Indemnizatie insotitor copil grad handicap grav

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Magdaz_ina felicitari !
Si noi suntem in aceeasi situatie...
Din pacate, in tara asta, fiecare intoarce legea cum vrea ca sa ingradeasca drepturile. Am o prietena din Vaslui care trebuia sa primeasca indemnizatia de acum un an de zile dar i-a fost respinsa de juristul de la primarie. Cand mamica a mers si a solicitat(in numele sotului) din nou indemnizatia aratandu-le legea si un raspuns favorabil de la Protectia Persoanelor cu Handicap, reprezentantii primariei au spus ca face degeaba cererea, ca nu dau juristul lor pe cel de la Bucuresti Si mamica s-a resemnat...desi...nu e corect!
Ii voi trimite link-ul subiectului tau poate o ajuta cu ceva.
Toate cele bune!

RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Astazi am fost la Protectia Copilului cu cea de-a patra cerere.
Mi s-a spus ca nu mai este nevoie de ea pentru ca au primit si ei raspunsuri de la Directia Juridica a Ministerului Muncii si de la ANPH din care reiese ca avem dreptul la indemnizatia de insotitor. In consecinta, au informat Primaria ca ramane valabil acordul lor exprimat in data de 10 mai.
Am fost la Primarie de unde am aflat ca studiaza si ei acum problema pentru a se decide de cand sa ne dea aceasta indemnizatie. In mod firesc ar trebui platita incepand cu data de 27 mai, cand a fost suspendata indemnizatia anterioara. Insa ei nu au inregistrat cererea noastra depusa in data de 10 mai, deci se cheama ca nu am depus cerere pentru indemnizatie (?!).
La insistentele mele, avem inregistrata o noua cerere pentru indemnizatie in data de 21 iunie.
Saptamana viitoare vom afla ce decide Primaria privind plata indemnizatie...


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna!
Nu am citit tot (ma refer la textele legislative) insa eu de doi ani sunt acasa cu cel de-al doilea copil si am beneficiat si de indemnizatie de crestere a copilului si de indemnizatia de handicap (cea de insotitor si bugetul complementar).
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Numai sa nu te puna sa returnezi cea de insotitor pentru ca in perioada a doi ani nu se poate legal ca pentru acelasi copil sa beneficiezi de doua forme simultane de plata (si indemnizatie pentru ingrijire si indemnizatie de insotitor) ambele avand acelasi sens - ingrijirea unui copil minor.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Directia Juridica a Ministerului Muncii si Directia Generala Protectia Persoanelor cu Handicap considera (in scris) ca este vorba de doua drepturi distincte: dreptul parintelui de a benefica de concediu pentru cresterea copilului si dreptul de asistent personal al copilului cu dizabilitati.

Aceste doua institutii, ca si Directia Generala Asistenta Sociala considera (in scris) ca parintele care nu se afla in concediu pentru cresterea copilului poate beneficia de indemnizatia acordata pentru inlocuirea asistentului personal.

Directia Generala Protectia Copilului considera (in scris) ca Directia Generala Protectia Persoanelor cu Handicap este institutia competenta sa exprime un punct de vedere cu privire la aplicarea Legii nr.448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.

Sper ca acest subiect sa fie de folos parintilor copiilor cu dizabilitati pentru a intelege care sunt drepturile lor si ale copilului.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:


Citat:
citat din mesajul lui marius

Numai sa nu te puna sa returnezi cea de insotitor pentru ca in perioada a doi ani nu se poate legal ca pentru acelasi copil sa beneficiezi de doua forme simultane de plata (si indemnizatie pentru ingrijire si indemnizatie de insotitor) ambele avand acelasi sens - ingrijirea unui copil minor.

Mi-ar placea foarte mult ca ingrijirea unui copil cu dizabilitati sa fie similara ingrijirii unui copil minor obisnuit.

Atat de mult mi-ar fi placut acest lucru incat am trait mai bine de un an cu aceasta iluzie (speranta); inainte ca Rares, dupa un an de la primele doua operatii pe cord, sa dezvolte in mod neasteptat noua stenoza periferica.

In continuare a mai fost nevoie de cateva luni ca sa inteleg ca pentru a trai va avea nevoie toata viata de controale periodice, tratament medicamentos, investigatii periodice de genul angio-CT, RMN, cateterim cardiac; interventii cardio-vasculare periodice fie sub forma cateterismelor fie sub forma operatiilor pe cord (cu sau fara circulatie extracorporala).

Odata cu aceste lucruri am inteles si ca starea de bine a unui copil cardiac este diferita de ceea ce in mod normal consideram a fi starea de bine a unui copil obisnuit. Si a trebuit sa accept ca este bine chiar daca oboseste, chiar daca este palid, chiar daca respira cu o oarecare dificultate, chiar daca uneori se invineteste pe buze, chiar daca raceste des, chiar daca are imunitate scazuta, chiar daca manaca putin, chair daca sunt multe situatii cand a-l proteja inseamna a-l tine departe de activitatile obisnuite ale unui copil de vasta lui, chiar daca sunt perioade cand trebuie tratat ca un copil obisnuit dar in acelasi timp siguranta pentru sanatatea lui impune sa fie tinut izolat.

Cu toate acestea sper in continuare ca va veni vremea cand, fie datorita uimitoarei capacitati de adaptare a organismului uman, fie datorita evolutiei stiintei, Rares va fi atat de bine incat incadrarea lui ca si copil cu dizabilitati sa nu mai fie grad de handicap grav, cu drept de insotitor.

Momentul cand nu va mai avea dreptul la aceasta indemnizatie de insotitor va fi o mare victorie pentru noi.

Indemnizatia de insotitor vine in cadrul unui pachet "all inclusive" pe care nimeni nu si-l doreste.

Insa cum eu insami am dificultati de a accepta realitatea si continutul acestui pachet inteleg de ce majoritatea oamenilor considera ca ingrijirea unui copil obisnuit este similara cu ingrijirea unui copil cu dizabilitati.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Iti inteleg nemultumirea, moral iti sunt alaturi insa legal nu am cum sa spun altceva decat ceea ce legea prevede. Mai trebuie sa intelegem ca aceste sume de bani sunt acordate din asigurari sociale. CIC este o compensare a salariului - deci omul care este salariat in loc de salariu pentru ca nu poate sa mearga la serviciu pentru ca are in grija un copil minor primeste indemnizatia perioada maxima 2 ani.
Pentru cazurile de dizabilitati sau handicap o alta lege prevede posibilitatea ca acest copil sa fie asistat in acest caz asistentul are un serviciu ca sa spun asa deci el nu merge la serviciul lui obisnuit ci are in grija o persoana cu dizabilitati.

Sunt doua legi diferite care reglementeaza situatii asemanatoare insa se precizeaza extrem de clar ca pentru un minor cu dizabilitati pana la 2 ani ori persoana care il are in grija in loc de salariu primeste indemnizatia ori la alegere primeste salariul de asistent pe legea 448 la alegere dar nu se poate pentru acelasi copil sa vina una sau mai multe persoane si sa zica Ok eu vreau banii pt ca nu merg la serviciu pentru ca il am in grija si in acelasi timp vreau si banii pentru ca nu merg la serviciu pentru ca il am in grija si am salariul in acest sens. Priceput? Nu stiu cum sa fiu mai eplicit.

Cat priveste drepturile banesti sau de alta natura de care ar trebui sa beneficieze persoana afectata cred ca ar trebui sa fie o discutie - deci in cazul de fata copilul sa beneficieze nu mama nu tata nu tutorele. El copilul, asistatul bolnavul - el este in nevoie deci fata de el ar trebui altfel gandit. Dar aceasta este deja o opinie.
Imi pare rau ca nu pot sa va scriu altceva dar...


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
Cat priveste drepturile banesti sau de alta natura de care ar trebui sa beneficieze persoana afectata cred ca ar trebui sa fie o discutie - deci in cazul de fata copilul sa beneficieze nu mama nu tata nu tutorele. El copilul, asistatul bolnavul - el este in nevoie deci fata de el ar trebui altfel gandit. Dar aceasta este deja o opinie.

Iti multumesc pentru intelegere.

Exact asa cum spui este conceputa si legea. Copilul este persoana afectata si el beneficiaza de dreptul de asistent personal.

Situatia concreta ca parintele care nu se afla in concediu de ingrijire copil (si nu copilul personal) incaseaza indemnizatia de insotitor, este justificata de faptul ca este vorba de un minor, similar cum alocatia copilului minor este incasata de unul din parinti (poate acesta nu este cel mai potrivit exemplu dar sper sa se inteleaga ideea).


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E clar ca nu faci diferentierea.

1 Copilul
2 Altii

1 copilul are drept la alocatie - banii sunt ai copilului nu a parintilor - parintii doar ridica o perioada de timp banii in nmele copilului - dar banii sunt ai copilului nu a parintilor De aceea se numeste alocatie pentru copil si nu alocatie pentru parinti. Clar?
. Copilul are dreptul sa fie ingrijit. Acest drept nu este cuantificat in bani. Este un drept social si familial. Nu discutam de bani.

2. altii au obligatia de a ingriji un copil. Nu discutam de bani. Aceasta obligatie este prevazut de lege. Nu discutam de bani repet.
Cei care ingrijesc un copil pentru a-l ingriji au nevoie de bani. Si pentru asta au serviciu de unde primesc bani.
Acest serviciu este fie unul firesc cel normal unde pleaca 99,99% din oameni fie legea permite sa aiba un serviciu social adica daca exista un copil cu dizabilitati in conditiile legii cel care il ingrijeste nu are alt serviciu pentru ca serviciul lui este acesta sa aiba grija de acel copil. In acest caz discutam de banii de salariu pe care ii primeste acest om pentru munca prestata. Insa in acest caz daca oficial el declara ca are grija de copil si pentru asta este platit nu mai poate sa vina alticineva si sa spuna NU eu am grija de copil nu el si de aceeea EU trebuie sa primesc banii in locul salariului meu de la servicul unde in mod normal lucrez.
Nu se poate ca doi sau mai multi oameni sa declare ca au grija de un copil si sa incaseze bani fiecare pentru acelasi lucru.

Cu asta eu am cam terminat ca deja ma tot repet si oricata imaginatie as avea mai exlicit de atat nu stiu cum as putea sa fiu.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
Cu asta eu am cam terminat ca deja ma tot repet si oricata imaginatie as avea mai exlicit de atat nu stiu cum as putea sa fiu.

Iti multumesc ca esti alaturi de noi chiar daca punctul tau de vedere este diferit.

Ceea ce am inteles eu din explicatiile tale este ca acel copil al carui parinte se afla in concediu de crestere copil este deja ingrijit de respectivul parinte, care indeplineste in mod practic atributiile asistentului personal.
In plus, datorita faptului ca acel parinte primeste deja indemnizatia corespunzatoare concediului de crestere copil, nu mai este posibil ca acelasi parinte sa fie numit asistent personal al copilului ori sa primeasca indemnizatia de insotitor.
De asemenea, am inteles din explicatiile tale ca, datorita faptului ca parintele care se afla in concediu de crestere copil indeplineste in mod practic atributiile asistentului personal, nici celalalt parinte nu poate sa fie numit asistent personal al copilului ori sa primeasca indemnizatia de insotitor, pentru ca acel copil are deja in mod practic un asistent personal, in persoana parintelui care se afla in concediu de crestere copil.
Sper ca am inteles explicatiile tale asa cum ai vrut sa fie ele intelese.

Probabil ca eu nu stiu sa imi argumentez suficient punctul de vedere.

Potrivit art.36.(2) din Legea 448/2006 "nu pot detine calitatea de asistent personal persoanele care beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului īn vārsta de pana la 2 ani sau, īn cazul copilului cu handicap, de pana la 7 ani".
Din punctul meu de vedere, aceasta inseamna ca parintele care se afla in concediu de crestere copil "nu poate detine calitatea de asistent personal" deci, respectivul copil nu are un asistent personal in persoana parintelui care se afla in concediu de crestere copil.
Potrivit art.35 din Legea 448/2006 "Persoana cu handicap grav are dreptul, [...], la un asistent personal".
Asta inseamna ca, datorita faptului ca parintele care se afla in concediu de crestere copil, nu poate fi, potrivit legii, el insusi asistentul personal al copilului, atunci, pentru a respecta dreptul copilului la un asistent personal, trebuie numit asistent personal al copilului o alta persoana (care nu este parintele aflat in concediu de crestere copil).
Aceasta alta persoana poate fi celalalt parinte al copilului si anume, parintele care nu se afla in concediu de crestere copil.

In acelasi timp nu cred ca este atat de important un punct de vedere sau altul ci mai degraba este vorba despre drepturile legale ale copiilor cu dizabilitati si ale parintilor lor.

Sper ca din acest subiect parintii copiilor cu dizabilitati incadrati in gradul de handicap grav (cu drept de asistent personal), care se afla in situatia ca unul dintre parinti sa beneficieze de concediu pentru crestere copil (pana la 3 ani sau pana la 7 ani), sa inteleaga faptul ca, dincolo de existenta unor puncte de vedere diferite, potrivit legislatiei actuale, celalalt parinte care nu se afla in concediu pentru crestere copil, poate fi numit asistent personal sau poate beneficia de indemnizatia acordata pentru inlocuirea asistentul personal.

Concret, in cazul nostru, tatal copilului (care are deja un loc de munca) are dreptul legal de a solicita si obtine indemnizatia lunara.

Practic acum, dupa doua luni si jumatate de la prima cerere, avem acordul Protectiei Copilului privind optiunea pentru pimirea unei indemnizatii lunare potrivit art.42.(4) din Legea 448/2006.

Dupa ce vom primi decizia Primariei privind plata indemnizatiei, vom afla rezultatul concret al acestor demersuri efectuate pentru clarificarea prevederilor legale, in vederea obtinerii aceleasi indemnizatii pe care anul trecut am primit-o fara probleme, in acelasi context legislativ.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput