Prietene la bine si la greu - 120

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

buna tuturor!!

floricick si noi am optat ptr. modelul inchis in fata ,nu neaparat ptr. ca s-ar putea lovi ,ci ptr. ca ma gandesc ca ii sta mai bine piciorul,adica nu-i aluneca....chiar acu o saptamana am achizitionat o pereche piele-piele marca Hokide,o firma oradeana ca si melania,mentionata de many..ca pret au fost k,95 lei...noi am mai avut ghete de la ei si s-au comportat tare bine (au in fata un fel de protectie de cauciuc ,care previne jupuirea pielii)..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

monis super aiurea faza cu banii...tin pumnii sa se rezolve rapid problema!!!

imi aduc aminte ca la trecerea de la milioane la mii o prietena a patit o chestie asemanatoare..adica i-a dat bancomatul mai putin decat a solicitat..a avut de umblat saraca de i s-a acrit..noroc ca a scos si chitanta ( eu nu prea aveam obiceiul sa cer chitanta ,dar de atunci o fac mereu,mai ales cand e vorba de sume mari)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

La sandalute ma uitam si eu zilele astea, dar mi se par asa rigide multe din ele, au o talpa super tare si rigida modelele din piele ce le-am gasit prin oras..Si eu ma gandesc sa fie cu aparatoare in fata la degetute, dar acum depinde foarte mult ce gasesc prin magazine si in primul rand sa mi se para moi si flexibile pe piciorute.

Sa va zic si ce dezbat eu de doo zile cu zmau: eu vreau sa o duc la cresa( ca gradi nu iegzista pt copilasi de 2 ani la noi la mangalica) , el nu. Ca ce, nu ma descurc cu amandoi acasa??Eu ii spun ca cel mic o sa urle, o sa stea la san cate o ora, o sa trebuiasca sa doarma si Amalia o sa faca ca indienii pe langa, o sa ceara atentie, o sa imi rastoarne casa, o sa ..o sa ceara atentie si nu o sa pot, si o sa tip la ea...etc.
Vreau ca ea sa nu sufere prea mult, vreau sa o duc la cresa sa se joace cu alti copiii , sa invete sa manance, sa doarma cand trebuie, sa socializeze, sa nu stau eu toata ziua calare cu gura pe ea ca nu pot sa fac nimic cu cel mic..Si nici prea multa atentie nu o sa ii pot oferi, oricat de mult m-as stradui, ea ar iesi in dezavantaj cumva.
Buuun , conving cumva zmau, mergem ieri sa vizitam cresa unde am zis ca o dam, nimerim la ora somnului, era curat, si liniste, mi s-a parut super ok ca ambianta, tot. Ne spun ingrijitoarele de pe acolo sa revenim dimineata sa vorbim cu directoarea. Revenim si spune ca sa venim sa o inscriem cu o luna inainte de a face 2 anisori, ca cica nu sunt probleme de locuri
Pleaca zmau meu la munci si se intoarce intors pe dos, ca toate colegele cu copilasi l-au sfatuit ca nu e ok la cresa, ca nu se ocupa de ei, cica ii pun pe toti copilasii in jurul unei mese pe scaunele si ii dreseaza sa stea acolo nemiscati toata ziulica...Ca nu fac nimic acolo decat ca ii dreseaza sa stea cuminti si sa astepte ora de plecat acasa.....Eventual ca e program de masa/somn si atat..
Mie parca nu imi vine a crede, nu cred ca un copilas energic sta teapan pe scaunel ziulica toata, nu imi vine a crede ca totusi nu fac nimic, decat sunt dresati sa stea cuminti, eu sper totusi ca un program de joaca exista, ca se alearga, impart jucarii, poate mai canta un cantecel..Oare asa o fi??
Stiti cumva din surse sigure cam cum e la cresele de stat??? Chiar nu fac nimic??

Eu pe motivul ca ar socializa, s-ar juca cu copiii de varsta ei, ar invata sa manance in colectiv, si ar dormi, si ar mai face si alte activitati, as trimite-o de acasa...Nu sa o trimit sa o traumatizeze si sa o imbolnavesc cu toate bolile existente..cum tot aud. Ca asa mai bine o tin acasa, chit ca o sa sufere oricum dupa atentia mea cat o sa fiu ocupata cu bebele.

Uff uff, voi ce ati auzit de cresele de stat??eu din ce am vazut parea super ok cladirea, camerele curate, vesele, ingrijitoarele alea pareau blande...nu stiu ce sa fac.
Dar nici sa o tin in casa inchisa, caci la toamna o sa trebuiasca sa scot si bebelusul la aer, singura cu doi nu ma pot bizui sa ies din casa, caci Amalia nu o sa mearga civilizat pe langa carucior fara sa planga ca vrea in brate, sa zburde in strada sau mai stiu eu unde...Off off...

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 24+ cu

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Licurici, vad ca te macina si pe tine o gramada de ganduri. Cu siguranta iti va fi mai usor daca o vei duce pe Amalia la cresa, cel putin la inceput, pana o sa te acomodezi. Daca ceva nu iti place, poti foarte simplu sa o tii acasa.
Tot la o cresa de stat am fost si eu pentru Andrei. Parerile in cazul meu au fost cam urmatoarele: parintii care si-au dus copii la acea cresa au fost foarte incantati de evolutia lor, pareri proaste aveau in schimb parintii care nu si-au dus copii la cresa, dar au auzit ei de la cineva.....
Mie doamna cu care am vb la cresa mi-a zis asa: nu trebuie sa faca la olita, nu trebuie sa stie sa manance: va invata aici.
Probabil ca ii mai cearta, atentioneaza, dar asta facem si noi acasa. Ma gandesc ca de ex, nu toti se aseaza din prima si stau cuminti la masa (sau alte activitati), aici ma gandesc ca ar fi normal sa-i certe, pana cand se vor invata. Cam asa ma incurajez eu. N-as
Oricum eu sunt pro cresa/gradinita. Pam-pam.



pentru gemenasii nazdravani ai Gabitzei.

Cristina , Andrei Cristian , 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Laura si eu am o prietena ca tine care a nascut al doilea bebe cand primul avea 2 ani si pe cel mare l-a dus la cresa. Probabil ca la inceput iti va fi mai greu pana se acomodeaza si cel mic, pana isi face program de somn/papa. Daca ai noroc de un bebe cuminte ca al finei mele si care nu stie ce sunt aia colici si se trezeste(la aproape doua luni) o sg data noaptea sa pape cred ca ai avea energie si pt Amalia ziua, daca insa e ca ca Amalia(frichinit si nedormicios) o sa ai nevoie ziua sa mai pui capul pe perna iar daca programul lor de somn nu se suprapune va fi greu. Daca ai avea pe cineva sa te mai ajute ar fi super.
Eu una sunt pro cresa, dupa preferinta mea privata(stii tu, mai putini copii, camere de supraveghere etc) dar cum nu toata lumea isi permite cred ca si intre alea de stat poti gasi ceva ok pentru Amalia, mai ales daca ai si recomandarile altor parinti sunt bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miany75

monis super aiurea faza cu banii...tin pumnii sa se rezolve rapid problema!!!

imi aduc aminte ca la trecerea de la milioane la mii o prietena a patit o chestie asemanatoare..adica i-a dat bancomatul mai putin decat a solicitat..a avut de umblat saraca de i s-a acrit..noroc ca a scos si chitanta ( eu nu prea aveam obiceiul sa cer chitanta ,dar de atunci o fac mereu,mai ales cand e vorba de sume mari)...

miany
fericita mami de DAVID ANDREI



merci . acu eu sper sa se rezolve maine asa, pur si simplu, adica aia sa vada clar ce a intrat in bancomat, ca eu nu am nici o dovada ca am incercat sa pun 300, 3000 sau 30000 de lei....




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

pentru ca vine sezonul de prajit la soare, uitati aici ceva info despre cremele de soare...




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Sa va mai zic ceva sa va oripilez ref la cresele de stat, cel putin la cea la care a dus sora mea copiii.. S-a nimerit la ora mesei sa ia strumful acasa si cica umbla una pe acolo cu un castron cu mancare, cu aceeasi lingura din acelasi castron hranea vro 6-7 copii odata. Si ne mai miram de ce se iau atatea boli in colectivitate..
Si..asta nu e tot, cica ii tineau pe olita(cica sa ii invete sa faca la oala) pana li se invineteau funduletele de frig. Si...aveau mereu un tv deschis pe desene animate, care cica dupa ce plecau parintii se muta pe seriale si telenovele de urmareau ingrijitoarele.
Asta se intampla la o cresa de stat in oras de provincie acum vreo 5-6 ani..
Oare asa e peste tot????

Simina, tu parca erai la gradinita educatoare, nu ai cunostinte care lucrau la cresa? sa spuna careva din sursa directa cum e?

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 24+ cu

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

monis, sorry pt porcaria cu banii..sper sa se rezolve...multu mult pt info despre creme de protectie..eu vara folosesc avene mineral factor 50+ .cred ca si pt miso la fel..
licu eu cred ca o sa fie mai usor daca o duci la gradi,cresa sau cum se mai numeste..cum au zis si da garls pe aici :daca nu e ok, o retragi ...
acum sa ma plang putin: sunt extenuataaaaa..miso are o energie incredibila...doarme ziua cate 10 minute si dupa aceea e fresh vreo 3 ore..iar 10 minute.si tot asa...se deplaseaza in diferite stiluri: rama style..rac style...rama care se balanseaza in palme si genunchi si dupa aceea se arunca in fata...rostogolire style and so on...nu mai e lo safe in toata casa..vrea mereu in barte si are 9 kg ...wrap-ul o enerveaza...ma rog, cu astea m-am obsnuit ..dar ce ma oboseste pe mine : plange din orice:nu o iau in brate in secunda aia =plane..ii iau ceva "mnepermis" (en telecmanda,mouse,telefon etc)=plange..and so on....voi cum faceti fata plansului???eu fac tot ce vrea, stau toata ziua cu ea in brate, nu o las sa planga, dorm cu ea in pat dupa 1 trezire...hmmm unde gresesc?



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_boc

Licurici, vad ca te macina si pe tine o gramada de ganduri. Cu siguranta iti va fi mai usor daca o vei duce pe Amalia la cresa, cel putin la inceput, pana o sa te acomodezi. Daca ceva nu iti place, poti foarte simplu sa o tii acasa.
Tot la o cresa de stat am fost si eu pentru Andrei. Parerile in cazul meu au fost cam urmatoarele: parintii care si-au dus copii la acea cresa au fost foarte incantati de evolutia lor, pareri proaste aveau in schimb parintii care nu si-au dus copii la cresa, dar au auzit ei de la cineva.....
Mie doamna cu care am vb la cresa mi-a zis asa: nu trebuie sa faca la olita, nu trebuie sa stie sa manance: va invata aici.
Probabil ca ii mai cearta, atentioneaza, dar asta facem si noi acasa. Ma gandesc ca de ex, nu toti se aseaza din prima si stau cuminti la masa (sau alte activitati), aici ma gandesc ca ar fi normal sa-i certe, pana cand se vor invata. Cam asa ma incurajez eu. N-as
Oricum eu sunt pro cresa/gradinita. Pam-pam.



pentru gemenasii nazdravani ai Gabitzei.

Cristina , Andrei Cristian , 7 dec 2009
POZE




cata dreptate ai!!!!!

si
Buna seara


fericita de ranjita delicioasa Maya Andreea ( oct-2009)


Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput