Prietene la bine si la greu - 120

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

Sa va mai zic ceva sa va oripilez ref la cresele de stat, cel putin la cea la care a dus sora mea copiii.. S-a nimerit la ora mesei sa ia strumful acasa si cica umbla una pe acolo cu un castron cu mancare, cu aceeasi lingura din acelasi castron hranea vro 6-7 copii odata. Si ne mai miram de ce se iau atatea boli in colectivitate..
Si..asta nu e tot, cica ii tineau pe olita(cica sa ii invete sa faca la oala) pana li se invineteau funduletele de frig. Si...aveau mereu un tv deschis pe desene animate, care cica dupa ce plecau parintii se muta pe seriale si telenovele de urmareau ingrijitoarele.
Asta se intampla la o cresa de stat in oras de provincie acum vreo 5-6 ani..
Oare asa e peste tot????

Simina, tu parca erai la gradinita educatoare, nu ai cunostinte care lucrau la cresa? sa spuna careva din sursa directa cum e?

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 24+ cu

Firefly's shop

BLOGUL MEU


N-am idei de crese, si eu vreau sa ma interesez....in primul rand pt copil si-n al doilea pt mine ca m-am salbaticit rau acasa...vreau la munca
Si eu mi-am facut scenarii horor in cap la genul: lingurita plimbata pe la mai multi copii, olita folosita si refolosita (spalata probabil doar la kk), manutze nespalate
cu telenovelele....daaa, se practica

Vecina mea lucreaza ingrijitoare la cresa, da la cum arata copila (nepoatasa-de varsta fulgusorilor nostri), si ce spune ca-i da sa manance.....nici nu are rost sa ma bag cu ea in seama.V-am mai spus eu de ea , ca ANUL TRECUT DE PASTI i-a dat fetii sarmale ... la 6 luni nepoata ei manca ORICE


fericita de ranjita delicioasa Maya Andreea ( oct-2009)


Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Buna dimineata,
strumful meu s-a trezit, a baut "aptic-tic" si apoi l-a tras pe tata-sau din pat sa mearga "afaiaa... a usa-usa... taiee-taieeee", asa ca acum sunt deja pe drum catre parc si eu lenevesc in pat .
Ce povestiti voi despre cresele de stat, mi se face pielea de gaina. Eu nici nu pot sa iau in considerare varianta asta, in Alba fiind o singura cresa de stat cu 50 de locuri, iar dintr-un articol din ziar am citit ca ar fi vorba de 1700 si ceva de copii care ar trebui sa mearga la cresa, asa ca nu am nici o sansa sa prindem un loc acolo, inscrierile facandu-se deja din februarie .

Si eu sustin varianta lui Licurici cu dusul Amaliei la cresa, sau daca nu o bona ca ajutor, ca e tare greu cu 2 in acelasi timp, mai ales dupa cezariana (o sa faci cezariana, nu?).
Eu cat am stat la nasi, am iesit afara cu Dominic si cu copilul nasei de 3,3 ani si dupa juma de ora am sunat sotul/nasii disperata sa vina jos ca nu ma mai pot descurca cu amandoi, nici nu pot sa imi imaginez cum e cu unu mic la san si cu un nazdravan de 2 ani care nu sta locului o clipa si vrea atentia mamei non stop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Ma bag si eu la citit articolul despre creme solare. Noi anul trecut am folosit crema de la babylove spf 50 din dm, si am fost multumita de ea, numai ca se aplica cam greu. Oare ceva la fel de bun, dar sub forma de spray, tot la dm sau in alta parte, dar sa fie din alea fara parabeni, cunoasteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Hei....neatza...voi daca nu simtiti miros de cafea nu scoateti nasucurile din barlog? Sau sunteti toate deja in parc??
Hai la ca asa un miros puternic vine de la vecina de jos ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui RamonaCopot

Hei....neatza...voi daca nu simtiti miros de cafea nu scoateti nasucurile din barlog? Sau sunteti toate deja in parc??
Hai la ca asa un miros puternic vine de la vecina de jos ...


' neatza,ramo..vin eu la o cafea,ca sunt treaza de la 7.30,iar puiul s-a decis sa-si schimbe programul si inca..doarme



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

apropo de crema solara, noi am folosit La roche-posay si ma declar multumita..are o consistenta moale,se aplica usor ( e ca un iaurt,ca si consistenta)...cred ca am dat pe ea vreo 40-45 lei,un tub de 100ml...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

licu nu stiu ce sa zic de cresa...ceea ce povestesti tu cred ca se intampla pe scara generala la cresele de stat ..probabil lipsa personalului suficient instruit coroborata cu atitudinea "ma duc la munca,ca trebuie sa ma duc si mai iau si ceva banuti(putini)" face ca astfel de practici sa fie oarecum o rutina...eu,sper,sa gasesti, o solutie cat mai convenabila ptr.toti...
personal,cu cine am discutat despre cresa nu s-au declarat multumite:exprimarea a fost eleganta,in sensul ca nu au timp sa se ocupe de ei si de aici tot felul de probleme de sanatate etc ..ce-o fi insemnand asta D-zeu stie...
p.s.tot astept dimensiunile de la fina-mea ca sa pot face o comanda,ca vreau ceva si ptr. piciul meu...cred ca o sun din nou azi...iti trimit un pm mai incolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Oi ratacite primiti? Trebuie neaparat sa il imbratisez pe Rares , ma bucur de reusita si asteptam vesti bune!Mai tineam minte ca trebuie sa ii spun la Floricik ca am avut aceeasi dilema cu sandalele, superpedi a zis clar sandale inchise in fatza. Nu doar pentru ca noi umblam mult pe pietre, ci pentru ca la calduri mari le transpira piciorusele si sandalele deschise nu le pot sustine inca bine. I-am luat de siguranta si o pereche de sandale deschise total pe principiul ca la 45 de grade nu va rezista altfel, dar inca nu o vad umbland sigura pe ea cu perechea asta, asa ca raman cele inchise. Legat de creme de protectie, am gasit la Cluj foarte bune de la Farmec, 27 de lei la DM, fara porcarii si factor de protectie 50. Multumesc din inima fetelor care au avut cate un gand si un cuvant bun pentru mine ( Dozz, Licurici, Ancutz, Raluci ) Minunea mea care s-a lasat asteptata atat de mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cory_B spune:

Neata feteleSunt curioasa sa va intreb: ce planuri de vacanta impreuna cu bubulacii aveti, pt. vara asta? V-ati hotarat deja unde, cat timp? Eu sunt in ceatza, habar nu am cand si unde sa-l plimb vara asta Munte clar, in afara tarii parca nu ma incumet, la mare...vreo 2 zile ... nu stiu. Voi ce ati planuit? Pupici, va pup pe toate, nu am timp deloc sa scriu...dar incerc sa citesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

floricik noi i-am luat sandale din www.deichmann-incaltaminte.ro/site/ro/catalog.php?brand=37&category=0123157100000576&product=1006874" target="_blank">astea. cred ca la 35 grade ii va fi cam cald cu sandale prea acoperite. parerea mea.

cory si noi suntem in ceata cu vacanta. probabil 3-4 zile la munte, sper sa ne incumetam... la mare nici sa nu aud...

raluci ii dau dreptate sotului, trebuie sa fie oribil cu 2 fete...

monis si mie imi cade parul ceva de speriat... insa eu credeam ca e de la alaptat, tu crezi ca e de la intarcat...

licu tind sa le dau dreptate colegelor sotului ref. la cresa. nu am o parere buna despre cresele de stat. la privat mai merge, insa la stat... plus ca la cresa nu sunt educatoare, ci ingrijitoare, deci nu au nici o pregatire didactica, nu ai ce sa te astepti de la ele cu privire la educatie...
deci eu nu o voi da la cresa de stat sub nici o forma. insa problema reala e ca la iarna se va plictisi teribil in casa, nu stiu ce vom face. trebuie sa-i gasit o ocupatie de vreun fel.

ref. la parc pe aici se practica in general pasarea jucariilor de la unul la altul. se mai lasa cu nervi, insa nu e nici o problema. noi o lasam sa ia jucariile altora (si noi le dam pe ale noastre).

rares felicitari

ref. la unghii si noi le taiem doar prin somn (somnul mai profund) si e ok, sta.





Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput