Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (20)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Madutza, LA MULTI ANI, sa fii sanatoasa si fericita alaturi de familia minunata pe care o aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

simona, multam mult le-am primit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Delia..tare faza cu inghetata..sigur are o gramada de lapte (prafuri si E-uri poate..)...Ce sa facem,mai calcam si stramb..mai ales acum eu cred ca voi calca stramb zilnic...Am o pofta de dulce de numa..As papa o cioco alba dar mi-e lene sa ma duc sa-mi iau...

Miki..am inteles faza cu "cererea",dar si acum este la fel..eu am lapte fix pt cat are el nevoie,sau un pic mai putin..seara mi se pare ca nu face fata productia mea si ca el ar mai papa putin...Deocamdata se culca si plange putin...nu face urat,dar nu stiu cum va fi in continuare..

Strumfy...super tort si super sarbatorita..Chiar te prinde coafura si culoarea..Este o schimbare super!!!Si eu vreau,dar nu am schimbat inca nimic,dar trebuie sa schimb ceva vara asta...
In weekend la noi au fost Mosii de oale,adica s-au impartit colaci,asa ca nu am avut pretendente la stat cu gangurel...Si este destul de greu sa stea cu el din cauza meselor...eu nu mai am sa mulg ca sa plec,sanii se umplu ei automat la 2 ore,asa ca si daca vreau sa ma mulg sa las laptic nu prea am ce..trebuie sa ma mulg noaptea...

Roxy..tu poti mananca inghetata cata vrei caci esti super slaba..dar eu???..Ma vait ca nu slabesc..pai cum sa slabesc daca nu ma abtin la dulciuri???Nu stiu cum inainte de sarcina nu mancam nimic dulce...caci acum mor de pofta...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Fetele vin si eu cu o propunere care a mai fost facuta aici pe forum:scrieti data nasterii bebelusuluila semnatura,sau macar luna pt ca eu uit mereu si este greu sa ma duc pe prima pagina sa vad ce si cum...Ne orientam si noi in functie de data nasterii si cu greutatea,cu problemele..ce ziceti??

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragele mele
hop apar si eu, nu prea apuc sa scriu dupa ce citesc desi tot am opinii
Yvyana, nu stiu daca ti-am scris ce fata frumoasa ai! expresiva si tare dulce! sa va traiasca!
Madutza la multi ani minunati cu familia splendida pe care o ai, sa va bucurati din plin unii de altii!
Scrish arati foarte bine bronzata!
Dinora excelenta povestea ta cu cum sa scoti o masa noaptea, cred ca poate merge f bine; m-am lamurit ca creerea de rutine ajuta mult bebeii!
Yasmy, sper sa fie OK la doctor, sa ne povestesti! Si eu am emotii cu dintisorii!
Strumphi, te pup si o pup si pe falcosita ta! Aseara n-am mai apucat sa intru ca bb a fost un pic agitat de oboseala dupa gratare , l-am adormit ca nu vroia sa pape si apoi a papat frumos!

Vad ca se tot discuta aici despre asta cu laptic putin si supliment. Evident ca exista situatii in care productia de lapte scade, dar de obicei sunt legate de boli sau stresuri importante. In mod normal mamica produce atata lapte cat are nevoie puiul. Va pun din nou linkul acela ptr cine nu l-a citit (am vazut ca multe l-ati gasit util): http://floridecires7.blogspot.com/2011/04/despre-alaptare-de-vorba-cu-un.html
M-am lamurit ca asa numitele "pusee de crestere" sunt f utile pentru adaptarea ofertei la cerere, urmate de o rarire a cererii dar are clar mai mult de papa.
Petru mai nou doarme noaptea si cate 6 ore legate sau mai mult (azi dimi m-am speriat fiindca m-am trezit spontan la 5.30 si era lumina si Petru nu mai mancase de la 22.30...)

Va pup pe toate! (vrea papa bebe!!!)


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca77 spune:

Buna seara!
Imi fac si eu aparitia timid dupa o foarte lunga absenta, probabil ca nici nu va mai amintiti de mine. daca imi aduc bine aminte cred ca ultimul mesaj l-am postat prin noiembrie cand inca nu stiam daca bebele din burtica e fata sau baiat. timpul a trecut incredibil de repede si pe 2 aprilie, printr-o cezariana de urgenta a venit pe lume comoara mea, un baietel de 2810g, 48 cm si cu scor appgar 9. am trecut si printr-o experienta traumatizanta pe care nu i-o doresc nimanui, dar a trecut, puiul este bine acum papa doar de la san si a luat in greutate cam 1 kg in fiecare luna.
acum ne chinuim cu niste mucisori rebeli care nu mai trec si un ochisor lacrimacios. doctorul care l-a consultat a zis ca nu are nimic la plamani si ne-a recomandat sa-i punem in nasuc ser fiziologic si aspirat mucisori iar cu ochisorul rabdare ca se va rezolva de la sine.
pana acum v-am citit pe sarite cand am avut timp, am vazut ca Strumpi su Maduta, sper sa nu gresesc, si-au sarbatorit zilele de nastere, asa ca am sa le urez si eu cu intarziere Multi ani fericiti si numai bucurii!
in rest pup fara exceptie toate mamicile si pe puiutii lor si sper ca de acum sa fiu mai constiincioasa cu mesajele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

hello si de la mine

roxy merci, vazusem si eu falcute la anastasia si am vorbit cu luca sa faca si el, nu de alta dar sa am si eu ce sa pup si sa smotocesc

yasmi merci frumos sunt fericita ca dupa atatia ani de suvite mi am luat in sfarsit inima in dinti si am facut pasul bine, si acum tot am suvite ca a prins vopseaua asa, imi place tare mult ca nu a iesit nici galben pui de gaina nici platinat...mie de asta imi era frica, vroiam un blond natural

pisuc multumesc! am vazut pe facebook pozele cu petru, e asa scump are figura de mic savant si mi se pare ca seamana tare mult cu tine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Scrish multumesc!!! Si Luca e o dulceata si ce falcute a facut! e baiat mare Am vazut ca i-ai luat covor de activitati, de unde l-ai luat pana la urma? Si l-ai scos la soare la piscina sau nu inca? Am vazut ca vin niste super calduri!

Am uitat sa va zic masuratorile de azi care ma incanta tare mult : 5.500 kg si 61 cm (fata de 3.320 kg si 53 cm la nastere!). Si ploi de zambete si mutrite simpatice, gangureli si vocalize care par ca ne raspund!

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti fetele?

yvyana uite exact asa si bebelina mea, de vreo 2 zile tot asa papa, la 2 ore zici ca este nemancata de nu stiu cand, asa mananca.

deea da, posibil sa fie caca asa ca nu facuse de 2 zile. eu asa as vrea sa faca zilnic... spor la treaba, maine te chefuiesti

pisuc foarte util link-ul acela. asa este, trebuie sa avem incredere, laptic este chiar daca bebe papa mai des

scrish da, ati facut si voi falcute frumoase ma bucur ca ti-a iesit culoarea cum vroiai

ilinca te asteptam mai des. ma bucur ca sunteti bine

bb_yasmi te asteptam cu vsti bune, speram sa fie bine Lucas.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna seara mamici si pitici

M-am adunat si eu pe acasa dar tre sa spun ca m-am babit, am fost la o tura de parc si abia m-am carat inapoi spre casa A fost cald si frumos, cam 22-24 grade si foarte placut, nu foarte cald, nu frig, piscoata a adormit de cum am scos-o din casa pana in parc cand am ajuns la lac , sunt asa multe ratuste mici pe lac mici si frumusele, cum dau ele din codita si fug dupa mamica lor Apoi ne-am mai invartit prin parc vreo juma de ora si am luat-o inapoi spre casa ca trebuia sa ajunga si tati acasa a fost cuminte pana aproape de casa cand a trebuit sa intru intr-un magazin sa iau paine si mi-a urlat cat a tinut-o gurita apoi afara iar a tacut malc, e innebunita dupa trafic , sunetul asta o linisteste , s trebuit sa stau la 2 semafoare si cum m-am oprit sa astept verde cum uaaa uaaa a trebuit sa ma invart pe loc sa astept verde la semafor cum mergeam cum tacea, cum incetineam si stateam pe loc, jale
Nu stiu de ce a inceput sa imi vomite mai cu spor zilele astea, azi in parc deodata a luat-o , mancase acasa pe la 3 si era deja 4 jumate cand eram in parc si a vomat o gramada , oare de la ce sa fie? ca nu ii mai dadusem gripe water de dimineata .... daca mai vomita si maine , ma duc la doctor cu ea sa vedem ce spune

yasmi, ce a spus doctorul de Lucas? de ce nu papa? ii ies dintosorii? sper ca totul e ok

yvyana, kk la bebe s-a mai reglat, acum face in fiecare zi dar se screme rau de tot si urla si se agita de numa si de fiecare data o ajut sa faca kk, o stimulez putintel cu termometrul, ca mi-e mila s ao las sa urle sa se screama stiu ca nu e bine, dar nu stiu ce sa fac , nu ma lasa inima ... lapticul s-a reglat si asta, am laptic suficient acum, nu mai sunt snaii super arhi plini dar se satura piscoata , peste noapte sunt mai plini si dimineata sunt cam mari si tari, dar recupereaza piscoata si suge cat nu suge toata noaptea, ca noaptea ma trezeste numa de amorul artei, suge 5 min si adoarme bustean la loc si eu tre sa astept dimineata sa suga calumea

lalelly multumesc mie prima data cand am vazut pozele ma gandeam, nah am facut-o , acum par si mai baba decat sunt , mi se pare ca ma imbatraneste coafura aia dar ce stiu eu ? las pe altii sa judece esti pe ultima suta de metri cu botezul, daca nu mai apuc sa iti urez, iti spun de pe acum crestinare cu har si distractie placuta poate se mai linisteste si pustiul dupa botez, ca asa se spune ca se mai linistesc

Pisuc,tu la gratare ? nu imi vine sa cred glumesc imi pare bine ca ati petrecut bine weekendul prelungit cu tati a terminat sotul examenele?? totul ok ? nici nu ma gandesc ca nu

Ilinca , bine ia revenit si te asteptam mai des baietelul tau e nascut in aceeasi zi cu piscoata mea , pe 2 aprilie si la mine a fost cam traumatizanta nasterea, 40 ore travaliu si pana la urma m-au bagat in sala de operatii si au scos-o cu forcepsul, daca nu iesea asa imi faceau cezariana multe de spus, am sa scriu intr-o buna zi povestea nasterii si o sa spun mai multe O s ate trec in listuta de pe prima pagina dar sa ne spui si numele baietelului , ok?

scrish, ti-ai luat rochie si pantofi pentru botez? gata pregatirile? nu mai e mult, trece timpul cum stai cu bronzul ? iar te-ai bagat la piscina sau nu e vreme buna de asa ceva ?

Ma duc sa pap ceva si mai trec eu mai tarziu pe aici, poate apare si madutza sa dea ceva de baut si mancat , macar asa la sfarsit de zi, la spartul targului macar un desert daca nu si sampanie

Seara buna

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput