M-am hotarat.............adoptie(74)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Ce de vesti bune si ce optimism transpare din randurile fetelor!M-ati contaminat si pe mineCred ca avem 2 viitoare mamici printre noi: Myhsi AlinamolnarDe-abia va asteptam cu vestile bune.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Multumim, Erato! Doamne ajuta sa fie bine pentru toate!
Le multumesc si fetelor care au postat dupa ultimul meu raspuns, ma bucur tare mult cand vad ca intra si fete care deja au adoptat copilasi si care ne sfatuiesc si ne incurajeaza.
Alina, te mai asteptam cu noutati. Tu esti cu un pas inainte fata de mine, tu ai vazut copilasul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

Eu nu aminca nici o veste insa am intrat sa multumesc ptr raspunsuri la ultimul meu mesaj si sa felicit fetele care au mai facut un pas spre visul lor:FELICITARI!!!Cat despre mine...o sa mai scriu cand am vesti noi dar nu inseamna ca nu o sa va citesc in fiecare zi si daca "adormiti" va dau desteptarea..:))...Deocamdata inca mai am de pregatit acte ptr dosar dar va ajung eu din urma...

Pupicei mamici si viitoare mamici!! Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

MYHte asteptam cu vesti!Si cu o poveste frumoasa si emotionanta:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

Ehh...uite ca e weekend si ptr ca in weekend fiecare are timp mai mult(teoretic)va trimit cev frumos cu care sa va delectati si care sa va mentina sau sa va transmita optimismul:

"Intr-o zi Copilul I-a spus Lui Dumnezeu: Asa se zvoneste ca maine ma trimiti pe pamant, dar cum voi trai acolo, pentru ca sunt asa mic si neajutorat? Dumnezeu i-a raspuns asa: -Din multimea de ingeri ti-am ales unul special pentru tine. Te va astepta si va avea grija de tine. -Dar a spus copilul, aici in Rai nu fac altceva dacat sa cant si sa zambesc. De asta am nevoie sa fiu fericit! Dumnezeu asa i-a vorbit: -ingerasul tau iti va canta in fiecare zi. Si-i vei simti dragostea, si vei fi fericit . -Si, a spus copilul, cum ii voi intelege pe oameni din moment ce nici nu le cunosc limba? E foarte simplu, a spus Dumnezeu, ingerasul tau te va invata cele mai dulci si frumoase cuvinte ce poti invata vreodata si te va invata cu rabdare si sarguinta sa vorbesti. Copilul s-a uitat la Dumnezeu si i-a spus: -Si ce fac daca vreau sa vorbesc cu tine? Dumneze i-a zambit copilului si i-a spus: -ingerasul tau iti va impreuna mainile si te va invata sa te rogi. Copilul a spus: -Asa am auzit ca pe pamant sunt oameni rai. Cine ma va ocroti? Dumnezeu a imbratisat copilul si i-a spus: -ingerasul te va ocroti, chiar si cu pretul vietii! Copilul s-a uitat foarte trist si a spus: -Dar mereu voi fi trist pentru ca nu te voi vedea. Dumnezeu a imbratisat copilul: -ingerasul mereu iti va vorbi despre mine si iti va arata calea spre mine, cu toate ca eu voi fi langa tine mereu. Atunci pacea s-a restabilit in Rai, dar se puteau auzi deja vocile de pe Pamant. Copilul in graba a intrebat: Dumnezeu, daca eu totusi trebuie sa plec acum, spune-mi te rog macar numele ingerasului meu! Dumnezeu a raspuns: -Numele ingerasului nu este important... Pur si simplu ii spui: "MAMI"

Cu drag,
Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui BebeAnda
Copilul in graba a intrebat: Dumnezeu, daca eu totusi trebuie sa plec acum, spune-mi te rog macar numele ingerasului meu! Dumnezeu a raspuns: -Numele ingerasului nu este important... Pur si simplu ii spui: "MAMI"

bebeanda. Mi-au dat lacrimile cind am citit.
La fel cum mi-au dat lacrimile anul acesta de 8 Martie cind puiul meu a recitat poezii, a cintat cintece despre MAMA si cind mi-a spus cat de mult ma iubeste.
Va doresc la toate sa simtiti bucuria de a fi mama cat mai repede.
E un sentiment MINUNAT.
Va doresc tuturor we placut si o saptamina noua plina de vesti bune.

Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

Multumesc irina_g si tie si puiutului tau un gand bun si multa fericire!
Weekend placut!
Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

buna, sunt noua pe acest forum
si m-am hotarat sa adopt un copil, mai am ceva acte si depun dosarul.imi pare rau ca nu am facut acest lucru mai demult, sunt casatorita de 12 ani si inca nu am avut norocul de a avea copilul nostru
vreau sa vb cu cineva care deja a adoptat sau este foarte aproape sa adopte
SIMONA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Simona, bine ai venit! Dumnezeu sa va binecuvanteze cu un copilas in curand! Neputinta de a avea un copil e de domeniul trecutului, de acum fii convinsa ca va veni un sufletel in casa voastra care va umple golul.
Aici sunt foarte multe fete care deja au adoptat si care sunt foarte fericite. Cu siguranta vor intra sa te sfatuiasca si sa te incurajeze.
Se spune ca este foarte greu procesul adoptiei dar, pot sa-ti spun ca pentru mine cel mai greu a fost pana am luat decizia de a adopta. De atunci mi s-a schimbat viata, lumina deja se intrezarea. E altceva cand traiesti cu siguranta ca vei avea un copil si altceva cand iti pierzi speranta cu fiecare zi care trece.
Noi suntem foarte aproape de a ne vedea copilasii. Saptamana viitoare mergem sa vedem 2 surioare. Am plecat cu gandul sa adoptam un copil pana in 2 ani si am ajuns sa vedem 2 fetite de 5, respectiv 7 ani. Niciodata nu stim care sunt planurile lui Dumnezeu. Important e sa nu fim rigizi.
Doamne ajuta sa ai un drum usor spre marea fericire. Cu siguranta este un copilas care va asteapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

multumesc de incurajari.
am citit si vreau sa va multumesc la toate ca existati pe acest forum, pentru ca am vazut multe informatii de care aveam nevoie, doamna de la DGASPC mi-a dat doar o foaie A4 cu tot ce am nevoie pentru dosar.
ca dureaza mult procesul de adoptie nu ma sperie, stiu doar ca vreau sa am un copil al nostru, si simt din toata inima ca acest lucru are sa se intample.

Mergi la inceput