Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

am zis eu ca se rostogolesc? nu eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna Sugubina, am vazut poze cu puficele tale la mare, sunt tare simpatice, ma uit mereu pe FB la ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Ola,
Noi avem caruciorul de la www.firstwheels.nl/en/twin-functies.php" target="_blank"> FIRSTWHEELS CITY TWIN , cu landouri si scaune sport. Sunt foarte multumita de el si fac doar 1 drum cand ies cu ele afara. Se manevreaza usor si cu o mana si are suspensii bune.

Gama de carucioare pt gemeni e destul de variata. Asa ca daca vezi prin parc carucioare de gemeni, intreaba si tu mamicile impresii despre ele. Pe Okazii, am vz cateva oferte chiar ok.

Vad ca la modelul nou au si scoici. Noi avem de la la Bertoni, si ne mai chinuim nitel cu ele, ca n-am fost in stare sa luam d-alea mari. Plus ca ce imi place mie e destul de scump si tot asa.
Scoicile sunt foarte practice si se merita.

Noi de la inceput am avut 2 patuturi.

Am nascut prin cezariana la 37s si 2z, iar fetele au avut 2400gr, respectiv 2500 gr si 45 de cm.

Mi-am revenit foarte repede, din prima zi am avut fetele in salon, iar in a 2a zi eram pe culoar cu amandoua in brate. Iar a3a zi eram acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

2apples felicitari, ce greutati bune au avut!! Alex si Lia, ce nume frumoase! poze ceva?

Cum ma la 5 sapt ei se rostogole deja?! Ale mele au incept la 4luni...


anna_a o sugestie legat de carut-incearca pe second hand ocazii-snt unele f smechere, si iesi bine ca bani. Nici eu nu as fi avut sa dau doojde mil pe unu nou ca trenu desi tare imi facea cu okiu. Scoicile de ex de pe sec le-am luat si asa voi face si cu scaunele de masina.

mary1975 smeecher rau carutu ala, felicitari! Ce tare ca poti iesi de doo ori..La mine e trambalau mare, fac 15 min pana in parc si pana le imbrac,. car carutu, fac bagaju..Da e distractie mare.

Ce ati mai auzit de la uamenii care intra in vorba mai nou? in afara de uu gemeni, ce frumos si sa va traiasca?

Despre noi vestile sunt cam asa:
- Ilinca are si ea un dinte jos, se catzara pe orce sa stea in picioare. Vrea sa mearga, si se catzelifica la greu. A cazut odata de pe canapea in cap pe parchet evident sub ochii mei. In afara de un cucuiel e ok se pare.
- Maruta a invatat de la taticu sa zica ta-ta..Mama zice doar la necaz! Of nu e cinstit! si mai zice si apa. Ii arat bibi cu apa si o intreb ce e asta? si zice A-paaah.
- avem si noi 6.6 (Ilinca) si 8.4 (Mara).
-Ilinca a reust sa isi scoata un cercel si nu l-am mai gasit! (:() Tre sa ii cumparam repede altii k se astupa gaura.



Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010


Sugule, Maruta ta a luat-o pe a mea in greutate

Sa stii ca ale mele s-au imprietenit cu olita de la inceput,le-am pus cand aveam 8 luni jum spre 9, insa n-am insistat. Acum Mara face kk de cele mai multe ori doar la olita.
Cu Maia mai avem de lucrat ca ea e constipata de fel...de vreo 2 zile insa vad ca e mai bine, sa fie de la prune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

fetelor cam pe la cate sapt ati nascut? eu stiam ca gemenii vin pe la 37 sapt, am mai citit azi pe un site in US si ziceau pe la 35

am fost si eu aseara la Bogdan Calinescu la Polizu (cu care cred ca o sa nasc), si m-a luat cu bla bla ca copii obtonuti prin FIV sunt mai firavi,si ca pe la 34 sapt sa ma interneze ca sa ma monitorizeze zilnic? nici legata nu ma internez daca sunt ok; oricum am sa merg si la Albu in paralel si vad ce zice si el la momentul respectiv
si de nastere naturala nu a vrut sa auda nici asta (al 3-lea medic), deci treb sa ma obisnuisc cu gandul ca nu scap de cezariana; iar m-am uitat la operatii pe net

ma intreba cineva ce sunt, nu stiu inca, cred ca fetite

18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Medicii nostri sunt mai precauti din fire, si dc stam sa ne gandim ca ai si FIV si gemeni e mai bine. Si eu am fost internata (probl asociate sarcinii), am facut ce a zis dr mea, ce sa fac, si a fost bine la final.

Am nascut la 35s si 4z.

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

fetelor cam pe la cate sapt ati nascut? eu stiam ca gemenii vin pe la 37 sapt, am mai citit azi pe un site in US si ziceau pe la 35

am fost si eu aseara la Bogdan Calinescu la Polizu (cu care cred ca o sa nasc), si m-a luat cu bla bla ca copii obtonuti prin FIV sunt mai firavi,si ca pe la 34 sapt sa ma interneze ca sa ma monitorizeze zilnic? nici legata nu ma internez daca sunt ok; oricum am sa merg si la Albu in paralel si vad ce zice si el la momentul respectiv
si de nastere naturala nu a vrut sa auda nici asta (al 3-lea medic), deci treb sa ma obisnuisc cu gandul ca nu scap de cezariana; iar m-am uitat la operatii pe net

ma intreba cineva ce sunt, nu stiu inca, cred ca fetite

18+ cu


Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna ziua mamici si viitoare mamici,
Mai intai sa raspund si eu viitoarelor mamici. Noi avem carut trenulet . Eu sunt f multumita de el, insa pinguinii nu , ca nu prea vor sa stea in el. Am gasit scuza pana acum ca e cald, insa sa-i vad eu la toamna. Avem la el scaune normale si scoici. Am folosit scoicile si pt masina si pt carut cat au fot mititei, iar de acum folosim doar scaunele normale la carut. Scocile sunt pana la 13 kg, asa ca mai avem pana la scaune auto.
Patuturi avem doau insa pana acum au dormit impreuna intr-unul singur, despartiti de un sul facut dintr-o paturica. Insa de acum ) avem 4.5 luni) o sa-i punems eparata ca nu mai incap. Nu stiu sa spun daca s-au deranjat prea tare, pt ca noaptea unul urla de foame iar celalat dormeaa...
de nascut eu am nascut la 34.5 saptamani cezariana de urgenta. Ei au avut 1970gr si 2230gr. Au fost bine fara porbleme. De refacut si eu m=-am refacut ff repede, insa stiam ca am carnea f buna, adica imediat ma vindec. Cam atat..nu mai stiu ce ati mai intrebat.
Va las ca se jeluie Fabian..zice si zice ...
va pupez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-monas- ma vreau si eu sa vad poze cu bebicii taiplease!!!!!!!!!!
-anna-eu am nascut la 37 sapt si 1 zi- dc in luna a 5-a s-a decshis colul, cu stat la pat, dar nu lipitamai bantuiam o data pe spat prin cora, si pe la calculator pe okazii, sau pe forumuri, la sfasit nu mai nasteamcu cezariana m-am refacut repede. esti prinsa intr-un val, care te duce, ca si uiti ca ai fost operata. amalgamul primelor zile- noi am ajuns cu bebicii acasa vineri dup-amiza, si am nascut mierucir dimineata, nu aveam decat 2 biberoane cumparate, si nici o cutie lapte prafmi-a fost teama s anu moara un bebic,desi nu au fost probleme, eram cu frica in san-cand am ajuns acasa, nus tiam ce sa facem mai intai-sa le facem patul,sa se duca sotul la farmacie sa ia lapte praf,sa citim instructiunile de pe el,sa..habar n-am.am uitat, vezi?ideea e ca, operatia era ultima la care sa ma gandesc- eu am avut anemie si ameteala m-a suparat mai tare, lesinul, dar si asa..erau atatea lucruri noi,si treb facute, incat..uiti de fizic, te mobilizezi, te ia valul

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

viss: noi punem pozele aici: http://s1121.photobucket.com/home/monas1/index


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Vin si eu cu o intrebare ...
mai stiti ceva de Sheannamp si baietii ei ?
de trioul timisorean, oana3 ?
Elyanne ?
de Msemcu cu cele 3 minuni ? ...

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela




cu eliana am mai vorbit eu cand si cand, sunt bine, dar f ocupati.

pupici,

Mergi la inceput