Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Sugubina, ai 2 fete superbe. Sa iti traiasca!

Roxxy2, eu de la 15 saptamani am avut indicatie sa ma ridic din pat doar ca sa ma duc la baie. 8 km pe jos sau cu bicicleta mi se pare enorm de mult. Acum depinde si de organismul tau si de cum decurge sarcina. E foarte bine ca te poti misca, poate vei reusesti sa nasti natural si chiar de nu, cu siguranta iti vei reveni mai repede dupa nastere, avand muschii antrenati. Dar totusi, grija mare!

mmammarutza, gabitza35 culoarea ochilor e dictata de gene, nu de alimentatie.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxxy2

gabitza35,acum am vazut toate pozele pe care le-ai atasat.
Ai doua minuni,ce frumusei sunt,mie imi place mai ales fetita,e dulce foc,daca nu ma insel,nu sunt gemeni identici.

Gemenii indentici sunt intodeauna de acelasi sex, provenind dintr-un ou devizat in 2, au acelasi ADN.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara, mamici!
Cu alaptatul la san nu prea am multe de spus. Ai mei s-au invatat din spital cu bibe si nu s-au omorat cu trasul din tzitzi. M-am muls pana am ramas la un moment dat fara lapte (fo doo luni) si le dadeam cu bibe + LP ca nu ajungea cat aveam eu. Mie mi-a convenit cu bibe ca asa puteam sti cat le dau si daca se satura. Nu mai povestesc cu mulsul cum era ca incepeau sa urle ca apucatii (nush' de ce..cre ca nu le placea zgomotul produs). Ma duceam si in alta camera da' cre ca pompa mea are unde sonore pe care ei le auzeau de la orc distanta .
Azi am avut program de rezolvat trebi in oras. I-am imbarcat in scoici si pus in masina. Cat alergam eu disperata pe la casierii , mama le desfasura program artistic de entertainment. Pan la urma s-au plictitist si s-au culcat, asa ca la intoarcere Fabian mai dormea inca. Am bagat masina in curte si am lasat-o cu motor mergand. Am carat cumparaturi, am facut pipi, m-am schimbat si la urma l-am adus in casa. S-a trezit imediat, da tot sunt multumita ca nu m-a mai urlat cat faceam eu trebile astea.
De maine ii incerc cu piure de fructe. Sper sa le placa si sa continuma asa apoi i cu supa etc etc.
uite-asa incercam sa rezolvam si ce trebi mai avem...
viss: frumosii tai cum stau cu masa noaptea? ca flacaul meu ma trezeste cam des in ultimul timp.
Roxxi: pe mine una m-ai speriat cand am citit ca mergi si cu bicicleta. Pai mi-ar fi tare teama ca dauneaza lungimii colului.
Cu culoarea ochilor va tin la curent pt ca si noi stam cu inima in gat , doar doar nu se va schimba albastrul ochilor Evei...
Cam atat despre noi. va pupam din provincie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

mmammarutza merci , esti o dulce! Si eu sper ca si tine sa ramaie ochii albastrii. Eu ii am verzi, Pufescu cacanii. Deci au luat de la mama mea cred, desi nuanta difera. Macar de i-ar face verzi daca tot se schimba

Roxxy2 sarcina usoara te mai asteptam sa ne povestesti ce se mai vede pe la eco si la ce nume v-ati decis in functie de asta!

viss sarumana, te pup!

Laura25 multumesc frumos!

Monas succes cu piureul de fructe, sa ne zici cum merge.

Am fost azi la parc, si ne-am intalnit cu gemenii de un an de la noi de la bloc, ei erau cu mama si bunica pe trici. Ne-am dat si noi cu tricicletele, ca baietii deja merg bine bine si aveau problemele lor cu o minge. Maama ce le placeeee ! eu nu o sa am cum sa le cumpar..ca nu pot iesi doo persoane, si nici bani de doo smartrike dealea nu am.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

sugubina,nu vreau sa te descurajez sau altceva,dar de la un an si ceva incolo s-a cam dus cu iesitul singura cu gemenii.... sau poate ai noroc de unii mai statici,pe care-i plantezi la groapa de nisip si ii poti supraveghea de la distanta...Daca ai macar unul ca Eva mea,s-a terminat .....nu sta intr-un loc mai mult de 5 minute,ea nu merge, doar alearga, se catara pe toate trici/carucioare/masinute, cotrobaie in plase, de jucariile altor copii nu mai vorbesc,se urca pe toate scarile sa se dea pe topogan,merge pe plasele de sarma .... ma epuizeaza. Dragos e o idee mai static,dar nu e genul "planta" nici el.... sta mai mult intr-un loc daca isi gaseste ceva "interesant"


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

'netza!
ne-am pus piure si-n cap. nu ne-am omorat dupa el, ca-i dat si cu lingurita si nu prea stim ce-i aia, dar perseveram. am papat putinel, cam 30 grame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monas

'netza!
ne-am pus piure si-n cap. nu ne-am omorat dupa el, ca-i dat si cu lingurita si nu prea stim ce-i aia, dar perseveram. am papat putinel, cam 30 grame.

mama de Eva si Fabian din 8 Martie 2011


Pofta mare in continuare! E foarte bine pt prima incercare. Orice lingurita de mancare ajunda in gurita e un pas inainte. Oricum primele luni sunt pt experimentat, invatat cu gusturi, texturi, mirosuri noi. Baza ramane laptele pt inca mult timp.
Iti recomand a citesti putin si la subiectul asta:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=159912
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=160974
Eu mi-as fi dorit sa fie acel subiect cand am inceput cu ai mei diversificarea, sunt sigura ca ar fi decurs mult mai bine lucrurile.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Gabita ii vad pe gemenii baietei de un an si o luna de la mine de la bloooc! sunt in toate partile, ii fugare mamica si bunica la greu..Stiu ca asta urmeaza, incerc sa ma imbarbatez

Apoi eu o sa ies cu carutu, si una in carut si una pe langa sa pot sa o fugar. Cel putin asta e planu acuma. Ca nu am cine sa m-ajute sa iasa cu noi zilnic in parc. Asa de doo ori pe sapt, ar mai fi mama + socrela; in wk titicu. Da in rest asa. O sa ne descurcam noi.

PS am vazut pozele tele, muama ce sugubeti mai suuunt! si fetita e o dulceata, tre sa o pazeasca cu pucsa frasu si tati de bela ce va fi!


Sa ma laud si eu: VICTORIE! am reusit sa finalizam misiunea Puficele Fac Analize! Ieri Linca azi Mara (ca nu aveam stampila); am dezinfectat uala si le-am tinut pe olita pana au facut cisi.

Credeam ca capii cu capu azi: Mara nu facea si pace! plangea, a si papat laptele de dimi pe uala - si nu facea. Fix cand am decis ca gata o duc fara cisi, si eram nervoasa maxim si-a dat drumu in olita! A mers repede, a latrat la analize (evident) si cand am iesit pt ca nu am apasat pe manuta bine fiind ocupata sa o asez in portbabe ne-am umplut amandoo de sange. Yak! Pusei servetel si a trecut si asta.

Marti avem rezultatu si dupa merem si la dr - ca imi era rusine sa mai dau pe la ea ca ne daduse trimiterile de doo-3 luni.

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

sugubina,nu vreau sa te descurajez sau altceva,dar de la un an si ceva incolo s-a cam dus cu iesitul singura cu gemenii.... sau poate ai noroc de unii mai statici,pe care-i plantezi la groapa de nisip si ii poti supraveghea de la distanta...Daca ai macar unul ca Eva mea,s-a terminat .....nu sta intr-un loc mai mult de 5 minute,ea nu merge, doar alearga, se catara pe toate trici/carucioare/masinute, cotrobaie in plase, de jucariile altor copii nu mai vorbesc,se urca pe toate scarile sa se dea pe topogan,merge pe plasele de sarma .... ma epuizeaza. Dragos e o idee mai static,dar nu e genul "planta" nici el.... sta mai mult intr-un loc daca isi gaseste ceva "interesant"


mami de gemenasi



poze



Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

sugu super
bietele de ele ce or fi plans

ce fel de olitze ai luat
ma bate gandul sa cumpar si eu, sa se obisnuiasca cu ideea


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monas

'netza!
ne-am pus piure si-n cap. nu ne-am omorat dupa el, ca-i dat si cu lingurita si nu prea stim ce-i aia, dar perseveram. am papat putinel, cam 30 grame.

mama de Eva si Fabian din 8 Martie 2011


bv bv
usor usor or sa mance
vor fi atenti si chiar vor astepta masa
ai mei cand se apropie ora mesei, incep sa se agite, sa tipe, sa faca scandal

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput