Reactia rudelor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Citat:
[Nu e placut sa vezi acea bariera si ca cei din fam.nu te sustin ,mai ales ca nu faci ceva de care sa-ti fie rusine.



mami di Marco




Asa este,simt o apasare imensa in fiecare zi,si mi-e groaza de ce va fi.As vrea sa mearga totul lin,si as vrea sa am energie pozitiva venind din toate partile,fara bariere de genul asta.
Acum ceva timp era o fata pe forum care a daoptat o fetita superba si stiu ca parintii ei nu au acceptat fetita,o crestea singura,au rupt orice legatura,acum sincer nu stiu care mai este situatia,dar mereu m-am gandit la ea si parca ma vedeam pe mine.
Incerc sa gandesc pozitiv si sa mai sper in miracole.
V-am povestit ca am vazut doi copii bonlavi in doi ani cand am avut atestat,si atunci situatia era la fel,ai mei nici nu vroiau sa auda..Si m-am tot gandit,poate din cauza lor nu am avut noroc,nu am avut sustinere spirituala den partea lor...sau poate nu a fost sa fie.Sper in alt deznodamant de data asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

La mine socrii au fost foarte bucurosi,chiar soacra mea imi spunea ca ne admira,mama mi-a spus sa fiu atenta sa nu fie un copil cu probleme adica sa nu aiba HIV etc etc....tatal meu biologic mi-a zis- sa fiu deschisa la etnie..copilul nu conteaza ce culoare are,conteaza educatia.Deci am avut parte de o familie cu mintea ascutita si care ne-au vrut binele .Acum? Sunt 'lesinati' dupa nepot!Care mai de care nu stiu cum sa faca sa-si vada nepotul...uneori am impresia ca-l sufoca dar ma bucur ca e iubit de toti!Conteaza totusi si familia sa-l accepte,dar daca nu era asa?? putin imi pasa!
Ei pierdeau,pierdeau o fiica,un ginere si invers,o nora si un fiu si pe langa asta pierdeau un nepot si postura de bunici!!Slava Domnului ca nu a fost asa,si plus de asta stiam ca nu vor fii piedici din partea lor.Ne iubesc prea mult si ne-au respectat mereu deciziile.
si daca tineti minte povestea mea? soacra a fost cu noi cand l-am vazut prin data pe Alex, si a doua oara au fost amandoi socrii cand l-am adus acasa iar mama? statea ca pe ghimpi pana am venit in bucuresti!
O singura matusa inainte sa depunem actele pentru adoptie mi-a spus ca nu e bine ce fac si desi o iubesc foarte mult am fost foarte rece cu ea si i-am spus ca nu o intereseaza ce se intampla in viata mea si acum fetelor??? e rupta,lesinata cum vreti voi dupa printul nostru!!Nu am scapat ocazia sa-i aduc aminte de perdaful tinut inainte si a lasat capul in jos rusinata!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Simo_75 esti norocoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

eu cred ca atunci cand vei aduce copilul acasa nu vor rezista,nu cred ca pot fii de fier in fata lui.E un copil,cum sa fii rece cu el??Si poate atunci te vor aproba dar daca nu se va intampla nici atunci asta e! mergi inainte,nu trebuie sa ramani pe loc doar pentru faptul ca rudele nu-ti accepta dorinta si copilasul.parerea mea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Nu am nici cea mai mica intentie sa dau inapoi,doar am sufletul umbrit din cauza lor.As fi vrut sa fie totul mai luminat,sa am sustinerea necesara,conteaza foarte mult,sentimental vorbind.
Ma descurc pana la urma,am fost singura si in alte situatii,e mai greu dar am un spirit puternic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Draga mea draga,
Nu ai de ce sa ai sufletul umbrit din cauza lor. Tu mai ai un pic si iti vei tine puiul in brate. Bucuria asta nu poate fi umbrita cu nimic. Este absolut neimportant ca puiul tau nu a locuit 9 luni la tine in burtica. El a locuit la tine in suflet, in inima, mult mai mult. El a locuit si va locui in toata fiinta ta pentru totdeauna.
Exista parinti care isi descurajeaza si nu sunt de acord ca ai lor copii sa aiba la randul lor copii naturali, chiar daca pot. Pentru ca e greu, nu sunt bani, sunteti prea tineri, mai stati, mai asteptati sa va faceti si voi un rost, etc etc etc etc.
Tu ai atata iubire de oferit, nu te gandi pur si simplu la ce iti spun ei acum. Isi vor schimba parerea atunci cand vor vedea ca tu si puiul tau sunteti una si aceeasi fiinta, uniti de dragostea aceea speciala dintre o mama si copilul ei. Iar daca nu isi vor schimba parerea va fi pierderea lor. Si chiar ca nu va merita sa tii cont. oricum, la vremea aceea vei fi atat de ocupata incat nu va mai conta nimic, doar puiul tau. Vei avea prieteni adevarati care vor intelege si vor merita aprecierea ta.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

carmencat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

LittleAngel, nu fii tristaFamilia ta are o retinere, nu pt ca nu e de acord cu adoptia, ci pt ca te iubesc pe tine si se tem sa nu faci o greseala si sa suferi. Toata lumea, cand aude de adoptie, se gandeste la cei mai rau, la exemple negative. Asa si familia ta, se teme pt tine. Cand vor vedea ca asta e ceea ce-ti doresti cu adevarat si ca esti fericita, vor fi cei mai fericiti parinti, bunici, matusi, unchi si alte grade de rudenie.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Asa este,cand aud de adoptie se gandesc la ce e mai rau.Din pacate..
Erato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Eu kred ca daca de la inceput nu-l vor,mai tarziu e f greu.Cel putin la noi asa a fost.Soacra nu l-a vrut de la inceput pe Alex,desi e o dulceata de copil,nu e deloc incantata.Ba de cand cu criza ne sugereaza k ne-ar fi fost mult mai bine fara el.N-o iubeam nici inainte,dar cine nu-mi iubeste copilul,pt mine nu exista(vb de rude).Si poate mi-o veni si mie apa la moara!!!toate mamele!

Mergi la inceput