Reactia rudelor

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

fetelor, apropo de alte preocupari! eu plec in concediu 10 zile, sper sa nu imi duceti dorul nu stiu daca voi avea net pe acolo unde ma duc, dar astept cu nerabdare sa vad ce noutati mai apar intre timp. va pup pe toate si sa ne auzim cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

erato, nu cred ca o sa fie nevoie sa te reatestezi pentru inca un an, stiu o sa zici ca eu sunt la inceput de drum (inca nici nu am atestatul), dar sunt convinsa ca in 9 luni ne intalnim copilasul mult visat

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui erato
Sisunt pregatita psihic sa ma reatestez chiar si 3-4 ori daca va fi nevoie, dar sper sa nu fie


Citat:
citat din mesajul lui simo_73

erato, nu cred ca o sa fie nevoie sa te reatestezi pentru inca un an, stiu o sa zici ca eu sunt la inceput de drum (inca nici nu am atestatul), dar sunt convinsa ca in 9 luni ne intalnim copilasul mult visat


Draga mea Erato, atestatul e valabil un an. Chiar daca gasesti copilasul in termen de un an, cu siguranta te vei reatesta pt ca expira. La cum se dau termenele la TMB, sunt rare cazurile in care ai atestatul azi, gasesti copilul maine si peste 3 luni ai terminat. Va fi doar o formalitate reatestarea insa, la tribunal trebuie ca atestatul sa fie valid. Ca urmare iar trebuie reactualizate cazierul, adeverintele medicale HIV, in principal si altele. Scapati doar de legalizarea actelor de proprietate, buletin, certificate nastere, casatorie. E posibil ca din nou sa trebuiasca declaratia privind motivatia de a adopta (depinde insa de un DPC la altul).
Nu vraeu sa sperii pe nimeni ci doar sa fie constiente viitoarele mamici ca nu e usor.
E adevarat ca daca copilul e deja adoptabil, merge mai usor insa.....ma abtin.
Pupici si bafta viitoarelor mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Irina_g, e bine ca ai precizat acest aspect cu reatestarea, asa mi-au explicat si cei de la DPC, poate in alte locuri nu se explica asa clar. Dar mie mi s-a spus ca mi se vor prezenta doar copii adoptabili, plasamentul e ilegal daca ai atestat de parinti adoptatori. Asa ca, adoptia e mai grea, dar mai sigura pt ca ni se prezinta doar copii cu situatia clara, la plasament as fi riscat ca acel copil sa nu fie declarat adoptabil. Nu vreau ca viitoarele mamici care sunt acum in curs de atestare sa creada ca li se vor prezenta copii cu situatia neclara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

erato- e mult mai simplu daca copilasul e declarat adoptabil in sensul ca imediat se da termen pentru incredintarea celor 90 de zile.dupa cele 3 luni de incredintare urmeaza incuviintarea deci mai trec vreo 2-3 luni pana cand vi se da hotararea!In tot timpul asta atestatul trebuie sa fie valabil.Deci de cand l-am gasit pe Alex si am terminat au trecut 7 luni,plus 10 de asteptare!Doar sa aveti noroc sa gasiti acum!au fost si cazuri cand la 2 luni de la atestat si-au gasit puiul si atunci nu a mai trebuit reatestare.Depinde de noroc!
Noi a trebuit sa ne reatestam ca aveam nevoie de hartie la dosar.
La noi reatestarea nu a fost deloc o formalitate,au venit acasa exact ca la atestare ,am discutat aceleasi probleme si Alex era deja cu noi ..ha ha ha....deci s-a mers ca la atestare-6 vizite!si intre ele erau si cele pentru incredintare care veneau la 2 saptamani.Va dati seama ca nici nu mai stiam pentru ce vin..ha ha ha ha...
Asa ca fetelor rabdarea rabdare rabdare....nu o dati in disperare si despresie.O sa devenit mamici si o sa uitati de perioada asta.Si eu am trecut prin multe stari,de nervi,de depresie,plangeam etc etc dar acum am uitat de tot ce simteam atunci!O sa fie bine,sa vedeti voi!
Stiu ca nu e usoara asteptarea ,va inteleg in fiecare cuvant scris dar trebuie sa va ganditi la momentul cand va veti strange puiul in brate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Chiar comic la tine Simo, sa te viziteze si pt reatestare si pt incredintare. Erau aceeasi echipa sau alta echipa? Ca ar fi chiar culmea sa fie aceeasi.Multumim pt cuvintele frumoase.
La mine, suferinta a fost accentuata si de continua respingere a parintilor si a socrilor. Acum m-am impacat cu ideea, si am ajuns la o stare de "nesimtire"daca pot spune asa. Acum sunt pregatita psihic si pt asteptare, dar si pt respingerea din partea familiei. Mi-as fi dorit sa fie toata lumea alaturi de mine si sa se bucure pt mine pt ca in curand voi deveni mama, dar in lumea reala, nu exista. Am cazut din nou cu picioarele pe pamant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

erato-aceiasi echipa
chiar era comic dar am rezistat si am mers mai departe si uite asa am finalizat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

fetelor, vreti sa spuneti ca daca eu imi gasesc copilul dupa 8 luni da cand am atestatul, trebuie sa ma mai reastestez inca o data ca atunci cand am hotararea finala tb sa am atestat valabil?
nu se ia in considerare ca am atestat valabil in perioada de incredintare spre adoptie cele 90 zile???????????????

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Simo, din pacate daca in momentul in care ai termen la tribunal nu ai atestatul valabil, trebuie sa te reatestezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_73

fetelor, vreti sa spuneti ca daca eu imi gasesc copilul dupa 8 luni da cand am atestatul, trebuie sa ma mai reastestez inca o data ca atunci cand am hotararea finala tb sa am atestat valabil?

Eu asta am spus cu cateva mesaje in urma. Cu siguranta, indiferent care e sit juridica a copilului, nu cred ca exista sanse sa scapati doar cu un atestat. Luati in considerare ca termenele la TMB sunt lunare, cu aprox.
In momentul in care te duci la tribunal trebuie atestat valabil.

Mergi la inceput