La multi ani Mara Ilinca! Floricele-n vacanta!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanici

Apa dau si eu lui horia, ceai nu stie ce e, suc de portocale, f rar si ala de putina vreme. btw, copilul asta al meu e inca alaptat dar cred ca se auto intarca...a mai trecut cineva prin asta? nici nu stiu daca sa mai insist sau sa intrerup de tot.....mai suge odata pe zi ca sa se aline, nu trage tare, mai mult molfaie si mai si musca dar eu nu am avut inima sa zic gata, pana aici....ii tot dau ca il vad ca e linistit acolo.

mama lu' R (23 martie) & H (21 iunie)


Roxanici ... noi ne-am intalnit in parc iar mie una nu mi s-a parut a fi nimic neinregula cu Horea .
Sofia s-a autointarcat pe la 9 luni, ajunsese sa suga o data pe zi maxim 2 minute, vorba ta , mai mult molfaia si atunci am decis ca gata, nu mai vedeam rostul sa continui; nu prea mai tragea si cred ca lapte mai era doar pentru cateva gurite. A doua zi nu i-am mai dat si asta a fost, nu a dat nici un semn ca i-ar parea rau.

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

La multi ani, Tudor!
La multi ani, Luca!


am si eu o nedumerire.
mie nu mi-a revenit CM. stiu ca mai sunteti multe in situatia asta, nu asta-i baiul.
alaptez in continuare la cerere, pauzele dintre supturi sunt doar ocazional mai mari de 6 ore, cand se intampla vreo minune si doarme d toata noaptea (adica rar). eu am pus pe seama frecventei alaptarilor lipsa menstruatiei, desi nu e o regula batuta in cuie.
acum vreo saptamana insa am avut toate simptomele de fertilitate (mucusul ala ca albusul, foarte abundent si numa' bun de inca un bebe ), dureri mari de ovare, agitatie si nervi ca inainte de CM. as putea crede ca se apropie primul CM dupa nastere (ma rog, dupa ce am ramas gravida...) si ca peste vreo 2 sapt ma trezesc cu musafiri...dar fix aceleasi simptome le-am avut si in urma cu vreo 4-5 saptamani, nu mai stiu exact, m-am gandit la fel, dar pana la urma n-a venit niciun musafir.
voi ce stiti, poti sa fii fertila si fara sa ai CM? ma gandesc ca daca n-a venit CM probabilitatea e mica (adica sa nimeresti fecundarea taman in primul ciclu si tu sa nu stii ca urmeaza sa vina...).
voi cum sunteti (fetele care inca n-au CM)? ati avut semne de fertilitate in tot acest timp?

eu nu m-am decis inca pt bb3. nici nu resping categoric ideea, nici nu pot sa zic ca m-am pus pe treaba. mai degraba evit, cel putin pana imi limpezesc gandurile.

ce m-a pus insa pe ganduri rau sunt durerile alea destul de nasoale de ovare, care speram/sper eu sa fie de la ovulatie, nu de la altceva. si pana oi ajunge la doctor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

La multi ani, Tudor!
La multi ani, Luca!


am si eu o nedumerire.
mie nu mi-a revenit CM. stiu ca mai sunteti multe in situatia asta, nu asta-i baiul.
alaptez in continuare la cerere, pauzele dintre supturi sunt doar ocazional mai mari de 6 ore, cand se intampla vreo minune si doarme d toata noaptea (adica rar). eu am pus pe seama frecventei alaptarilor lipsa menstruatiei, desi nu e o regula batuta in cuie.
acum vreo saptamana insa am avut toate simptomele de fertilitate (mucusul ala ca albusul, foarte abundent si numa' bun de inca un bebe ), dureri mari de ovare, agitatie si nervi ca inainte de CM. as putea crede ca se apropie primul CM dupa nastere (ma rog, dupa ce am ramas gravida...) si ca peste vreo 2 sapt ma trezesc cu musafiri...dar fix aceleasi simptome le-am avut si in urma cu vreo 4-5 saptamani, nu mai stiu exact, m-am gandit la fel, dar pana la urma n-a venit niciun musafir.
voi ce stiti, poti sa fii fertila si fara sa ai CM? ma gandesc ca daca n-a venit CM probabilitatea e mica (adica sa nimeresti fecundarea taman in primul ciclu si tu sa nu stii ca urmeaza sa vina...).
voi cum sunteti (fetele care inca n-au CM)? ati avut semne de fertilitate in tot acest timp?

eu nu m-am decis inca pt bb3. nici nu resping categoric ideea, nici nu pot sa zic ca m-am pus pe treaba. mai degraba evit, cel putin pana imi limpezesc gandurile.

ce m-a pus insa pe ganduri rau sunt durerile alea destul de nasoale de ovare, care speram/sper eu sa fie de la ovulatie, nu de la altceva. si pana oi ajunge la doctor...


Traiesc in Orasul Alandala

Juridic@



pai din cate tin eu minte Laurita zicea ca a ramas asa gravi cu Ilinca alaptandu-l pe Mirci si neavand ciclu
tin minte in contextul in care zicea ca nu stie varsta sarcinii dupa UM ci doar ecografic pt. ca nu a avut ciclu intre sarcini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Vivela exista cam o saptamana de fertilitate
adica cat traiesc spermatozoizii inainte sa apara vreun ovul, apoi cat "traieste"ovulul prin uter pana sa fie eliminat
cumpara un test
noi facem tot protejat de la 3 luni
eu insa as lucra la bebe 2...dar gine mi-a spus ca am sanse f mici in timpul alaptarii(evident nu am avut nici o menstruatie)
astept insa sa-mi vina rezultatul la babes plus un nou test de urina..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Ruxi, Vero

pt mine alta e dilema: pot sa am semne de fertilitate si sa nu fiu fertila?? adica ma gandesc ca daca-i bal, bal sa fie, dar s-o stiu si eu macar ...

Vero, nu cred ca se pune problema de un test de sarcina, adica ar fi aproape imposibil sa fi ramas insarcinata (de la ultimul test incoace ).
teoria cu durata de viata a spermatozoizilor, fertilitate, temperaturi bazale, posibilitati de conceptie, etc. astea imi sunt clare, dar situatia asta particulara nu mi-e clara, tocmai pt ca nu mi-am pus niciodata problema.
bun, am semne de fertilitate (deci se elibereaza ovul viabil, eu asta inteleg), nu se fecundeaza si in cca 2 sapt ar trebui eliminat sub forma de menstruatie. care la mine n-a aparut (si nici bb nu e!), deci - in ciuda semnelor - n-a fost niciun ovul. eu ce sa mai inteleg?

(sper ca am fost coerenta, ca n-am prea dormit ultimele 2 nopti )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Eu inteleg din textul de mai jos ca poti sa ai semne de fertilitate si sa fii totusi infertila, ovulul neajungand la maturitate.
”ALAPTAREA
La câteva luni dupa nastere, un numar foarte mic de foliculi încep sa creasca, dar
acestia nu ating maturitatea. În aceste încercari, cresterea si descresterea nivelurilor de
estrogen sunt evidente si sunt observate zile ude. În cele din urma, nivelul de estrogen
este suficient pentru a conduce la maturizare si are loc ovulatia însotita de Ziua
Vârfului. Este important ca aceste evenimente sa fie explicate de instructor.
Eu am acces numai la un numar mic de esantioane cervicale obtinute în timpul
alaptarii. Totusi, pare remarcabil faptul ca exista o cantitate neasteptat de mare de
mucus P în timpul regresului unui episod de crestere foliculara care nu conduce la
maturizare. Aceasta întrebare va trebui sa fie investigata în viitor.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Corina, la noi a fost buba la toyota, declarata pe la radio si nu au chemat proprietarii de masini in service....crezi ca pt atata lucru s-ar sesiza cineva la noi.....mai trebe sa treaca vreo doya secole pana sa se inrample asa ....


Vivela, cel mai istet ar fi sa te protejezi pt ca ai semnale contradictorii, poate ovarele au inceput sa lucreze dar inca nu produc si ovule si nu ai de unde sa stii cand vine momentul x. un drum la dr te-ar lamuri in ce stadiu esti exact.

Rocsy stiu ca pare cat se poate de in regula horia la prima vedere, dar eu il observ non stop si am considerat ca ceva nu e chiar cum trebuie.....si de aia am inceput sa investighez. cert e ca nu e la nivel de un an dpdv al achizitiilor locomotorii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanici

Corina, la noi a fost buba la toyota, declarata pe la radio si nu au chemat proprietarii de masini in service....crezi ca pt atata lucru s-ar sesiza cineva la noi.....mai trebe sa treaca vreo doya secole pana sa se inrample asa ....


Vivela, cel mai istet ar fi sa te protejezi pt ca ai semnale contradictorii, poate ovarele au inceput sa lucreze dar inca nu produc si ovule si nu ai de unde sa stii cand vine momentul x. un drum la dr te-ar lamuri in ce stadiu esti exact.

Rocsy stiu ca pare cat se poate de in regula horia la prima vedere, dar eu il observ non stop si am considerat ca ceva nu e chiar cum trebuie.....si de aia am inceput sa investighez. cert e ca nu e la nivel de un an dpdv al achizitiilor locomotorii.


aici si aici am pus ceva poze cu horia sa il mai vedeti






mama lu' R (23 martie) & H (21 iunie)


Ai niste baieti superbi! Sanatate si sa te bucure dupa placul inimii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Ruxi, multumesc .
de unde e luat citatul?

Roxanici, ce dulce e Horia .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Roxanici e tare frumos Horia.
Eu ii doresc multa sanatate si sa se rezolve cat mai repede problemele.
Faci f. bine ca mergi la Bucuresti sa vezi si o a doua parere, eu cel putin inotdeauna asa am facut pt. linistea mea
Si cred ca cu kineto o sa ajungeti la liman, dar intr-adevar e tare multa munca si trebuie facute exercitii multe, cu cat o luati mai din timp cu atat mai bine.
Si noi am facut kineto cand aveau 4 luni, si eu personal cred ca a ajutat, pe urma nu am avut probleme si au mers singuri inainte sa faca un an.


Mergi la inceput