Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ROXXY2, mie mi se pare cam mult sa mergi zilnic 8 kg pe jos sau sa mergi cu bicicleta insarcinata cu gemeni fiind. Eu am ramas setata la ceea ce-mi repetau medicii in perioada cu pricina: "sarcina gemelara e cu risc sporit". Se poate intampla orice.
Daca ti-a recomandat dr. miscare, eu zic ca 10 min., de 2 ori pe zi, mers f. usor, nu ar face rau.
Mie de la 20 la 30 de sapt. mi s-a spus ca e f. periculos si ca daca se nasc copiii e risc de mortalitate ridicat.
Oricum, eu am avut colul scurt, n-am avut cerclaj si a trebuit sa stau mare parte din zi in pat . A fost o perioada f. nasoala avand in vedere ca eu sunt o persoana f. activa.

SUGUBINA, imi imaginez ce distractie maxima a fost la piscina. Parca le vad pe broscute in pielea goala, toate ude, jucandu-se in apa Abia astept sa-i pot baga si eu pe ai mei cu totul in piscina. Dar numai la anu', ca acum sunt prea mititei. Cand mergem la mare, vreau sa iau o piscinuta mica, gonflabila, sa pun apa de mare in ea, pe plaja, si sa-i bag pe pitici sa simta si ei apa de mare . Bineinteles, in bratele mele. Sper sa incap cu picioarele in piscina

Pupici!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

In legatura cu alaptatul la san.
Eu pana la 3 sapt i-am alaptat pe amandoi odata , rar se intampla sa-i alaptez pe rand. De la inceput au avut cam acelasi program de masa, asa ca dupa ce au mai crescut mi-a fost tare greu sa-i mai pun pe amandoi odata la san, in conditiile in care eu eram singura acasa. Am incercat sa-i iau pe rand, dar cel care ramanea in patut parca simtea ca celalalt papa si imediat se trezea si incepea sa planga, si de multe ori plangea atata timp cat celalalt sugea, ca daca intrerupeam suptul, era jale si mai mare. De la o luna, smecherul de Ianis nu a mai vrut sanul. A stat nemancat 7 ore, nu vroiam sa-i dau din biberon , am incercat cu o seringa, sa vad daca refuza laptele, si bineinteles ca nu a refuzat. Pana la urma m-am muls si i-am dat din biberon. De atunci nici ca a mai pus gurita pe san, ca am incercat in fiecare saptamana, dar fara nici un rezultat. In schimb Luca, din cand in cand mai suge, dar putin, se plictiseste, cred ca sta mai mult de placere la sanul meu.
Ma mulg de 3 luni jumate, laptele meu nu mai ajunge ptr amandoi, dar nici nu scade cantitativ, cam 900 ml pe zi. Le dau zilnic 1-2 mese si de LP. In greutate mi-au luat bine Luca avea in seara asta 6050g, iar Ianis 5940g. In 4 luni jumate au luat 3420 g Luca si 3450 g Ianis .
Hai ca eram nevorbita ...
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza

ROXXY2, mie mi se pare cam mult sa mergi zilnic 8 kg pe jos sau sa mergi cu bicicleta insarcinata cu gemeni fiind. Eu am ramas setata la ceea ce-mi repetau medicii in perioada cu pricina: "sarcina gemelara e cu risc sporit". Se poate intampla orice.
Daca ti-a recomandat dr. miscare, eu zic ca 10 min., de 2 ori pe zi, mers f. usor, nu ar face rau.
Mie de la 20 la 30 de sapt. mi s-a spus ca e f. periculos si ca daca se nasc copiii e risc de mortalitate ridicat.
Oricum, eu am avut colul scurt, n-am avut cerclaj si a trebuit sa stau mare parte din zi in pat . A fost o perioada f. nasoala avand in vedere ca eu sunt o persoana f. activa.

SUGUBINA, imi imaginez ce distractie maxima a fost la piscina. Parca le vad pe broscute in pielea goala, toate ude, jucandu-se in apa Abia astept sa-i pot baga si eu pe ai mei cu totul in piscina. Dar numai la anu', ca acum sunt prea mititei. Cand mergem la mare, vreau sa iau o piscinuta mica, gonflabila, sa pun apa de mare in ea, pe plaja, si sa-i bag pe pitici sa simta si ei apa de mare . Bineinteles, in bratele mele. Sper sa incap cu picioarele in piscina

Pupici!

mami din 17.04.2011

mami din 17.04.2011
pai in piscina gonflabila dinaia mica am pus puficele

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

SUGUBINA, ma gandeam ca in piscina gonflabila le-ai pus, dar la voi e usor ptr. ca fetele deja stau in fundulet, dar la noi nu poate fi vorba inca de asa ceva, avand in vedere ca piticii au doar 3 luni si jumatate. Asa ca o sa incerc sa ma bag eu in piscina, sa stau in fund sau turceste si sa-i tin, pe rand, pe picioarele mele si sa-i ud. Mai mult asa, de distractie, ca le place tare mult apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Roxxy2 cu mersu tau pe bicicleta..hm e cam mult totusi. Ti-ai putea-o ierta daca s-ar intampla ceva? Daca da..tu stii mai bine.

Mergi, plimba-te da fara excese.Acu totusi esti doi intr-unu.

mmammarutza Am pus f putin apa pe fund, cat sa poa sa se stropseasca. In piscina normala nu am cum ca n-are mamae..si mi-ar fi cam frica sa nu fie rece.
Anu asta nu le duceti la mare si pe ele?

Ca si tine am stat si io in pat muuult..of ce depresiv era, da ce nu am facut pt poii nostri? Se stie ca dr din Rom sunt cam precauti. Si pe de o parte e mai bine asa.E vorba de vieti aici.

Azi Maruta s-a ridicat prima uara la tarc din fund in piciuareee! S-a luat dupa sorela care deja e experta, o ia la plimbare cu o mana de tarc. Ce-mi faceam eu probleme ca Mara e statica..eh se pare ca se iau una dupa alta in orce!

Am reusit sa mergem la analize cu ele.- recoltat cisi in vestita olita dupa ce am dezinfectat-o. Cu punga aia sterila nu merge si nu se poate..am incercat de am murit cu nervii si eu si ele. Ilinca face repede la uala, pe cand sorsa a trebuit sa o pun azi dimi si ii dadeam bibi in acelasi timp, si asa am reusit. Ajung la clinica, o trimitere nu avea o stampila-si nu mi-a recoltat decat la Ilinca. UF!!!maine merg cu Rutza. Sper sa pot sa mai culeg un cisi de dimimaine. Zicea alea ca trebe prima urina. Mah sa mori tu??? eu de unde stiu ca aia e prima? dc facu inainte in pampers sau nuaptea nu am de un sa stu! culeg si eu ce pot.Nu mai ma enervez ca nu am cu cineee..niste toote.
Poze de la tara aici:
https://picasaweb.google.com/raluca1anghel/Mamaie3031iul

Sugubina si Puficele http://picasaweb.google.com/raluca1anghel" target="_blank">Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

SUGUBINA, ce frumoase fetitze! Tare dragalase! Si pe deasupra mai au si ochisori albastri... super!
Si ai mei au ochisorii albastri, de la nastere. Sper din suflet sa nu se schimbe. Eu am auzit ca pe la 6 luni se definitiveaza culoarea. Dar am mai auzit si parerea conform careia culoarea se schimba numai daca sunt alimentati cu LM. Or, ai mei de la 1 luna jumate beau numai LP. Sper si eu, ce sa fac? Intotdeauna am visat ca cel putin unul dintre copiii mei sa aiba ochi albastri sau verzi De-aia mi-am luat sot cu ochi albastri

Sigur ca-i luam cu noi la mare pe pitici. Vom sta 10 zile. Abia astept. Si treaba cu piscina vreau s-o fac anu' asta. Oare sunt prea mici sa-i stropesc cu apa de mare? Nu cred ca are ce sa le faca rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza

SUGUBINA, ce frumoase fetitze! Tare dragalase! Si pe deasupra mai au si ochisori albastri... super!
Si ai mei au ochisorii albastri, de la nastere. Sper din suflet sa nu se schimbe. Eu am auzit ca pe la 6 luni se definitiveaza culoarea. Dar am mai auzit si parerea conform careia culoarea se schimba numai daca sunt alimentati cu LM. Or, ai mei de la 1 luna jumate beau numai LP. Sper si eu, ce sa fac? Intotdeauna am visat ca cel putin unul dintre copiii mei sa aiba ochi albastri sau verzi De-aia mi-am luat sot cu ochi albastri



So,eu am ochi albastri. Dragos i-a avut albastri pana pe la 10-11 luni cand au dat-o in verzui... cam asa sunt si acum. In schimb Eva a ramas cu ei albastri, cu toateca ai ei la inceput erau foarteinchisi la culoare.Deci nu la 6 luni se definitiveaza culoarea... Si ei au prestat doar Lp de la inceput si pana cum ( acum mai bem si LV in plus)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Aveti dreptate,de maine incerc sa micsorez distanta de mers pe jos,s-ar putea sa fie periculos.
Astazi am parcurs aceeasi distanta si nu m-am simtit obosita ca si ieri,e drept ca m-am si oprit de vreo 3 ori si m-am asezat pe cate o banca,insa e foarte cald aici zilele astea si simt ca imi ia toate puterile.
Cu bicicleta am terminat,o sa va ascult,oricum nu am mai iesit de 2 saptamani,ieseam doar duminica cu al meu intr-un parc,ce-i drept,cam departe,cativa km.
Sugubina, ce dulci sunt Puficele tale,ce frumusele.
Abia astept sa am si eu doua minuni ca ale voastre,simt de pe acum ca as putea invinge orice dificultate pentru a le oferi tot ceea ce au nevoie.
Si eu sunt de parere ca pentru copii e un rai sa ai o casa la curte unde se pot juca,vara pot face baita in piscina,pot alerga,in plus,fiind doi,nici nu se simt singuri nici un moment,sunt mereu pusi pe joaca.
Si noi ne gandim sa ne luam o casa la curte afara din oras sau macar sa inchiriem o casuta,oricum in septembrie schimbam casa,e prea mica pentru partu,e o garsoniera mica care pentru noi doi era suficienta,aici chiriile sunt foarte mari.
Va las cu bine,mai intru maine sa mai vorbim,o sa va ascult sfaturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

gabitza35,acum am vazut toate pozele pe care le-ai atasat.
Ai doua minuni,ce frumusei sunt,mie imi place mai ales fetita,e dulce foc,daca nu ma insel,nu sunt gemeni identici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-sugubina- iti ploua in gura cand vezi asa copii frumosi!dc nu as avea 2, sigur mi-as dori.
- cu mersul pe jos si pe bicicleta, eu am avut o garda- sunt medic, deci am stat cam mult in picioare, ulterior am avut sangerare redusa, dar la eco s-a vazut dezlipire de placenta.cu risc de a pierde unul din bebici.deci...pe riscul taueu de atunci am cedat garzile, si am mers pe jos maxim 20 minute legat ,asta pana cand s-a deschis colul si mergeam doar cu masina distante mari

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput