Copiii si frica de dentist!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Mai este lista aceea cu doctori de care sa te feresti...?


Aia parca era o lista cu medicii ginecologi, am cautat si eu un subiect pe tema asta! Plus ca daca dau cautare dupa numele clinici si al doctoritei google nu ma duce si la comentariile de aici!

Cert e ca urmatorul medic care o va vedea va fi pus bine in tema si ne vom interesa ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Inbox ti-am raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Inbox ti-am raspuns!

Multumesc mult! va merge sotul astazi sa discute, nu vazusem ca ai dat si numele medicului, vom vedea si cei de la clinica pe cine ne recomanda, normal ar fi ca ei sa se cunoasca intre ei si sa stie care se descurca mai bine cu un copil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astridhappy spune:

Si noi am trecut printr-o experienta aproape identica care, din fericire, a avut un rezultat fericit prin gasirea unui alt stomatolog care a reusit sa-l faca pe cel mic sa "reevalueze" ideea de a merge la dentist fara sa se tavaleasca pe jos.
Si la noi "s-a rupt filmul" cand prima doctorita a inceput sa ne dea exemple despre nu stiu care si baietel care statea si la anestezie fara sa miste (?), nu stiu care fetita care nu se temea, de parca pe piciul de 4 ani inspaimantat si chinuit de durere il ajuta cu ceva acest lucru!
Noua doctorita nu i-a facut nici "jucarii", nu l-a pacalit cu nimic, doar i-a explicat pas cu pas si rabadare ce urmeaza sa faca, i-a promis ca de cate ori va ridica manuta ea se va opri din lucrat si chiar a facut acest lucru, fara sa prelungeasca durerea nici o secunda. E adevarat ca a durat mai mult de 30 de minute curatarea unei maselute, dar a meritat. Copilul nu s-a temut sa vina apoi in continuare.
E adevarat ca noul dentist este foarte departe de casa mea (iar in Bucuresti acest lucru ar putea fi un mare impediment), dar merg oricat este nevoie pentru ca piciul nu se mai teme.
Stiu ca pe tine la Pitesti nu te ajuta, dar pentru mamicile din Bucuresti, daca vor o recomandare, sa stiti ca pe doctorita o cheama Despina Miciulica de la Imperial Dent.
Si da, sfatul meu este sa cautati un medic pana gasiti unul pe care copilul sa il accepte, ca e mare lucru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

inbox, apare numele doctoritei la o cautare google .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

inbox, apare numele doctoritei la o cautare google .




~ Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză - din jurnalul unei mămici de băietel ~






vroiam sa apara si numele clinicii!!
I-a sunat sotul ieri dimineata si le-a spus toate nemultumirile inclusiv ca am renuntat la serviciile lor, atat de profesionisti sunt ca nu au incercat sa gestioneze situatia in vreun fel! Nu ca as mai fi apelat la ei, dar asa, sa vada omu ca incearca sa-si revina!

Ieri m-am intalnit cu o cunostinta, si mi-a spus ca si ei au patit la fel, ca fetita lor urla de cate ori trebuie sa mearga acolo, ca e "cel mai rau copil de acolo"! Acei parinti nu au zis nimic, probabil li s-a parut ca asta inseamna sa lucrezi cu copii! De aceea, sper ca cei de acolo sa schimbe ceva, daca parintii au cumva metode gresite, macar cabinetul sa ajute copilul cumva! Mi-a parut rau pentru fetita respectiva, care nici macar parintii nu ii are alaturi in suferinta ei!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Mititica prin ce chinuri a trecut.
Noi avem o dulceata de doctor pe care fi-miu il iubeste, e foarte importanta relatia care se construieste intre micul pacient si doctor.
Prima oara am fost la un control de rutina la 6 ani si consultatia a debutata cu un film de animatie despre carie si producerea ei. Acum la 11 ani deja este veteran neinfricat.
Schimba medicul, clinica, totul dupa parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

vroiam sa apara si numele clinicii!!
I-a sunat sotul ieri dimineata si le-a spus toate nemultumirile inclusiv ca am renuntat la serviciile lor, atat de profesionisti sunt ca nu au incercat sa gestioneze situatia in vreun fel! Nu ca as mai fi apelat la ei, dar asa, sa vada omu ca incearca sa-si revina!

Ieri m-am intalnit cu o cunostinta, si mi-a spus ca si ei au patit la fel, ca fetita lor urla de cate ori trebuie sa mearga acolo, ca e "cel mai rau copil de acolo"! Acei parinti nu au zis nimic, probabil li s-a parut ca asta inseamna sa lucrezi cu copii! De aceea, sper ca cei de acolo sa schimbe ceva, daca parintii au cumva metode gresite, macar cabinetul sa ajute copilul cumva! Mi-a parut rau pentru fetita respectiva, care nici macar parintii nu ii are alaturi in suferinta ei!






probabil ca pentru multe persoane "lucrul cu copiii" inseamna sa ii suporte ca pling si "fac fitze".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Denizel, deci nu sunt eu nebuna!!!
Acum, a treia oara cand i-a lucrat nu i-a dat cu niciun anestezic, ea probabil zicea ca o doare anticipand ce se va intampla, fiindca uneori spunea ca o doare chiar fara sa o atinga, ea avand experienta primei sedinte, la care chiar si medicul mi-a zis ca a durut-o! Si eu stiu, ca frica te face sa ai impresia ca o simpla atingere este dureroasa, chair daca in conditii normale ea nu este! Uneori, ma gandesc ca nu putem noi adultii sa ne stapanim frica, dar ii cerem unui copil de 4 ani sa o faca, astfel incat sa nu o scoata pe doamna doctor dintr-ale ei!

Clinica la care am fost se numeste "Teddy Care" - Pitesti, Dr. Leau Martau Diana Cristina




oau inbox..imi pare tare rau de ceea ce i s-a intamplat fetitei...ma bucur enorm ca ai dat numele clinicii si a doctorului..si cand ma gandeam ca acolo as fi vrut sa ajung si eu cu Dragos cand implinea 2 ani...sa incepem controalele de rutina.



-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Inbox, vezi ca Emident si-au facut un sediu nou (tot pe acolo pe unde este harta de pe site) un pic mai sus pe Vasile Lupu, in spatele blocurilor de pe Exercitiu, este o Cladire noua, cu 2 etaje parca...
Sunt curioasa care a fost impresia voastra.

Mergi la inceput