Reactia rudelor

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Simo75 sa ai o zi buna si multumesc de raspuns . Ai punctat foarte bine ce trebuie avut in vedere . Ma gandesc ca noi , cele care vom lua copii mai marisori sa putem recupera ce se poate avand in vedere unele carente din modul de viata al copilului . Ce varsta are acum baietelul tau ? Noi tot baietel am vrea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

DanaIonela multumesc pentru randurile tale , sunt de folos pentru a veni in ajutorul copilului care va intra in viata noastra mai devreme sau mai tarziu . Cand ne putem interesa de fisa medicala a copilului ? Se poate inainte de incredintare ? Dar de la DPC cand ar trebui sa ne prezinte date despre copil , de la nastere sau altele daca mai au ? O zi frumoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Noi nu am avut carnetul de vaccinuri, dar in fisa medicala am gasit toate vaccinurile facute.
In mod normal fsia medicala se afla la medicul de familie si nu o poti lua decat atunci cind ei copilul.
Cei de la DPC ar trebui sa-ti prezinte de la inceput situatia despre sanatatea copilului si daca are anumite probleme. Tot atunci ar trebuie sa-ti prezinte si istoricul familiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

liana- baietelul nostru are aproape 4 ani.noi ne-am dorit baiat dar nici la fetitza nu spuneam nu insa se pare ca bunul D-zeu a vrut sa fiu mama de baietel.
Cand am pierdut sarcina la 7 luni tot baiat ar fii fost...asa ca ...pana la urma tot baiat am
DPc-ul iti prezinta fisa lui medicala insa la noi nu era f completa.Medicul lui de familie nu avea totul ca el pana la 1 an a stat cu mama lui si se cam pierdusera niste date cum erau de ex vaccinurile.Asa ca am recurs la cineva din cadrul Sanepidului si ne-a ajutat sa aflam mai multe si uite asa avem fisa lui din maternitate.Acum stii cum e ,fiecare copil e un caz aparte si poate vei stii de la inceput totul sau poate nu insa daca vei simti acei fluturasi in stomac pentru el nu-l mai lasi...si il iei si cu si fara analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Simo75 la ce varsta a ajuns baietelul la voi ? S-a interpus si perioada cu maternala sau a ajuns direct de la mama la voi ? Reiese fericirea ta din modul in care vorbesti de baietel . Are si un prenume frumos , care este celalt ? Ati avut si fericirea cu botezul .
Atunci cand exista faza mama naturala , maternala , sunt atatea fise medicale de recuperat , asa cum spuneam pentru binele copilului , sa stim ce ar trebui sa facem din punct de vedere medical . De regula la Sanepid poate apela oricine printr-o cerere sa afle date de copil sau procedura este alta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

liana- a fost si la maternali.Cu sanepidul ne-a ajutat medicul de familie...nu stiu daca altfel poti sa te duci tu personal...adica daca esti ajutat fara interventie .


Mergi la inceput