Cum ati devenit parinti?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalad spune:

ai idee daca ce ai facut tu e valabil si acum? ca eu citesc tot felul de chestii pe net, cum ca s-ar fi modificat legea si trebuie sa stai 5 ani in tara....

ai sau are cineva idee? sau un site updatat unde as putea citi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eu nu stiu pt.ca procesul de adoptie l-am terminat in luna noiembrie ,probabil ca schimbari s-au facut dar nu vreau sa gresesc si sa-ti spun lucruri numai din auzite.
Cel mai bine e sa contactezi directia din judetul de unde ai tu domiciliu sau pe cei de la O.R.A. pt.a avea informatii sigure.
Tu locuiesti tot in IT?
O zi buna!


mami di Marco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramayanaa spune:

buna fetelor
am si eu o intrebare si anume pt Marumiha: a trebuit sa stai numai tu in tara cele 7+2 luni? noi ne-am informat in iarna la DGASPC si ne-au spus ca trebuie sa stam amandoi minim un an in tara, ceea ce e practic imposibil...din ce sa traim atata vreme si cum sa ne pierdem amandoi locurile de munca de aici?

ne-am dori si noi sa adoptam un copilas, modificarile actuale ale legii am inteles ca ar inlesni si pt cei cu domiciliu in afara tarii adoptia. Am luat deja legatura din nou cu DGASPC-ul de care apartinem, nu ne-au zis nimic concret, doar sa trecem pe la ei cand mergem in tara, ca legea e in curs de modificare, dar probabil trebuie si procedura modificata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:


ramayanaa


Citat:
buna fetelor
am si eu o intrebare si anume pt Marumiha: a trebuit sa stai numai tu in tara cele 7+2 luni? noi ne-am informat in iarna la DGASPC si ne-au spus ca trebuie sa stam amandoi minim un an in tara, ceea ce e practic imposibil...din ce sa traim atata vreme si cum sa ne pierdem amandoi locurile de munca de aici?

ne-am dori si noi sa adoptam un copilas, modificarile actuale ale legii am inteles ca ar inlesni si pt cei cu domiciliu in afara tarii adoptia. Am luat deja legatura din nou cu DGASPC-ul de care apartinem, nu ne-au zis nimic concret, doar sa trecem pe la ei cand mergem in tara, ca legea e in curs de modificare, dar probabil trebuie si procedura modificata.



Eu fiind inca si cetatean roman, am adoptat singura cu acordul sotului ,asa ca a trebuit sa stau numai eu in tara ,sotul venea numai o data pe luna.De la inceput mi sa spus ca trebuie sa stau in tara aceasta perioada de 7 luni.
Eu am un servici unde directoarea f.draguta si dispusa sa ma ajute ,mi-a dat un concediu special facut pt.a reusi sa stau in tara ,in plus ma asigurat ca o sa-mi pastreze locul de munca in momentul cind vreau sa ma intorc ,si un program mai lejer pt.cresterea copilului.
Pt.asta nu pot decit sa-i multumesc de cite ori o vad.
Intradevar statul in Ro.a devenit f.greu de sustinut si daca nu ai niste venituri suplimentare sau alte resurse e imposibil sa poti sa stai mult timp.






mami di Marco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramayanaa spune:

multumesc mult de raspuns
o sa vad ce ni se spune in vara cand mergem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Maruce poveste frumoasa

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jademona spune:

Nu am mai scris de multa vreme. Si am vrut si eu sa spun ca in sfarsit mi-am primit atestatul. Desi atestata de sunt de la final de aprilie, abia acum am primit documentul care certifica asta.Iar acum...asteptarea! Si tot ce naste ea...nerabdare, frica, indoieli, lacrimi, zambet, speranta, emotii...
Trec prin toate si ma rog...ma rog sa-mi gasesc copilul, care acum ma cauta si el. Sper sa-mi "auda"gandurile si sa-mi simta iubirea si dorul. Si mai sper ca Dumnezeu sa ne aduca impreuna cat mai repede.

V-am citit povestile si asta mi-a adus putina liniste si multa speranta.Va multumesc pentru asta. Si va sunt recunoscatoare pentru ca ne-ati daruit si noua un pic din fericirea implinirii voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Jade copilasii nostri ne asteapta sa le fim parintii.
Si eu le multumesc fetelor care si-au impartit fericirea cu noi si au facut ca asteptarea sa decurga oarecum mai usor, intr-o nota optimista a poate candva, nu foarte departe, vom simti si noi aceasta bucurie in suflet.
Pacat ca nu au venit mai multe fete, din cele vechi, care sa ne scrie povestea lor, cum sunt copilasii lor acum,cand sunt deja marisori, se ne impartaseasca din experinta lor de parinti.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jademona spune:

Erato ...stiu...astept! Sa dea Dumnezeu sa avem o asteptare de scurta durata. Vom fi mamici...:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Asa e Jade, vom fi mamicisi asta e tot ce conteaza

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput