Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

ce de perechi de gemeni, ma refer fata si baiat; dar eu desi nu stiu ce sunt, nu cred ca am si norocul asta

18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna Anna, felicitari ptr sarcina, pe care ti-o doresc sa fie cat mai usoara pana la final. Sa-ti raspund si eu la intrebarile tale ...
Legat de carucior si la mine a fost o mare problema, nu reuseam sa ma hotarasc deloc, pana la urma am luat din asta . Eu stau la parter, iar carutul il las la intrarea in scara blocului, si iau copii pe amandoi odata cu portbebele atunci cand ies afara si cand ma intorc ... Este usor de manevrat, are 20 kg, rotile din fata sunt pivotante. Exista si caruturi 3 in 1 ptr gemeni, costa 1000 euro , marca Jane Twin Two pro Matrix.
In legatura cu scoicile acum, eu una am primit-o de la cumnata mea si una am cumparat-o, sunt intradevar practice, mai ales ca ne deplasam saptamanal cu masina. Le pun unul langa altul, si eu incap langa ei. De obicei ei dorm in masina, chiar le place.
Patuturi : eu am luat direct 2, le-am facut pe comanda la cineva, sunt din astea transformabile si au si masa de infasat http://bebedesign.ro/pat-transformer-fix.php
Eu am nascut prin cezariana, operatia are 18 cm e foarte jos, pe linia bichinilor, mi-a fost greu 10 zile, dupa care mi-am revenit si la 2 saptamani eu deja alergam dintr-o camera in alta ...
La nastere cei mici au avut 2490g si 2630g.
In sarcina am luat 28 kg, in primele 4 luni luasem 8,5 kg. La 3 zile dupa nastere, cand am ajuns acasa m-am cantarit si am vazut ca ramasesem cu 14 kg. Nu am facut nimic sa slabesc, doar prin simplul fapt ca am avut laptic in 4 luni am dat jos 11 kg si vad ca slabesc in continuare.
Sper sa-ti fie de folos informatiile mele.
Mami de 2 copii dragalasi Luca si Ianis ( 4 lunite )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

2 apples, sa-ti traiasca gemenasii, sa scapati repede de colici. Eu pana nu le-am dat 2 siropuri alternativ, nu le-au trecut . Am folosit sab simplex cu gripe water baby, apoi debridat cu gripe water baby. Le dadeam la o masa un sirop iar la urmatoarea celalalt. La 3 luni jumate am scapat definitiv de dureri...
Ce nume le-ai pus copilasilor ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna gemenistelor,
Copilasii mei au facut luni 4 lunite, si tot de luni au trecut si la 5 mese, adica la 6, 10, 14, 18 si 22. Dorm din ce in ce mai putin, asa ca stau pe langa ei mai mult. Sunt cuminti, ziua ii pun unul langa altul si le pun muzica ptr copii si clasica si le place.
Iesim afara de 2 ori pe zi, dupa masa de la 10 si cea de la 18. Nu prea le mai place pe spate si se burica si dau sa se ridice impingand in coate . Dimineata ies singurica, seara iese tati cu ei, uneori iesim si amandoi daca nu avem altceva de facut prin casa. Sunt si eu cu toate la zi, ma refer la curatenie, mancare, spalat. Sper sa ma descurc in continuare singura, macar pana la 1 an.
Astept acum sa se trezeasca cei mici sa le dau sa pape si sa o luam din loc ....
O zi frumoasa va doresc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

vai, Mary, cum te descurci singura? vreau si eu solutia:)pe copiii mei ii cheama Alex si Lia. Eu le dau Infacol si Colief seara... uneori baby gripe water, dar f f rar, am vazut ca e dulce si ma gandeam ca poate nu e asa bine?! sab simplex nu se gaseste, a fost un lot retras de pe piata nu stiu exact de ce...
Fetita oricum doarme si e o cumintica deocamdata, chiar imi fac probleme de constiinta ca nu apuc sa o tin si pe ea in brate si sa interactionam, daca sunt nonstop cu el... saracuta sper sa stie si ea cine e mami...

Pt Anna din nou, ca incurajare, nu m.as gandi prea mult la kg, cele puse in sarcina sunt si "false" cumva, determinate de retentia de apa, lichide, placente, sange, etc.
Eu la 4 luni de sarcina pusesem 2 kg, pana la 7 luni nu aveam nici vergeturi, nici picoare umflate, iar la sfarsit in ultimele 2 luni eram varza, intr.un colaps fizic si adunasem aproape 30 kg in plus. oricum aveam si unele suplimentare de dinainte.
Insa acum, cand au mai putin de 6 saptamani, eu mai am 2 kg in plus, iar la 3 zile dupa nastere aveam -22kg. Nu stiu cum, dar iata!
Sper sa nu pun la loc, acum e si oboseala de vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mersi mary si sa-ti traisaca bebelusii; de fapt sa va traisaca tuturor si sa fie sanatosi
grea decizia cu carutul, ma tot uit, mai am timp inca 5 luni, am sa vad, poate iar 2 scoici si 2 landouri si gata, vad de carut dupa ce nasc
noi suntem si nebuni si nu le-am spus mamelor ca vom avea gemeni, deci carut nu iau pana dupa ce nasc, pe la sf nov, incep dec

buna ideea cu patutul care se face apoi pat de copilas, am sa ma uit

18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vin si eu cu o intrebare ...
mai stiti ceva de Sheannamp si baietii ei ?
de trioul timisorean, oana3 ?
Elyanne ?
de Msemcu cu cele 3 minuni ? ...

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

2 apples, pot sa zic ca abia acum imi este mai usor, primele 2 luni au fost dificile, in sensul ca nu stiam ce sa le fac cand ii vedeam ca plangeau asa de tare in fiecare seara. Cum se facea 7-8 cum incepea scandalul, in restul zilei erau tare cuminti, mai maraiau cateodata, dar foarte incet si doar cate 10-15 min, apoi adormeau.
Acum sunt tare dragalasi, zambesc mereu, fac balonase la gurita, scuipa, mai nou Ianis sta cu limbuta afara si se linge pe buze, parca ar fi papat cine stie ce deliciu ... De plans mai plang cand sunt obositi, dar ii intorc pe burtica si in 2-3 minute adorm, uneori le mai mangai capusorul si fruntea si se linistesc asa.
La mine Luca la inceput nu stia nici sa planga, mieuna putin, asa ca Ianis a beneficiat mai mult de bratele mele, el fiind si mai plangacios. Acum pot spune ca este invers, Luca mai plange, mai ales cand iesim afara, iar Ianis doarme fff bine si e mai linistit.
Asa ca nu-ti fa griji ca iei in brate un copil mai mult decat altul, ca nu se stie cum se intoarce si la tine roata ...
Ma duc sa le pregatesc lapticul, ca trebuie sa se trezeasca cei mici acum la 6.
Va pupam !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna gemenistele, remember us?

mmammarutza cu statu in brate aici sunt de acord cu tine sa stii. Pai ale mele stau si singure, si in brate cand se poate. Cand mergem in parc punem de ex o paturica impreuna cu alti bebei (nu gemeni). E o fetita a carei mama daca se indeparteaza 1 sec pana la carut sa ia ceva aia o ia in 4labe plangand si zicand mammmamaaa..Ei genului asta de dependenta nu as putea sa ii fac fata.
Vorba ta tre sa inteleaga ca mami nu poate tot timpu sa ii tina in brate si ca bb e ok sa stea si sa se si joace singurel.

mary1975 ce bine au luat in greutate super! si nici nu aveti diferente! Uau te duci la piscina ha? ce-ti mai merge..

anna_a bine ai venit! Ce sex au? ce nume te gandesti sa le dai?
- carut sa nu cumva sa iei doo separate-ai zis tu bine de ce.Cel mai bine vei incapea pe usi cu unu ca trenu, preferabil modular. AbcZoom de ex e genu asta, da scump. In rest maj sunt unu langa altu. Mai e imp sa aiba coviltir sa se duca pana in fata ca sa tina umbra si sa aiba maner revesibil. Nu va incapea NICI unu carut nestrans in lift normal de bloc. Nu lua si cu landouri ca le vei folosi f putin.
- scoici iti trebuie de la inceput, dupaia se iau scaune de masina
- patut- ia la inceput unu si ii poti tine cat incap in el. Noi deabia acu la 8luni avem doo paturi. Dc iti permite spatiu insa ia doo de la inceput.- masa de infasat o folosesti 3-4 luni (pana se intorc) asa ca nu ii vad sensu. Mai bine fa dulapu normal inaltut, ca nevoie de spatiu va fi. Mare.
- greutatea nu ai cum stii cum o sa fie..Si la mine la eco ziceau mereu ca sunt apropiate si la nastere surpriza: 2kg cu 3.2kg.
La eco evalueaza asa aprox, nu se vede cantitatea de grasime. Tu ai incredere si mergi mai departe.
Citesc si revin..

Fetele la voi cum a fost cu olita? de cand e ok sa ii punem pe olita? Ma bate gandu sa incep sa le pun zilnic cate un pic ca sa asocieze idea de caca pipi cu uala..


Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

2apples felicitari, ce greutati bune au avut!! Alex si Lia, ce nume frumoase! poze ceva?

Cum ma la 5 sapt ei se rostogole deja?! Ale mele au incept la 4luni...


anna_a o sugestie legat de carut-incearca pe second hand ocazii-snt unele f smechere, si iesi bine ca bani. Nici eu nu as fi avut sa dau doojde mil pe unu nou ca trenu desi tare imi facea cu okiu. Scoicile de ex de pe sec le-am luat si asa voi face si cu scaunele de masina.

mary1975 smeecher rau carutu ala, felicitari! Ce tare ca poti iesi de doo ori..La mine e trambalau mare, fac 15 min pana in parc si pana le imbrac,. car carutu, fac bagaju..Da e distractie mare.

Ce ati mai auzit de la uamenii care intra in vorba mai nou? in afara de uu gemeni, ce frumos si sa va traiasca?

Despre noi vestile sunt cam asa:
- Ilinca are si ea un dinte jos, se catzara pe orce sa stea in picioare. Vrea sa mearga, si se catzelifica la greu. A cazut odata de pe canapea in cap pe parchet evident sub ochii mei. In afara de un cucuiel e ok se pare.
- Maruta a invatat de la taticu sa zica ta-ta..Mama zice doar la necaz! Of nu e cinstit! si mai zice si apa. Ii arat bibi cu apa si o intreb ce e asta? si zice A-paaah.
- avem si noi 6.6 (Ilinca) si 8.4 (Mara).
-Ilinca a reust sa isi scoata un cercel si nu l-am mai gasit! (:() Tre sa ii cumparam repede altii k se astupa gaura.



Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput