Razbunarea ca terapie mentala

Razbunarea ca terapie mentala | Autor: joker

Link direct la acest mesaj

Serios amu, am un chef perpetuu sa ma razbun. Si o rabdare aproape incredibila sa astept momentul. Si ma bucur cand "i-o servesc" aluia/aleia... Sunt defecta sau retaliatiunea e... o terapie mentala a dracu` de simpatica?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

eu de fiecare data cand m-am razbunat mi-a parut rau. Am invatat sa inghit si sa ma controlez, normal pana la un punct. Cand se trece limita, imi spun punctul de vedere dar nu ma razbun.
E mai bine...in cazul meu.




Mama de Ana si 32+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_N spune:

In NLP exista un motto interesant vis-a-vis de razbunare:

"Daca cineva simte dorinta de razbunare inseamna ca plateste cu aceeasi moneda raul care i-a fost facut. Asta pentru ca nu are monede mai valoroase"

Mie personal imi place teribil acest paragraf.


off topic
NLP (Programarea Neurolingvistica) este abilitatea de a-ti controla propriile stari mentale prin controlul propriului creier.” — Richard Bandler, co-creator al NLP. NLP este un sistem de dezvoltare personala si implica intelegerea proceselor mentale ce determina comportamentul. Prin NLP se formeaza abilitati pentru dezvoltarea individului la nivel de excelenta. Pe de alta parte, NLP este un cadru de intelegere a experientei noastre ca indivizi in relatie cu familia, comunitatea si lumea in catre traim.


-------------------------
Cristiana, Andreea si Maria

Daca iubesti pe cineva, iubeste-l(o) asa cum este nu cum a-i dori sa fie!!
Prietenia e un cuvant pe care multi il rostesc, dar putini il inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabrinaLia spune:

Eu am "invatat" ca daca nu si primeste de la tine cu siguranta isi va primi una dupa ceafa de la altul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

La mine chestia cu razpunarea functioneaza altfel.
Daca o persoana ma supara, daca am simtit eu ca am fost neindreptatita intr-o discutie sau intr-o anumita situatie, nu mai pot relationa cu acea persoana in veci. Pur si simplu nu mai vreau sa o vad sau sa-i vorbesc. Daca, constransa de imprejurari sunt nevoita sa-i fac fata, sunt rece distanta...salul, salut si atat!
Este mecanismul meu de autoaparare. Consider ca astfel evit orice neplacere pe viitor.
Au mai fost cateva situatii in decursul timpului cand am oferit o a doua sansa...timpul a dovedit ca nu trebuia.

Sa nu va ganditi acum ca eu ma consider perfecta. Nici pe departe! Totusi, in relatiile mele cu cei din jur caut de fiecare data sa nu-i ranesc prin actiunile mele. Daca eventual ma ia valul, realizez apoi si-mi cer scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Esti prizoniera. Altii iti determina comportamentul, tu nu faci decat sa oglindesti ce aleg ei sa faca. Te preocupa ce fac/au facut ei in dauna unor preocupari personale.

Sigur ca ai mici satisfactii, dar mari nu cred. Nu e vorba de vreo terapie, e doar o supapa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ce te retine sa reactionezi pe moment, sa rezolvi conflictul? Cum ajungi sa astepti si sa coci o razbunare?

Poti sa dai un exemplu de situatie?
Poate gasim impreuna o cale mai eficienta si mai buna pentru tine. Fiindca asta te consuma teribil de mult si nu-ti aduce mari beneficii, nici pe timp scurt, nici lung. Cumva iti paraziteaza existenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Eu nu ma razbun pe persoanele care imi fac rau dinadins pentru ca nu stiu cum sa o fac, n-am energie de risipit si nici idei cum sa o fac cel mai bine dar am o satisfactie deosebita de fiecare data cand ulterior aflu ca au patit ceva rau, ceva ce compenseaza raul pe care mi l-a facut mie pe nedrept. Si-atunci imi zic, de fiecare data, ca acolo sus este Cineva care aduce echilibrul in toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Razbunarea - arma prostului!!!

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Joker, chiar imi pare rau de tine. Cel mai rau imi pare de cei din jurul tau si de copilul/copii tau. Oricum ar trebui sa fii una din persoanele care ar trebui sa ne explice violenta. Nu cea fizica (ca banuiesc ca nu apelezi la ea totusi), cealalta - verbala, de atitudine, de body language.

Deci, daca vrei ca pe viitor lumea sa nu mai fie atat de violenta, incearca sa te intelegi si mai mult, sa ne explici si noua de ce vrei sa te razbuni. Intotdeauna se va gasi cineva sa ti-o servesca tie sau copiilor tai, mai puternic decat le-ai putea-o servi tu. Probabil nu ti-a venit momentul. Dar ai grija ca poate data viitoare nu te vei mia putea ridica sa i-o servesti.

Eu am trait 3 ani la un birou unde fiecare platea o polita fiecaruia, inclusiv in avans. Nu am reusit sa ii inteleg, multe erau rautati gratuite. Am sperat ca odata cu schimbarea sefului se vor schimba multe, dar desi era mai tanar, situatia s-a inrautatit dramatic. Am inteles unele aspecte, dar esenta tot nu am reusit. In plus am picat si drept proasta biroului, careia ii putea face n'spe mii de rautati ca nu reactiona. In 20 de ani de munca nu am intalnit firma ca asta.

Am invatat ca unii din ei nici nu aveau habar cat rau fac. Am invatat ca unii isi trageau fericirea si normalitatea din asa ceva.
AM INVATAT CA ACEST FEL DE COMPORTAMENT ERA UNUL INVATAT. Si era perpetuat de oameni ca mine care nu reactionau, eram practic cobai, elementul pe care se invata un astfel de comportament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_a spune:

eu cred ca la unmoment dat totul se va intoarce asupra familiei tale.

Mergi la inceput