Cum ati devenit parinti?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

analias- sa va traiasca ingerasul si sa va bucurati impreuna de o viata frumoasa!
Din pacate aceiasi reactie de la DPC bucuresti am avut si noi-nu credeau in povestea mea dar d.na care ne-a gasit printul a dat telefon si le-a facut cu ou si cu otet pentru ca nu vroiau sa raspunda la cererea judetului.De ce? nu pot sa-mi explic...
|DPc-ul nostru se lauda ca face intre 50-100 adoptii pe LUNA!!!un nr foarte mare avand in vedere ca noi asteptam de un an si nu prezentasera decat un copil!!
Pana la urma tot datorita d.nei de din acel judet am reusit sa demaram procedura frumos si legal ca Bucurestiull..........venea la noi in vizite si ne spuneau- Ati vazut ca pana la urma 'AM REUSIT' sa va gasim un copilas??Oare cine reusise???
Nu pot sa va explic indignarea mea dar le-am lasat in pace ca nu mai avea sens-printul era cu noi!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analias spune:

simo 75, multumim frumos pentru urari si vi le intoarcem! Sa se bucure toata lumea de familii frumoase!

Eu imi amintesc prima vizita la mine acasa: una dintre doamne, care m-a socat in prima clipa prin stilul vestimentar (sper din tot sufletul sa nu se duca si la intalniri cu copiii imbracata la fel ...) mi-a comunicat de la bun inceput ca 'am noroc ca am nimerit cea mai buna echipa (nu stiu daca din Bucuresti, din tara sau din Europa, ca nu am cerut detalii), intrucat au cel mai mare numar de adoptii incheiate'. Asa o fi fost ... Nici in cazul meu nu au sarit in intampinarea colegelor din judetul respectiv - desi, macar teoretic - ar fi avut un interes comun: copilul era din judetul respectiv, dar dosarul meu era al Bucurestiului.

Dar, dupa cum spuneam, eu eram destul de detasata; privind acum retroactiv imi dau seama ca poate paream chiar nesimtita. Dar probabil simteam cumva ca nu in Bucuresti trebuie sa caut.

Si vorbind de profesionalism: am mers la un moment dat sa vad o fetita in Bucuresti si doamna care ma insotea m-a rugat sa o sun pe maternala sa o intreb daca este acasa. Eu am fost tare uimita, pentru ca eram deja in masina la jumatatea drumului. Dar mai uimita decat mine a fost maternala respectiva, care m-a rugat sa i-o dau pe doamna la telefon si a balacarit-o zdravan, pentru ca ii spusese de o potentiala vizita, dar nu fixase ziua si ora! Si mai mult decat atat, maternala respectiva sustinea ca nu ar fi prima oara! Noroc ca era la cumparaturi la coltul strazii si s-a intors in cateva minute. Apropo, scuze, in mesajul anterior am incurcat personajul: nu era vorba despre AS, ci despre psih. Cu AS nu am avut probleme de nici un fel pana la final.

Citat:
citat din mesajul lui simo_75

analias- sa va traiasca ingerasul si sa va bucurati impreuna de o viata frumoasa!
Din pacate aceiasi reactie de la DPC bucuresti am avut si noi-nu credeau in povestea mea dar d.na care ne-a gasit printul a dat telefon si le-a facut cu ou si cu otet pentru ca nu vroiau sa raspunda la cererea judetului.De ce? nu pot sa-mi explic...
|DPc-ul nostru se lauda ca face intre 50-100 adoptii pe LUNA!!!un nr foarte mare avand in vedere ca noi asteptam de un an si nu prezentasera decat un copil!!
Pana la urma tot datorita d.nei de din acel judet am reusit sa demaram procedura frumos si legal ca Bucurestiull..........venea la noi in vizite si ne spuneau- Ati vazut ca pana la urma 'AM REUSIT' sa va gasim un copilas??Oare cine reusise???
Nu pot sa va explic indignarea mea dar le-am lasat in pace ca nu mai avea sens-printul era cu noi!!!


Mami de Alexandru....minunea mea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soricica spune:

neata,
noi avem atestatul din aprilie si deocamdata nimic.
as vrea sa trimitem si noi atestatul prin tara.,
simo_75 si analias voi cum ati procedat?pe langa atestat ati mai trimis si vreo cerere si daca da, ce ati scris in ea?
va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analias spune:

Citat:
citat din mesajul lui soricica

neata,
noi avem atestatul din aprilie si deocamdata nimic.
as vrea sa trimitem si noi atestatul prin tara.,
simo_75 si analias voi cum ati procedat?pe langa atestat ati mai trimis si vreo cerere si daca da, ce ati scris in ea?
va multumesc mult

uka



Eu am trimis o copie a atestatului si o cerere tehnoredactata (pentru ca am computerul in fata permanent si oricum nu am mai scris de mana de vreo 15 ani). Nu mai stiu exact ce am scris in cerere, dar sigur mi-am trecut datele personale, cerintele mele vis-a-vis de copil (sex, varsta etc - ce am scris si in cererea initiala, cand am depus dosarul) si am mentionat ca trimit in paralel si copia dupa atestat. Am trimis prin fax, pentru ca nu am gasit adresele de email ale tuturor judetelor, insa un fax aveau cu siguranta toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soricica spune:

analias, multumesc .
eu o sa le trimit pe toate pe fax ca asa o sa am si confirmarea lor de primire.
de maine ma apuc de treaba si va tin la curent.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Bafta, soricuto, sa fie intr-un ceas bun.
Pupici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soricica spune:

amy2007,
multumesc.
tu ce faci? vreo veste?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Nu, soricuto, am sunat saptamana trecuta, asa de statistica... Pe 18 februarie erau 45 de familii inaintea noastra, acum sunt 42. In ritmul asta, ies la pensie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Suna in fiecare saptamana. O data la doua saptamani du-te personal la directie. Insista, intreaba ce copii sunt si daca stiu macar in alte judete. Ele colaboreaza si daca insisti suficient, macar sa scape de tine si tot vor rezolva.

Insista, insista, insista. Daca te dau afara pe usa, intri pe fereastra.

Bafta multa.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Intri frumusel pe prietenul 'google' si cauti adresele DPc-urilor din tara.Te orientezi pe zone unde crezi ca vei putea ajunge,unde crezi ca vei putea face vizite dese in caz ca e nevoie.
Noi am mers 600 km deci nu a contat zona dar poate nu toata lumea poate calatori atata.
Am trimis email-uri si unde nu au avut adresa de email am trimis prin posta cu confirmare de primire (ca sa fiu sigura ca a ajuns ).ei sunt obligati sa-ti raspunda in 30 de zile.
Se umpluse cutia postala de raspunsuri negative dar nu ne-am lasat,am trimis si a doua oara
Aveam harta hasurata,unde am trimis 1 si unde am trimis de 2 ori ....
Ce am trimis:
atestatul + dispozitia (atasament email sau copii prin posta)
si o cerere de genul
Subsemnati.....cu domicilul in...str...etc etc,atestati ca si familie adoptiva conform atestatului etc....
doresc sa ne informati daca pe raza judetului dvs exista copii cu varsta cuprinsa intre ....,de sex....,clinic sanatos....si ce va doriti voi sa mai scrieti referitor la cerinte si la sfarsit lasam si un nr de telefon ca cine stie poate poate....

Noi de exemplu am scris ca dorim si de etnie numai sanatos sa fie...
eu am cautat si fundatii unde pot fii copilasi,am gasit una insa erau frati si destul de mare unul dintre ei (10 ani).Ne spusesera ca ii pot desparti la nevoie...mi s-a parut prea crud si am renuntat desi era un baietel cu niste ochi fascinati de verzi si da! era de etnie rromna dar nu conta.
nu a fost sa fie,se pare ca D-zeu ni-l planuia deja pe Alexandru-viata mea!

Mergi la inceput