Copiii si frica de dentist!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Inbox imi pare rau de experianta vostra. Personalul de acolo a depasit orice limita E inadmisibil sa umilesti in halul asta.

Fetita ta a fost foarte curajoasa si s-a comportat foarte bine. La varsta ei e firesc sa-i fie teama, in special dupa ce a simtit durere pe scaunul ala. O sa-i scada teama cand o sa inteleaga ca ce s-a intamplat acolo nu e normal si tu o sa ai grija sa nu se mai intample.

Explica-i fetitei ca nu mai mergeti acolo, fiindca oamenii de acolo nu stiu sa se poarte si cauta alt medic si alt cabinet. In Bucuresti iti pot recomanda si eu.

Un sfat pentru viitor: nu mai sta nicio secunda intr-un cabinet in care medicul iti ameninta copilul. Atunci a inceput dezastrul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Suntem in Pitesti din pacate! I-am spus ca vom merge in alta parte, si nu o voi duce dacat cand va fi ea pregatita, i-am spus ca nu a fost ok ce s-a intamplat!

Ea ieri deja imi zicea ca este pregatita sa mearga in alta parte,ca i-"a venit curajul si va merge totul ca pe roate", totusi ma gandesc ca e prea devreme dupa experienta asta , pe de alta parte stie ca dintele trebuie tratat si ca acolo sunt microbi si sta si cu teama asta ca cine stie ce fac microbii in dinte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Daca ea zice ca e pregatita - mergeti. Inainte de asta, vorbeste cu medicul care se va ocupa de ea si spune-i patania. Roaga-l sa foloseasca anestezia daca exista cea mai mica durere (chiar si indusa doar de frica). Important, pe langa tratarea dintelui, e sa aiba o relatie de incredere cu medicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

filofteia ti-am trimis un PM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Suntem in Pitesti din pacate! I-am spus ca vom merge in alta parte, si nu o voi duce dacat cand va fi ea pregatita, i-am spus ca nu a fost ok ce s-a intamplat!

Ea ieri deja imi zicea ca este pregatita sa mearga in alta parte,ca i-"a venit curajul si va merge totul ca pe roate", totusi ma gandesc ca e prea devreme dupa experienta asta , pe de alta parte stie ca dintele trebuie tratat si ca acolo sunt microbi si sta si cu teama asta ca cine stie ce fac microbii in dinte!




fetita ta are dreptate sa se teama de urmarile "microbilor" in dinte, doar ei i-au cauzat toate aceste neplaceri. Sper sa ajungeti la un stomatolog care sa lucreze usor, bine si sa aiba si sfaturi pentru ingrijirea/perierea dintilor corecta, asa incit dintr-o persoana dezagreabila sa ii devina prietena.
Si multe copilitei, ca e curajoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Draga de ea Chiar a fost o curajoasa !

Cat despre medicul ala si despre atitudinea cabinetului, nu pot sa spun decat RUSINE ! Si fetita mea sufera cel mai tare cand i se spune ca minte, este o negare a senzatiilor si trairilor ei, iar sa te acuze pe tine ca ti-ai rasfatat copilul

Dar eu nu inteleg ... la 4,5 ani are dinti cu nerv ? Nu sunt dintii de lapte ?

Si eu eram terorizata de dentist, dar am gasit un medic intelept care mi-a facut anestezie la fiecare interventie si totul a mers ca pe roate; aproape ca adormeam pe scaun Si mi-am facut extractii, plombe, pivoti, un implant ...

*****************************
Irina (2006) si 29+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Premolarii, molarii au nerv. Si doare.
Fi`mea a avut 2 reparatii de carie milimetric pe langa nerv.
Extractiile incisivilor insa au durut putin.

Inbox, daca fetita ta e pregatita, atunci este.
Asa zicea si fi`mea cand era pregatita de extractie, stia exact ce o asteapta si atunci era pregatita.

Sunt sigura ca veti gasi un medic cu bun simt
Fetita ta este extraordinara

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela


Campanie speciala, pentru steluta de mare, DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Mai este lista aceea cu doctori de care sa te feresti...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Draga de ea Chiar a fost o curajoasa !

Cat despre medicul ala si despre atitudinea cabinetului, nu pot sa spun decat RUSINE ! Si fetita mea sufera cel mai tare cand i se spune ca minte, este o negare a senzatiilor si trairilor ei, iar sa te acuze pe tine ca ti-ai rasfatat copilul

Dar eu nu inteleg ... la 4,5 ani are dinti cu nerv ? Nu sunt dintii de lapte ?

Si eu eram terorizata de dentist, dar am gasit un medic intelept care mi-a facut anestezie la fiecare interventie si totul a mers ca pe roate; aproape ca adormeam pe scaun Si mi-am facut extractii, plombe, pivoti, un implant ...

*****************************
Irina (2006) si 29+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele


Pai dintii de lapte...aia nu au nerv ( de fapt e o masea de lapte, am spus eu dinti la modul generic)? Nu ma pricep, dar umbla in el cu acele alea de curata locul unde a fost nervul! Si primul pansament mi-a spus ca pentru omorat nervul e...am facut si radiografie, numai de asta imi e ca probabil va trebui sa mai faca o radiografie daca o duc in alta parte !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Toti dintii au nervi

Inbox mergi acum cu ea. O intarziere nu face decat sa creasca teama. Se va simti foarte bine cu ea insasi daca merge acum si termina treaba. Asteptarea asta "o sa mergem" candva si pana atunci "am micronbi" e tare coroziva.

Mergi la inceput