Reactia rudelor

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

dar pana la urma de unde vine aceasta respingere?
care sunt motivele?
ca se gandesc sa nu fie un esec cu adoptia?
ca nu sunt sange din sangele lor?
ati intrebat?
eu cand am pus aceasta intrebare matusii mele mi-a zis ca ma iubeste f mult si nu vrea sa sufar!Eu i-am spus ca mai mult sufar daca nu fac pasul asta....si atunci a zis...ca nu va fii sange din sangele nostru.Deci practic nu stiu care varianta era in capul ei...bine nici nu ma interesa foarte tare aspectul asta dar vedeti? cand intrebati nu stiu exact de ce resping ideea de adoptie.
Asa ca atata timp cat noi suntem fericite nu stiu daca mai conteaza reactia rudelor.
maribela soacra?? pfff......eu nu as mai lasa-o sa interactioneze cu copilul.Stati impreuna? DAca nu atunci e simplu daca stati impreuna e mai dificil.Ca va era mult mai bine fara copil??Cam profunda deja discutia cu ea despre viata voastra!Stii vorba aia romaneasca 'mai rarutz ca-i mai dragutz"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redrose1976 spune:

Buna!
Fetita mea are acum 3 ani si 3 luni si a intrat in inima noastra cand era bebelus. Toate rudele au fost alaturi de noi , exceptie soacra mea care si-a exprimat parerile impotriva adoptiei inca inainte sa depunem dosarul.Noi i-am respectat parerea , dar ne-am continuat drumul. Treptat , insa, soacra mea a inceput s-o iubeasca , ajungand chiar sa se laude pe la cunostinte cu cat e de desteapta , frumoasa si cuminte nepotica ei. Ea recunoaste ca nu a vrut-o la inceput, dar spune ca acum s-a schimbat.
Noi am luat adoptia ca pe ceva firesc, normal , si asta am transmis si rudelor.Nu am stat sa discut cu nimeni de ce facem asta si ei s-au bucurat ca am devenit parinti dupa opt ani de asteptare.
Alina, mami de Larisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Imi era cam greu sa te intreb ,poate vrei sau nu sa raspunzi ,decizia iti apartine ,as fi vrut sa te intreb daca cel putin ti-au spus motivul pt.care nu accepta ca tu ,fata lor ,care doresti sa-ti exprimi si imparti sentimentele de dragoste si iubire cu niste copilasi, cu ce i-ar deranja pe ai tai.
Eu cred ca cei care ne sint dragi si fac parte din fam.noastre, nu o fac in general din egoism sau mai stiu eu ce ,o fac din dragoste ,le este intr-un fel frica pt.noi.In general se retin numai lucruri negative despre copii adoptati ,poate ca asta ar fi cauza.
Poate ca multi oameni ar trebui sa se gindeasca ca ei au fost niste norocosi pt.ca au avut parinti ,buni sau rai asa cum au fost ,nu au fost singuri pe lume,insa altii care nu au avut sansa sa-i aiba si au fost mai nedreptatiti in viata in nici un caz nu a fost din vina lor.Si daca Dumnezeu nu ne-a facut pe toti la fel ,si a facut astfel incit dupa intuneric a trebuit sa vina si lumina,dupa ploaie si furtuna a trebuit sa iasa si soarele ,dupa noapte trebuie sa vina si ziua ,la fel ca si rasele umane ,albe si negre ,unde multa lume nu se accepta pt.simplul motiv ca culoarea pieli e diferita .
Eu cred ca cineva trebuie sa se supere pe mine atunci cind fac ceva rau altora ,nu atunci cind vrei sa dai un pic de dragoste si sa faci un copil fericit ,cind vrei sa-l faci pe un copil sa vada ca in viata nu sint numai 2 culori ,alb si negru ,sint mult mai multe.
Iti urez succes si multa putere de convingere.
Cred ca cuvintele au o mare importanta in viata noastra si daca reusim sa le folosim pe cele potrivite ,la momentul potrivit e f.bine



mami di Marco



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Ma bag si eu in seama ca sa va povestesc de tatal meu, parintele meu favorit si invers, mentorul meu, omul cel mai minunat pe care-l cunosc.
Cand i-am spus de adoptie mi-a spus ca nu am minte... cum sa fac asa ceva...
Apoi i-am spus de Teo, ca urmeaza sa se nasca s ca noi o vom adopta.
Si mi-a spus: "treaba voastra, faceti ce vreti, dar pe mine sa nu te bazezi. Eu nu am cum sa iubesc un copil strain, un copil care nu este sange din sangele tau, sa nu te superi pe mine dar asta sunt"
Nu m-am suparat pe el dar nici nu mi-am pierdut speranta, si ca sa scurtez povestea va pot spune ca azi Teo e "iubita mea, printesa mea", iar tata e "tataiu meu iubit".
Si da, acum am si un bebe natural "sange din sangele meu", care are aproape 8 luni si pe care tata l-a luat in brate de maxim 5 ori pana acum. Teodora e nepoapa lui preferata si as putea sa mai fac vre-o 10 copii ca oricum nu-i va iubi pe toti la un loc cat o iubeste pe ea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Of fetelor,sant intr-o stare foarte proasta,mi-a murit nepotelul azi noapte,era primul meu nepotel,fratele meu e distrus.
Ce sa va zic despre adoptie si reactia lor negativa.....mama nu suporta gandul de copil strain,mai ales ca vede la televizor tot felul de femei care abandoneaza copii,si-mi tot arata "uite,aia e o retardata..zi si tu,ce copil a facut aia..".
Se gandesc ca copilul poate mostenii apucaturi de om nebun,poate avea retard mintal,si chestii de genul asta...Stiti voi mentalitatea generala.
Eu incerc sa le zic ca si noi avem in familie oameni mai putini destepti,unii chiar nebuni de-a binelea..si ca gena poate sa sara de oricunde chiar si daca fac eu un bebe,nu e o certitudine.
Ma rog...nu au inteles,probabil nu vor intelege nicodata,doar atunci cand copilul o sa fie la mine si nu au incotro....
Va pup,nu ma simt bine deloc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soricica spune:

Little Angel,

sincere condoleante ,cuvintele sunt de prisos in astfel de situatii.
Va doresc multa putere pentru a merge mai departe.

Despre adoptie, daca voi sunteti hotarati asta este tot ce conteaza, restul o sa vina de la sine, ai sa vezi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

little angel- condoleantze...nu poate fi spus nimic mai mult pentru a consola pe cineva dupa o astfel de pierdere
drum lin pe calea doptziei fetelor...lasatzi prejudecatzile sa macine sufletele altora....cind DD ne aduce in casa un sufletzel care sa ne umple de fericire, shtie El ce face....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

LittleAngel, condoleante, trebuie sa fiti puternici si uniti.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Multumesc mult fetelor!
In fiecare zi ne straduim sa uitam si sa mergem mai departe.
Cine stie,poate daca eu o sa aduc in familie un copilas o sa aduca putina lumina si bucurie,chiar daca ei nu sant de acord cu asta,cerd ca ar avea nevoie.Cu totii am avea nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

LittleAngel-Condoleante ,imi pare f.rau ca trebuie sa treceti prin astfel de momente triste.Va doresc sa aveti multa putere pt.a depasi aceste zile triste.
Sint sigura ca Dumnezeu o sa-ti dea ceea ce doresti pt.ca din mesajele tale se vede ca iti doresti atit de mult.



mami di Marco

Poze

Mergi la inceput