Mamici,gravide,aspirante dupa pierderi de ingeri26

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Sotul tau trebuie sa faca tot posibilul sa te inteleaga si sa te sutina,sa fie alaturi de tine iar tu oricat de greu ar fii daca se mai poate,sa nu renunti la a incerca sa ai un bebe...dar poate ai nevoie si de o pauza,sa te detasezi putin pt cateva zile...nu stiu,este foarte greu...eu am pierdut trei sarcini si atunci cand mi-am pierdut orice speranta s-a intamplat minunea!eu am trecut prin multe faze...am urlat,m-am descarcat si aici si la psiholog,apoi m-am blocat si am negat ceea ce simt,m-am simtit neinteleasa...nici relatia cu sotul nu a fost roz in acea perioada,nici nu avea cum sa fie...am plans muultt..of este tare greu...iti doresc multa multa putere!medicii tai ce spun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Hello, dragele mele!

Musette, ce ma bucur ca ne-ai vizitat! Multumesc mult pt urare. Imi place la nebunie semnatura ta!

Simonia,Parca tu esti pacienta dr Albu, nu? Am mai citit la FIV de tine. Te pup cu drag si imi pare rau ca esti incercata in aceasta lupta pt bebe. Nu stiu ce as putea spune despre casnicie. Este greu sa mentii echilibru atunci cand sufletul tau e facut bucati.
Sa va dea Dumnezeu intelepciune sa fiti uniti si sa va aduca darul mult dorit si asteptat. Asa cum spune si Michelle, atunci cand nu te astepti, minunea apare! Nu iti pierde speranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:


da, am fost la dr. albu. am facut fiv 2 cu el, dar ovarele au luat-o razna, am avut un cm. de 2 luni si ceva. acum s-a oprit si e regulat, dar endometrul nu mai depaseste 6-7mm.
am vrut sa fac al 3-lea fiv asta-vara in strainatate, dar nu iesea rezultatul la biopsia de endometru sa vada ce se intampla acolo. si mi-au spus sa fac pe ciclu natural, dar cum nici endometrul nu m-a ajutat, am fost sfatuita sa renunt, ca dau banii degeaba.
atunci mi-au atras atentia asupra efectelor unei alte stimulari, care nu imi garanteaza nimic, dar imi pot face mult rau.
mi s-a propus sa fac fiv pe ciclu natural (in tara), si inainte sa iau DHEA 50mg. timp de 3 luni. si adevarul este ca imi este frica, pt. ca citesc ca poate avea efecte adverse ca ingrosarea vocii, caderea parului, acnee, pilozitate faciala, diabet, probleme la ficat. unele surse spun ca sunt efecte trecatoare, altele ca sunt definitive, si foarte putine ca au dat rezultate.
asa ca pentru fiv natural, imbunatatirea calitatii ovocitelor cu DHEA este sub semnul intrebarii, ezit sa risc din moment ce endometrul nu ofera conditii bune. am facut luna aceasta dozarile hormonale si estrogenul in z.14 este sub limita minima, asa ca nici o speranta.
fiv cu stimulare creste endometrul, dar imi este teama de efectele lui asupra ovarelor.
v-am spus toate acestea ca sa intelegeti ca chiar nu mai am nimic de facut, doar sa traiesc mai departe incercand sa nu ma mai gandesc la nimic sau sa ma gandesc la altceva.
in momentul de fata, plutesc in deriva, poate curentul ma va duce pe un drum, eu nu stiu spre ce sa ma indrept.


LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, doua FIV-uri nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Simonia,m-a emotionat mult mesajul tau. Stiu ca orice as zice, nu poate diminua durerea din sufletul tau, insa te imbratisez strans si ori de cate ori simti nevoia sa vorbesti si sa te descarci...ne gasesti aici, pe noi, care mereu am stiut sa ne sustinem. Mereu vei gasi aici un umar pe care sa pui capul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

va multumesc michelle, ninia, apreciez mai mult aceste mesaje decat cele de un optimism exagerat, fara nici un corespondent in realitate


LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, doua FIV-uri nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Simonia,mie nu imi place sa arunc cu vorbe pt ca stiu ca nu ajuta.
Stiu doar atat...ca indiferent de cat de urata pare/este realitatea, mereu in sufletul ramane un colt de speranta si mai stiu ca Dumnezeu este mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:



LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, doua FIV-uri nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Mcrissa important este ca bebe e bine, sangerari pot aparea in sarcina ... iti doresc sa se opreasca si bebe sa creasca mare si sanatos in burtica, sa stea acolo pana la termen si apoi sa va umple viata de fericire pana la adanci batraneti.

Simonia imi pare sincer rau ... multa putere ...

Ninia cu intarziere La multi ani cu sanatate si dorinta ta sa se implineasca cat de curand.

Nu stiu cine se ocupa de topic, dar pentru ca oricum se va deschide in curand un nou topic, as vrea sa ma stearga de la aspirante, acolo apar cu numele de paulapor, sa ma treaca la Gravidute
P@ulici DN 01.08.1983 mamica ingerasului Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta la 28 saptamani 900g Port in burtica darul ingerasului nostru bebe surpriza DPN 07.04.2012


Multumesc anticipat

34 saptamani si 3 zile


MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi
Port in burtica darul ingerasului nostru DPN 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

p@aulici, in curand ai sa-ti vezi bebelusul,


LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, doua FIV-uri nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

P@ulici, multumesc pt ganduri! Ce putin mai e pana nasti!
Sa intelegem ca ai rezistat pana acum fara sa afli sexul lui bebe?
Sincer nici eu nu as vrea sa stiu sexul copilului. As prefera sa fie o surpriza, insa nu stiu daca am sa si pot.

Simonia, tu ce faci?

Michelle,am scos din sertar darul norocos.

Lau, ce faci????Mai baga si tu un ochi pe aici!

Va pup pe toate si va doresc mult bine!

Mergi la inceput