Nasterea la Medlife (23)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

danuk, mie neonatologul mi-a zis ca in primele 10-14 zile trebuie sa recupereze ce a pierdut in spital... bebe al tau cat a pierdut?

nici la mine nu e prea roz situatia, a luat destul de putin in prima luna, doar 550 g dar din cauza de reflux :( ca laptic pare sa am cat ii trebuie...

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuk spune:

multumesc fetelor pentru incurajari!

Of, Oana, ce te-ai mai chinuit si tu cu Matei! Dar nu dispera, important este ca a luat in greutate...era bine sa fie hranit cu san, dar nu este o tragedie ca papa lapte praf. O sa creasca sanatos si viguros, vei vedea! Maine-poimaine o sa vezi ce mandrete de baiat o sa fie!!


Marina, fetita mea a avut la maternitate 3.100 si dupa doua saptamani avea 3.170. Ecaterina Popescu mi-a spus ca e la limita de avarie...in plus, pe micuta am am banuit-o ca are colici, dar nu a fost asa...plangea de foame!!! Pentru ca nu mai aveam ce sa scot, i-am dat lapte praf
Azi dimineata, a trecut iar la tatica!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_pui spune:

danuk nu dispera..vei vedea ca in scurt timp totul va reveni la normal..asa e..cu Matei e o lupta continua pt fiecare inghititura de laptic..si intr-adevar era bine sa pape san..daca n-a fost n-a fost..cum zicea neonatoloaga or fi si la Harvard copii crescuti cu biberonul..matei a luat in primele 2 sapt doar 200 g..am plans..m-am bocit..m-am vaicarit si cu multtt chin usor usor a ajuns si el la 90-95 ml la o masa..cu variatii bineinteles..chiar ma uitam ca de ieri a inceput sa manance iar cam putin..insa incerc sa nu-l mai fortez..si sa nu-l mai trezesc saracul din somnul cel mai dulce la doua ore..e foarte greu..oboseala a devenit cronica..si paranoia ca nu-i copilul hidratat si mai mare..sunt sigura ca si la voi lucrurile se vor indrepta cat de cat
si capul sus
Marina imi pare rau de gaza..dar daca laptic e..o sa se faca o voinica..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemernica spune:

Eu zic ca fiecare are ritmul lui... perioade cand papa mai mult sau mai putin...am trecut si eu prin aceste momente..dar acum cand deja suntem maricei toate aceste lucruri au trecut..si copilul e sanatos si cu greutatea in parametrii..
doctorul pediatru sau neonatologul ce spune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuk spune:

nemernica, la mine pediatrul si neonatologul se cam contrazic un pic...pediatra imi spune ca e ingrijorator, neonatoloaga - sa nu imi fac foarte multe griji...in 2 saptamani de viata a luat 170 g - foarte putin!!! (am nascut-o cu 3.120, am venit acasa cu 3.000 si peste 2 sapt de la nastere - 3.170)...
In plus, au aparut colicile si sunt tare pacatoase, nimic nu functioneaza. Imi este atat de mila de ea

Oana, tu de unde ai inchiriat pompa de muls?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Buna, fetelor,

Referitor la contractul cu CASMB, din informatiile primite ieri de la Medlife, se va semna in curand, vor intra in contract doar anumiti doctori, iar suma care se va putea deconta nu va fi mai mare de 1000 ron.

Din pacate, dr. Roxana Constantin (care imi urmareste sarcina si cu care voi naste) nu va fi printre acei doctori care vor fi inclusi in contractul cu CASMB.

Nu stiu insa cand va intra in vigoare contractul si care va fi lista finala cu doctorii ce vor intra in contract. Sper sa anunte si ceva oficial in curand.


Sarcina usor in continuare si multa sanatate bebeilor!

Kora

Mama de 2 ani+ si 26saptmani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuk spune:

Kora, ce veste buna! Eu nu am prins reducerea asta, dar a trebuit sa stau o zi in plus in spital...orice milion este important, mai ales ca iti trebuie o gramada de lucruri pentru bebe!

Oana, tu mai ai lapte? Acum am cautat pe net si am citit despre pompele de san inchiriate...ai fost multumita de ea? ma tenteaza sa incerc si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Cum adica doar anumiti doctori ??? Pai ce, contractul se incheie cu doctorii sau cu spitalul ? Si suma mi se pare cam mica, la euroclinic, unde a nascut sotia unui coleg, era 2000 de lei, sau chiar 2500 ... in fine, macar sa intre ceva pana nasc eu ...

*****************************
Irina (2006) si 34+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Suma care se deconteaza va fi valabila pentru toata lumea-spitalele adica si Medlife si Euroclinic si sanador..etc
Pentru ca nu mai sunt bani la buget cred ca s-a decis decontarea unei sume mai mici.. Contractul cu casmb este unul singur cu aceleasi clauze pentru toti..dar la medlife daca e mai ieftin atunci minus 1000 vine si mai bine..
Am tot vazut comentarii cu pediatria ca s-ar muta toti doctorii la spitalul din baneasa..FALS... Spitalul de pediatrie e una..dar fiecare clinica va avea pediatrii ei unde vor fi valabile abonamentele.. In Spitalul de pediatrie din baneasa s-au mutat in general medicii din grivita pentru ca acolo fusese prima data spital de copii dar in grivita au venit deja alti medici asa ca va fi totul ok..singurul inconvenient este ca daca ai medic care s-a mutat la spital in baneasa va trebui sa alegi unul din clinica unde este valabil abonamentul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_pui spune:

danuk..banuiesc ca lapte mai am dar foarte putin..matei nu mai suge dacat vreo 5 minute si apoi urla de foame..cat despre pompa de muls iti trimit linkul cu locul de unde am inchiriat-o..dar au de inchiriat un singur model de la medela..insa am fost foarte multumita de ea. http://www.pompedesan.ro/info/ce-fel-de-pompa

Si la noi colicii n-au trecut cu nimic nimic nimic timp de 5 zile..si asa au hotarat cei din spital sa-i schimbe laptele..acum pot sa spun ca e mai binisor..nu a mai facut crizele de acum o saptamana.Acum sunt si eu nedumerita de ceva: bebeii vostrii dorm neintorsi?Ptc matei tot timpul se foieste,icneste, pedaleaza cu piciorusele..stau si eu ca toanta si ma intreb daca chiar o dormi desi ochii sunt inchisi..or l-o durea ceva,or salteaua nu-i este pe plac..chiar nu stiu..

Mergi la inceput