Indemnizatie insotitor copil grad handicap grav

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Prevederile Legii nr. 448/2006, republicata, privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, in vigoare de la data de 06.01.2008 sunt:

Art. 35. - Persoana cu handicap grav are dreptul, īn baza evaluarii sociopsihomedicale, la un asistent personal.

Art. 42. - (4) Parintii sau reprezentantii legali ai copilului cu handicap grav, adultii cu handicap grav ori reprezentantii legali ai acestora, cu exceptia celor cu handicap vizual grav, pot opta īntre asistent personal si primirea unei indemnizatii lunare.
(5) Optiunea se exprima; prin cerere adresata; īn scris directiilor generale de asistenta sociala si protectia copilului judetene, respectiv locale ale sectoarelor municipiului Bucuresti, si devine valabila numai pe baza acordului exprimat īn scris al acestora.
(6) Directiile generale de asistenta; sociala si protectia copilului judetene, respectiv locale ale sectoarelor municipiului Bucuresti, vor comunica angajatorului, īn termen de 5 zile, acordul pentru optiunea exprimata; īn conditiile prevazute la alin. (5).

Art. 43. - (1) Indemnizatia lunara; prevazuta; la art. 42 alin. (4) este īn cuantum egal cu salariul net al asistentului social debutant cu studii medii din unitatile de asistenta sociala din sectorul bugetar, altele decāt cele cu paturi.
(2) Plata indemnizatiei lunare se asigura de primariile īn a caror raza teritoriala īsi are domiciliul sau resedinta persoana cu handicap grav.

Art. 12. - (1) Persoana care are īn īngrijire, supraveghere si īntretinere un copil cu handicap beneficiaza, dupa caz, de urmatoarele drepturi:
a) concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului cu handicap sau, dupa caz, stimulent lunar, pāna la īmplinirea de catre acesta a vārstei de 3 ani, īn conditiile de acordare prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei īn vederea cresterii copilului, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobata; cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007;
(3) De drepturile prevazute la alin. (1) si (2) beneficiaza, la cerere, unul dintre parinti, persoana careia i s-a īncredintat copilul īn vederea adoptiei, persoana care a adoptat copilul sau care are copilul īn plasament ori īn plasament īn regim de urgenta, precum si persoana care a fost numita tutore, cu exceptia asistentului maternal profesionist.
(4) De drepturile prevazute la alin. (1) lit. a)-g) si la alin. (2) nu pot beneficia persoanele care au īn acelasi timp si calitatea de asistent personal pentru acelasi copil sau care primesc indemnizatia prevazuta la art. 42 alin. (4).

Eu, ca mama a copilului, beneficiez de drepturile prevazute la art. 12 alin. (1), pct. a).

Conform art. 12 alin. (4), nu pot fi asistent personal si nici nu pot beneficia de indemnizatia prevazuta la art. 42 alin. (4).
Conform art. 12 alin. (3), de drepturile prevazute la alin. (1) si (2) beneficiaza, la cerere, unul dintre parinti.
De asemenea, conform art. 42 alin. (4) parintii copilului cu handicap grav, pot opta īntre asistent personal si primirea unei indemnizatii lunare.

Conform art. 42 alin. (4) si (5),sotul meu, ca tata al copilului (el fiind angajat cu carte de munca) si-a exprimat optiunea pentru primirea unei indemnizatii lunare prin cerere adresata īn scris directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului judeteana.

Protectia copilului a respins aceasta cerere cu precizarea ca: copilul nu poate beneficia de dreptul de asistent personal si nici de indemnizatia lunara de insotitor pentru ca eu beneficiez de drepturile prevazute la art. 12 alin. (1), pct. a).

Pentru justificarea deciziei au prezentat prevederile art. 2 din Ordinul nr. 432/2007, alin. (4) care spune:
- De drepturile prevazute la art. 12 alin. (1) lit. b), e)-g) si la alin. (2) din Legea nr. 448/2006 nu pot beneficia persoanele care au īn acelasi timp si calitatea de asistent personal, pentru acelasi copil, ori īn situatia īn care celalalt parinte este asistent personal pentru acel copil ori beneficiaza de indemnizatia prevazuta la art. 41 alin. (3) din Legea nr. 448/2006.

Este evident ca acest ordin nu face referire la cazul nostru pentru ca eu beneficiez de drepturile prevazute la art. 12 alin. (1), pct. a) care nu sunt cuprinse in Ordinul nr. 432/2007 pentru aprobarea Procedurii de acordare a drepturilor prevazute la art. 12 alin. (1) lit. b), e)-g) si la alin. (2) din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, cu modificarile si completarile ulterioare.

De asemenea, aplicabilitatea prevederilor art. 2 din Ordinul nr. 432/2007, alin. (4) este discutabila pentru ca, dupa republicarea Legii nr. 448/2006, indemnizatia lunara de insotitor este prevazuta la art. 42 alin. (4) din Lege iar alin. (3) al art. 41 nu exista in Legea nr. 448/2006, republicata.

Pe blog am postat si precizarea Ministerului Muncii privind posibilitatea ca tatal copilului sa beneficieze de indemnizatia de insotitor in perioada cand mama copilului se afla in concediu de crestere pentru acel copil.

Tot cautand informatii despre acest subiect am aflat despre mamici care au abtinut aceasta indemnizatie (pe numele tatalui) dupa un an sau dupa 2 ani si jumatate.
Bineinteles ca nu au primit banii din urma pentru ca... nu au avut cerere inregistrata in perioada respectiva !!


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai dat raspunsul chiar tu mai sus desi nu stiu de ce mentionai ca nu va incadrati.
Ordin 432/14.05.2007 art. 2 alin 4
Atata vreme cat unul din parinti se afla in CIC pt acel minor cu grad de handicap, el sau celalalt parinte nu poate beneficia simultan si de indemnizatia de asistent personal. Este corect raspunsul primit.

(4) De drepturile prevazute la art. 12 alin. (1) lit. b), e)-g) si la alin. (2) din Legea nr. 448/2006 nu pot beneficia persoanele care au in acelasi timp si calitatea de asistent personal, pentru acelasi copil, ori in situatia in care celalalt parinte este asistent personal pentru acel copil ori beneficiaza de indemnizatia prevazuta la art. 41 alin. (3) din Legea nr. 448/2006.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hmmmm este suficient de clara dispozitia legala

1. Exista un copil minor cu handicap
2. Pentru orice copil minor unul dintre parinti are dreptul sa solicite indemnizatie cf l. 448
3. De asemenea poate solicita ndemnizatia de asistent personal doar daca el sau sau celalalt parinte nu beneficiaza simultan de indemnizatia pt copil cu handicap. Pe scurt in momentul in care beneficiezi de indemnizatia pt copil(cu handicap) nu poti simultan sa beneficiezi de indemnizatia de asistent fie persoana care beneficiaza de aceasta indemnizatie fie sotul sau sotia dupa caz.
In momentul in care nu mai beneficiezi de indemnizatia pt copil poti sa beneficiezi de indemnizatia de asistent.
Este foarte clara dispozitia legala.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Ai dat raspunsul chiar tu mai sus desi nu stiu de ce mentionai ca nu va incadrati.
Ordin 432/14.05.2007 art. 2 alin 4
Atata vreme cat unul din parinti se afla in CIC pt acel minor cu grad de handicap, el sau celalalt parinte nu poate beneficia simultan si de indemnizatia de asistent personal. Este corect raspunsul primit.

(4) De drepturile prevazute la art. 12 alin. (1) lit. b), e)-g) si la alin. (2) din Legea nr. 448/2006 nu pot beneficia persoanele care au in acelasi timp si calitatea de asistent personal, pentru acelasi copil, ori in situatia in care celalalt parinte este asistent personal pentru acel copil ori beneficiaza de indemnizatia prevazuta la art. 41 alin. (3) din Legea nr. 448/2006.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Nu ne incadram pentru ca:
- eu beneficez de drepturile prevazute la art. 12 alin. (1) lit. a) care nu apar in textul de mai sus;
- indemnizatia solicitata de sot este prevazuta la art. 42 alin. (4) si nu la art. 41 alin. (3) din Legea nr. 448/2006 cum apare in textul de mai sus.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Pentru mine legea este suficient de clara asa:

Art. 12 alin. (4) De drepturile prevazute la alin. (1) lit. a)-g) si la alin. (2) nu pot beneficia persoanele care au īn acelasi timp si calitatea de asistent personal pentru acelasi copil sau care primesc indemnizatia prevazuta la art. 42 alin. (4).

Tatal copilului nu este o persoana care beneficiaza de drepturile prevazute la alin. (1) lit. a)-g) si la alin. (2) ale art. 12, deci, poate primi indemnizatia prevazuta la art. 42 alin. (4).

Te rog, citeste in blogul de la semnatura, penultima postare, punctul de vedere din 2009 al directorului Calinoiu. (este documentul scanat de la Agentia de prestatii sociale a municipiului Bucuresti).

De asemenea, exista aici, pe forumul Directiei de protectie a copilului sector 6 Bucuresti, punctul de vedere din 2008 al Autoritatii nationale a persoanelor cu handicap (postarea a 5-a).

In ambele documente se precizeaza ca tatal poate beneficia de indemnizatia de insotitor atunci cand mama se afla in concediu de crestere copil.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci exista doua indemnizatii. Una pt ingrijirea copilului si una pentru asistent.
Esenta este ca cineva are grija de copil. Ori cel care cere indemnizatia pt ingrijire ori asistentul. Amandoi nu pot sa ceara acelasi serviciu in acelasi timp. De aceea legea impiedica incasarea de bani pentru acelasi serviciu.
Tot o intorci in sus si in jos si faci afirmatii nefondate ce nu se gasesc in nici un text al nici unei legi.

Eu mi-am spus opinia - ti-am justificat exact prevederea legala, autoritatea in domeniu ti-a spus oficial acelasi lucru cum era de asteptat, mai mult de atat sincer nu vad ce s-ar putea face.

In mod mai direct nu se pot plati/incasa sume de bani pentru acelasi copil adica eu mama declar ca nu merg la serviciu pt ca am grija de copil deci incasez compensarea salariului pt acest motiv si simultan tatal declara ca el are grija de copil nu mama si in consecinta el trebuie sa primeasca banii in compensatia salariului fiind asistent personal. pai ori e mama cu grija ori e tatal. Intelegi sensul legii acum?

Pe scurt asta e legea deci ... asta e.


O seara placuta!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Probabil ca nu ai intrat pe site mentionat de mine in postarea anterioara.

Iti copiez aici continutul raspunsului dgasps6:

"Prin adresa nr. 11157/08.07.2008, transmisa de catre Autoritatea Nationala pentru Persoanele cu Handicap institutiei noastre, ni se comunica faptul ca "mama minorului cu handicap, in perioada concediului pentru ingrijirea copilului nu poate beneficia de indemnizatia prevazuta la art.42 alin.(4), insa tatal poate beneficia de acest drept."
Mentionam ca, tatal copilului poate solicita aceasta indemnizatie chiar daca are statutul de salariat."

De asemenea, in adresa nr. 7335 din 19.05.2009, trimisa de Directia Generala de Asistenta Sociala catre Agentia pentru Prestatii Sociale a municipiului Bucuresti, inregistrata cu nr. 2552 din 28.05.2009 (postata de mine pe blog) se precizeaza:

"potrivit dispozitiilor alin.(4) al art.12 din Legea nr.448/2006, republicata, de drepturile de indemnizatii si ajutoare prevazute de art.12 alin.(1) si (2) din actul normativ, nu pot beneficia persoanele care au in acelasi timp si calitatea de asiatent personal pentru acelasi copil sau care primesc indemnizatia prevazuta la art.42 alin (4), in cazul in care au optat pentru aceasta si nu pentru asistent personal. Prin urmare, restrictionarea calitatii de asistent personal este lasata numai pentru parintele care a solicitat si caruia i se acorda unul din drepturile de indemnizatie sau ajutor prevazute la art.12. In acest context legal, celalalt parinte poate fi numit asistent personal al copilului cu handicap grav sau poate beneficia de indemnizatia acordata pentru inlocuirea asistentului personal."

Acestea doua sunt precizari ale ANPH si ale DGAS si nu reprezinta "legea intoarsa de mine in sus si in jos" si nici "afirmatii nefondate".

In acest moment exista persoane care beneficiaza de aceste indemnizatii in judetele Timis, Arges si municipiul Bucuresti (ma refer la cazuri cunoscute mie).


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Adresele reprezinta comunicari si nu dispozitii ale legii. Orice decizie se poate baza doar pe disp. legale. publicate in monitor.
Nu ai sa gasesti pe cineva care sa actioneze pe baza de stiri comunicari adrese fara sa existe disp. legala sau sa contravina uneia.
Dovada refuzul in cazul tau si motivatia legala.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
Adresele reprezinta comunicari si nu dispozitii ale legii. Orice decizie se poate baza doar pe disp. legale. publicate in monitor.
Nu ai sa gasesti pe cineva care sa actioneze pe baza de stiri comunicari adrese fara sa existe disp. legala sau sa contravina uneia.

Aici suntem de acord !

Astept cu interes motivarea legala a refuzului pe care intentioneaza sa ni-l dea Protectia Copilului.

Pentru ca refuzul in baza Ordinului 432/2007 nu "tine".

E complet aiurea sa imi spuna ca nu beneficiez de indemnizatia de la art.42 alin.(4) cand, de fapt, ordinul se refera la art.41 alin.(3).
La fel de ciudat este si sa imi spuna ca ma incadrez in prevederile alin.(2) al art.12 sau la lit.b),e)-g) ale alin.(1) al art.12 cand eu beneficiez de prevederile lit.a) a alin.(1) al art.12.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Am primit doua raspunsuri privind indemnizatia de insotitor.
Pe plan local, Protectia Copilului ne-a spus ca ne vor da un raspuns dupa ce primesc informatii lamuritoare de la Ministerul Muncii si de la Protectia Persoanelor cu Handicap.
De la Protectia Persoanelor cu Handicap am primit raspuns favorabil, conform caruia este vorba de doua drepturi distincte (dreptul parintelui de a beneficia de concediu si dreptul copilului de a beneficia de indemnizatie lunara) si, in consecinta, parintele care nu se afla in concediu pentru crestere copil poate opta pentru indemnizatie.
Maine vom depune a patra cerere la Protectia Copilului, anexand raspunsul favorabil primit de la Protectia Persoanelor cu Handicap.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput