coaja verde.

am pus in pungute si ramurile de leustean ,fara frunze,pe care le voi folosi la iarna la sarmale,puse in josul oalei.dau un gust... la fel fac si cu marar verde- pun lujerele intregi,indoite si in pungute de 0.5 kg,suficiente pt un set de gatit.sunt super la ciorba de perisoare,sarmale,varza,etc.

mai vreau sa pun sapt asta visine fara samburi,in caserole(am vazut in metro la preturi mici)

zicea cineva de pungi speciale pt congelat- care e diferenta fata de cele normale?doar etasaneitatea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

gogosel, eu nu oparesc legumele inainte de a le pune in congelator (cu exceptia spanacului) si nu am observat nicio modificare a gustului. nici nu fierb mai greu, dupa parerea mea.

pungile speciale pentru congelator economisesc spatiu in afara de faptul ca se inchid etans si sunt mai groase decat cele la rola. mie mi s-a intamplat sa mi se sparga punga cu marar in congelator. o feerie... alta diferenta nu stiu sa-ti zic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu avand supraproductie de corcoduse dar si de alte fructe care merg mai bine in congelator(afine,coacaze,zmeura),ma gandesc sa va cer reteta de suc de corcoduse verzi pt. acrit ciorbele,dar pus in sticle si care sa tina bine in camara.
Parca i se spune "bulion de corcoduse",.

Edit.pt.ca mi-a venit o idee in ultimul moment:sa fac sucul de corcoduse verzi cu leustean!Ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

b.nica,nu s-au copt corcodusele?
oricum,metoda este identica cu cea pentru bulionul de rosii:
pui la fiert corcodusele,cand sunt moi se dau prin sita mare ca sa alegi samburii.apoi se scade destul de mult,se pune fierbinte in borcane si se strerilizeaza.
stiu ca este f bun ca mai face mama mea si uneori acreste mai bine decat lamaile.
poti pune leustean insa poate doresti sa acresti ceva caruia nu ii trebuie verdeata...tu stii!
spor la treaba!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Eu avand supraproductie de corcoduse dar si de alte fructe care merg mai bine in congelator(afine,coacaze,zmeura),ma gandesc sa va cer reteta de suc de corcoduse verzi pt. acrit ciorbele,dar pus in sticle si care sa tina bine in camara.
Parca i se spune "bulion de corcoduse",.

Edit.pt.ca mi-a venit o idee in ultimul moment:sa fac sucul de corcoduse verzi cu leustean!Ce ziceti?


eu am fiert corcodusele, apoi le-am dat prin sita ca sa separ cojile si samburii, am pus asa fierbinte in sticle si am pus la fiert la bain marie inca vreo jumatate de ora. la sfarsit le-am infasurat intr-o patura si le-am lasat sa se raceasca singure cat de incet s-a putut.

cu leustean recunosc ca nu am incercat. pe ala l-am pus separat in congelator, tocat.

eu am mai facut azi sirop si gem de visine.

la congelator voi baga maine bureti laptosi. zilele trecute am mai pus fasole verde, dovlecel, morcovi taiati cubulete ptr ciorba

Mergi la inceput