Reactia rudelor

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Daca tot vb de botez, cititi asta:

Rānduial#259; la īnfierea de copii

Cel ce urmeaza sa devina fiu (sau fiica) al altor parinti,decat cei care l-au nascut,vine la biserica impreuna cu cel care-l infiaza si sta inaintea preotului, cu fata spre rasarit, tinand in maini faclii aprinse.
Preotul, imbracat in vesmintele preotesti, face obisnuitul inceput: Binecuvantat este Dumnezeul nostru..., imparate ceresc..., Sfinte Dumnezeule..., Preasfanta Treime..., Tatal nostru..., Ca a Ta este imparatia..., Doamne, miluieste (de 12 ori), Slava..., Si acum..., Veniti sa ne inchinam... si strana canta troparul zilei si condacul hramului, dupa care preotul citeste aceasta
Rugaciune
Domnului sa ne rugam.
Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce prin iubitul Tau Prunc, Domnul nostru Iisus Hristos, ne-ai numit pe noi fii ai lui Dumnezeu, cu primirea de fiu si cu darul atotputernicului si Sfantului Tau Duh, zicand: Eu voi fi Lui Tata, si Acela va fie Mie Fiu, insuti, Iubitorule de oameni imparate, cauta din sfantul Tau locas spre robii Tai acestia (N), si pe cei pe care firea i-a nascut departati unul de altul dupa trup, pe acestia insuti ii uneste in tata si in fiu prin Sfantul Tau Duh; intareste-i in dragostea Ta; leaga-i pe ei cu binecuvantarea Ta; inalta-i pe ei intru slava Ta; intareste-i pe ei in credinta Ta, pazindu-i pururea ca sa nu se lepede de cele ce au iesit din gura lor, si fii mijlocitor fagaduintei lor ca dragostea pe care intru Tine au marturisit-o sa o pazeasca nestricata si nemincinoasa, pana la sfarsitul vietii lor, vietuind ei intru Tine, Cel ce esti singurul Dumnezeu viu si adevarat, si invrednicindu-se de mostenirea imparatiei Tale. Ca Tie se cuvine toata slava, cinstea si inchinaciunea, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Randuiala la infierea de copii
Preotul: Pace tuturor. Strana: Si duhului tau.
Diaconul sau preotul zice: Capetele voastre Domnului sa le plecati. Si preotul citeste aceasta
Rugaciune
Domnului sa ne rugam.
Stapane, Doamne, Cel ce esti facatorul a toata faptura, Care, intru Adam cel dintai, ai randuit rudenia fireasca dupa trup, iar intru Iisus Hristos, Fiul Tau cel iubit si Dumnezeul nostru, ne-ai aratat si pe noi a fi rudenia Ta dupa har, Tie, Celui ce stii toate, isi pleaca acestia capetele ca niste robi ai Tai, cerand binecuvantarea care de la Tine vine si, prin legatura cea intru Tine, se marturisesc unul pe altul tata si fiu. Pentru aceasta cu smerenie Te rugam, pe Tine, Doamne, ajuta lor sa dobandeasca cele ce nadajduiesc si sa pazeasca starea cea cuviincioasa intre ei si supunerea cea flasca fata de Tine, vietuind dupa vrednicie. Ca, precum in toate, si prin aceasta sa se preaslaveasca numele Tau, al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Cel infiat ingenuncheaza in fata celui ce-l infiaza, care il ridica, zicand: Astazi fiul meu esti tu; eu astazi te-am nascut, si-l imbratiseaza; iar preotul ii binecuvinteaza si face otpustul.


Asta am primit-o eu cand ma atestam, dar din fericire la mn n-a fost nevoie de asta, pt ca eu mi-am botezat copilul.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Multumim SoriLea pentru ce ne-ai trimis legat de rugaciunea care se face pentru copii adoptati . Ce varsta avea baietelul tau cand l-ai luat ? A fost la maternala sau la centrul de plasament ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

sorilea, deci eu inteleg: chiar daca copilasul este botezat tot este bine sa mergem si noi partii adoptivi cu copilasul la biserica pentru a ne primi copilul si in fata lui Dumnezeu?

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

'Neata

Simo eu asa am inteles si cunosc mamici care au procedat asa. Dar sunt si preoti care nu vor sa faca slujba asta, spun ca odata botezat copilul nu mai are rost. Cand pleci la tara?

Liana eu am mers pana la urma pe adoptia in familie, deci ingerasul meu era nou nascut. A avut 10 zile cand l-am adus acasa si asta pt ac s-a nascut prematur.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Simo, eu am facut aceasta slujba. Este o sluba foarte impresionanta. Pentru mine a insemnat enorm. Noi am considerat-o ca si slujba de botez. Le-am imbract elegant pe printese, le-am cumparat doua lumanari frumoase si impreuna cu intregul ali ( neamuri, prieteni) am fost la biserica. Dupa ce s-a terminat slujba am mers cu totii si am petrecut. A fost foarte frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

DanaIonela , ai fost la o biserica sau la o manastire pentru rugaciune ? pe langa lumanari ( au fost ca cele de botez ? ) a mai trebuit si altceva ? Cum se cere preotului ? Rugaciunea pentru intregirea familiei sau pentru copii adoptati ? Daca poti sa ne dai si alte detalii iti multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

LIANA , noi slijba am facut-o la o biserica din Bucuresti. AM vorbit cu preotul si a fostd e acord. Este o slujba pentru copiii adoptati. Asa i-am cerut preotului. Intradevar a fost putin mai greu pana cand am gasit un preot care sa stie despre aceasta slujba...
Lumanarile nu au fost mair ca cele de botez, dar nici mici ca cele obisnuite, pe care poti sa le impodobesti frumos.
Inafara de lumanari nu am mai dus nimic.
Slujba nu tine foarte mult ( in jur de 15 minute) dar este foarte frumoasa si emotionanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

DanaIonela , multumesc mult de raspuns . Te-as mai intreba ce analize ai facut fetitelor cand te-ai hotarat sa le iei ? Te-ai dus la un pediatru sau si la alti medici ? Unde ne-ai recomanda sa mergem daca vrem sa facem un control cat mai bun al copilului si sa stim ca am facut tot ce trebuia .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

liana22- ce intelegi prin tot ce trebuia?
noi am avut fisa lui incepanad chiar din maternitate si asta datorita sanepidului apoi de la DPC si de la medicul lui de familie.Unii asistenti maternali au un fel de caiet-raport in care scriu evolutia copilului cat timp sta la ei,ce-i place sa manance,cum evolueaza ,inaltimea si greutatea pe fiecare luna,daca a fost racit/bolnav,ce cuvinte a spus,indemanarea lui,daca apuca obiectele,daca are campul vizual bine format etc.si al nostru era foarte amanuntit.
Noi i-am facut analizele care ne-au trimis DPC-ul pentru incuviintare-adica SIDA,SIFILIS,HEPATITA B,evaluare la pshiatrie,ORL,pediatrie etc..suplimentar am facut analize de sange.In rest nu am chinuit copilul si Slava Domnului ca e ok si speram sa nu fie probleme.
Pediatrul nostru ne-a spus foarte clar- se vede ca e un copil zdravan nu-l chinuiti cu doctorii.Atata timp cat mananca ,doarme , e activ e un copil sanatos!Inima si HTA erau ok.
I-am facut exudat si testul coproparazitolgic pentru gradinita.Toate ok asa ca nu ne-am stresat.Ce va fii va fii!Dar speram ca totul va fii bine si evolutia lui de 2 ani incoace spune totul.
|tot ce trebuie sa faci e sa scoti totul de la asistentii maternali ,de la DPC plus medicul de familie unde e inscris copilul.Foarte important este sa aveti fisa cu vaccinuri,fara ea e greu sa stii ce ai de facut.Noi am apelat la sanepid sa ne depisteze unde a fost nascut etc...si am reusit!Altfel pediatrul imi spunea ca daca nu are vaccinuri e greu de recuperat la varsta de peste 2 ani si daca le are si nu stim si le facem din nou nu e prea bine.
Despre alergii iar e bine sa stii...daca a facut la ceva....sunt foarte multe dar nu poti din prima sa chinui copilul.O evaluarea in mare,amanuntit doar daca nu e ceva in regula.
Noi aveam probleme cu un ochisor,se uita cu el crucis ,Oftalmoloaga ne-a zis sa-l lasam in pace ca isi va reveni singur..asa a fost!Acum fiecare caz e particular,dar in primul rand te duci frumos cu el la un pediatru.Noi avem noroc ca eu am in familie pediatru asa ca suntem siguri ca e ok si ne-a spus adevarul la timpul potrivit.Ne-am convins pe parcurs ca nu a avut rost sa ne stresam prea tare.Acum daca in gena lui e altceva.......iar un test genetic e foarte scump si am zis ca mai bine stam linistiti!Pana la urma si daca era copilul nostru natural se puteau intampla multe nu?
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Liana cand am plecat pe acest drum mi-am pus in gand sa fac analize viitorului copil, dar dupa ce le-am vazut pe fete nu le-am facut nici o analiza. Pur si simplu m-am indragostit de ele din prima clipa si mi-az zis ca nu conteaza. Nici macar fisa medicala nu am cerut-o sa o vad. Dupa ce am ajuns cu ele acasa si am inceput sa o citesc m-am speriat de ceea ce am gasit in ea. Primele analize le-am facut la doua saptamani dupa ce le-am adus acasa, si au fost analizele de baza. Dupa aceea le-am mai facut niste ecografii si alte analize mai amanuntite. Toate au iesit OK.
Eu una asa am procedat. Acuma depinde de la caz la caz. Eu am mers pe incredere, ca ceea ce scria in avizul fetitelor este adevarat.
Daca totusi vrei sa faci analize copilului inainte de a il lua acasa, atunci trebuie sa te adresezi unui medic din orasul respectiv. Dar si in aceste cazuri nu-i poti sa-i faci decat analizele uzuale care in mod normal ar trebuie sa fie si la dosar.

Mergi la inceput